مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عملیات والفجر8 در آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

چاپلینک ثابت

جنگ ابعاد گوناگونی دارد که برجسته‌ترین آنها بعد نظامی است و در بعد نظامی، عملیات‌ها مهم‌ترین عامل پیروزی یا شکست در روند راهبردهای نظامی یا سیاسی در جنگ محسوب می‌شوند.

طی هشت سال جنگ، قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد راهبردهای نظامی و سیاسی، عملیات‌های نظامی متعددی را طراحی و اجرا کردند که از مهم‌ترین و موفق‌ترین آنها عملیات تعیین کنندۀ "والفجر8" بود.

عملیات والفجر 8 که در چارچوب راهبرد تنبیه متجاوز در بهمن 364 اجرا شد و فتح فاو را در پی داشت، یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های نظامی ایران پس از فتح خرمشهر بود. عملیات والفجر8، عملیات آبی-خاکی بی‌نظیری در عرصه نظامی‌گری به شمار می‌آید. این عملیات علاوه بر دستاوردهای فراوانی که از جنبه‌های نظامی و سیاسی به همراه داشت، عامل مهمی در توجه بیش‌ازپیش مسئولان جمهوری اسلامی به اهمیت نقش سپاه در اداره جنگ شد و همچنین به تغییر راهبرد نظامی عراق انجامید.

 

سپاه پاسداران عملیات والفجر 8 را با به‌کارگیری تجربیات دو عملیات آبی-خاکی خیبر و بدر و با برنامه‌ریزی دقیق، ابتکارات و تدابیر جدید در انتخاب منطقه عملیاتی، سازماندهی و آموزش نیرو، آماده‌سازی منطقه و... و تلاش چندین‌ماهه برای غلبه بر پیچیدگی‌های نظامی عملیات، به‌ویژه عبور از رودخانه پرخروش اروند و موانع نفوذناپذیر ساحلی دشمن طراحی و اجرا کرد و با حماسه‌آفرینی‌ها و مقاومت‌های جانانه رزمندگان اسلام طی 78 روز نبرد بی‌امان، شبه‌جزیره فاو را تصرف و تثبیت کرد و طعم پیروزی را برای اردوی خودی به ارمغان آورد. (عملیات والفجر8 (مجموعه مقالات)، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، 1388، ص 13)

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در قالب کتاب‌ها و مقالات، توجه ویژه‌ای به این عملیات داشته است. نگاهی به آثار مرکز نشان می‌دهد که 10 عنوان کتاب مرتبط با این عملیات در آثار مرکز وجود دارد و مقالات متعددی نیز در فصلنامه نگین ایران درخصوص این عملیات به‌صورت مقالات پژوهشی، گزارش عملیات‌ها، پیاده شدهٔ گزارش‌های راویان، اسناد و... نگاشته شده است که در ذیل به‌صورت مختصر به معرفی آنها می‌پردازیم: (با کلیک بر هر یک از موارد زیر، می‌توانید فایل PDF مقاله، کتاب، گزارش یا سند موردنظر را نیز دانلود کنید)

 

ب) کتابها
 
 
 
 
 
 

ب) فصلنامه نگین ایران

- مقالات پژوهشی
1. تعیین‌کنندگی عملیات والفجر 8 و به‌هم‌خوردن موازنه به‌نفع ایران

2. خلاقیت + طراحی و برنامه‌ریزی در عملیات والفجر 8

3. فرازی از تاریخ جنگ در عملیات والفجر 8

4. انتخاب منطقه عملیات والفجر 8 و مباحث اساسی طرح مانور عملیات

- گزارش‌ها

1. تردید و ابهام درباره عملیات والفجر8 (جلسه فرماندهان عالی سپاه در آبان64)

2. تلاش برای آمادگی (جلسه فرماندهان سپاه با آقای هاشمی رفسنجانی دو ماه قبل از عملیات والفجر 8)
3. گزارش نبرد لشکر 25 کربلا در عملیات والفجر 8
4. گزارش نبرد تیپ مستقل 33 المهدی (عج) در عملیات والفجر 8
5. گزارش نبرد تیپ 44 قمر بنی هاشم (ع) در عملیات والفجر 8

6. گزارش توصیفی از عملیات قرارگاه نجف در عملیات والفجر

7. روایت پنجم: لشکر 8 نجف در عملیات والفجر 8، پیشروی در عمق

9. گزارش همایش «نشست واکاوی نقش لشکر7 ولی‌عصر(عج) در عملیات والفجر 8»
10. گزارش همایش "نقش لشکر ویژه 25 کربلا در عملیات والفجر 8"

 

- اسناد مرکز

 
گفتنی است که پژوهش‌ها درخصوص این عملیات ازسوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همچنان در جریان است و هر پژوهش جدیدی که در آینده در خصوص این عملیات در مرکز انجام گیرد، در ذیل این عملیات قرار خواهد گرفت. لذا برای کسب اطلاعات کامل‌تر درخصوص این عملیات و همچنین عملیات‌های دیگر دفاع مقدس به‌صورت زیر عمل کنید:
1. در صفحه اصلی تارنمای مرکز اسناد، سمت چپ، روی گزینه نبردها کلیک کنید.
2. در بخش نبردها، عملیات موردنظر را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از لیست طبقه‌بندی‌شده در سمت چپ صفحه استفاده کرده، چنانچه از زمان انجام عملیات اطلاع دارید، براساس سال انجام عملیات، عملیات موردنظر را مطالعه کنید.
3. پس از کلیک بر عملیات موردنظر، می‌توانید همه اطلاعات شامل خبرها، اسناد، گزارش‌ها، مقالات، کتاب‌ها، تصاویر و... مرتبط با این عملیات را مشاهده فرمایید.
 

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش
اخبار- پژوهش در حوزه دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید