مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عملیات کربلای5؛ اعجاز عبور از موانع نفوذناپذیر

چاپلینک ثابت

عملیات غرورآفرین کربلای5 در 19 دی 1365 آغاز شد و قریب به 2 ماه به طول انجامید و این ایام سالگرد اجرای این عملیات بزرگ است.
عملیات کربلای5 به فاصله کمی پس از کربلای4 در حالی اجرا شد که عملیات کربلای4 به‌دلیل لو رفتن اطلاعات، توفیق لازم را به دست نیاورد، ولی رزمندگان ما توانستند به فاصله خیلی کم یعنی حدود دو هفته، نیروهای خود را به محور شلمچه منتقل کنند و عملیات کربلای5 را در آن محور به دشمن تحمیل کنند.

 

موانع دشمن در عملیات کربلای5


عملیات کربلای5 را باید یکی از اعجازهای نظامی جهان دانست؛ زیرا این عملیات دو ویژگی بسیار مهم را به خود اختصاص داده است که در نوع خود در جهان بی‌نظیر می‌باشد.
نخست اینکه این عملیات را باید یکی از پرتراکم‌ترین نبردهای زرهی جهان از منظر تعداد ادوات زرهی در آن دانست.
تاکتیک نظامی استفاده از نیروهای زرهی انبوه برای نخستین‌بار توسط تئوریسین‌های نظامی آلمان در جنگ جهانی دوم با موفقیت اجرا شد.
این تاکتیک نظامی کارآمد و موفق، سرلوحه کار ژنرال‌های بعثی در حمله به ایران و نیز در دفاع از خطوط دفاعی خود قرار گرفت.

 

مدیرکل سابق بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان می‌گوید: خط دفاعی نیروهای بعثی در عملیات کربلای5 پرتراکم‌ترین خود دفاعی زرهی جهان بود؛ زیرا عراق در طول عملیات کربلای5 بیش از 5هزار و 500 تانک و نفربر را برای مقابله با رزمندگان پرتوان کشورمان به کار برد که در طول جنگ‌های کلاسیک جهان بی‌سابقه است.

 

 

سرهنگ عقیلی می‌افزاید: تا پیش ‌از این، بزرگ‌ترین نبرد زرهی جهان در جنگ جهانی دوم در نبرد کورسک در روسیه بود که در آن آلمان و روسیه هر کدام از 2 هزار و 500 تانک و نفربر استفاده کردند که مجموعاً 5هزار تانک در این نبرد استفاده شد، اما نیروهای بعثی به‌تنهایی در خطوط دفاعی در منطقه عملیاتی کربلای5 از 8 لشکر و 17 تیپ زرهی و مکانیزه استفاده کردند که شمار تانک‌ها و نفربرهای آنان را در این نبرد به 5 هزار و 500 دستگاه رساند که در تاریخ جنگ‌های کلاسیک جهان بی‌نظیر است.
این در حالی است که توان زرهی ایران در این عملیات در مقایسه با نیروهای زرهی ارتش حزب بعث در حد بسیار ناچیزی بود و نیروهای ایرانی فقط از توان نیروهای پیاده استفاده می‌کردند، دوم اینکه عملیات کربلای5 اعجاز عبور از موانع نفوذناپذیر دشمن در شلمچه بود.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج آبادان می‌گوید: دشمن با توجه به اهمیت منطقه، زمین شرق بصره را مسلح به انواع موانع و استحکامات کرده بود و با رهاکردن آب در منطقه، انجام هرگونه عملیاتی را غیرممکن ساخته و فضای امنی را برای خود به وجود آورده بود تا بتواند حرکت هر نیروی مهاجم را پیش از دستیابی به خط اول خود سرکوب کند.
سرهنگ عساکره می‌افزاید: نیروهای بعثی با کمک کارشناسان نظامی غرب در منطقه عمومی کربلای5 از هفت خط تدافعی تودرتو مستحکم استفاده کرده بودند که در نوع خود یکی از مستحکم‌ترین خطوط دفاعی در جنگ‌های کلاسیک محسوب می‌شد و همین امر کار نفوذ به این خطوط را برای رزمندگان ما بسیار مشکل کرده بود.
وی با بیان اینکه دشمن در منطقه عمومی شلمچه زمین را به شکل پنج ضلعی درآورد که از استحکامات بسیار پیچیده‌ای برخوردار بود می‌گوید: این استحکامات را باید پیچیده‌ترین خطوط دفاعی جهان دانست که حتی تصور شکست آن ناممکن می‌نمود. دشمن با به‌کارگیری پیچیده‌ترین تجربیات نظامی شرق و غرب و با استقرار خود در منطقه، حداکثر توان خود را جهت سدکردن پیشرویِ نیروهای اسلام به کار گرفت و آن منطقه را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دژهای تسخیرناپذیر جهان ثبت کرد.
استحکاماتی که رژیم عراق در این منطقه بر پا کرده بود در نوع خود غیرقابل‌عبور تلقی می‌شد و حکام بغداد تبلیغات وسیعی را پس از احداث این تأسیسات به راه انداخته بودند.
فرمانده سابق ناحیه مقاومت بسیج خرمشهر می‌گوید: دشمن بعثی علاوه بر همه موانع موجود، اقدام به احداث خاکریزهای مثلثی و هلالی‌شکل و همچنین دیوارهای بتنی کرد که با سیم‌های آرماتور اسکلت‌بندی و محکم شده بودند.
سرهنگ فرهانیان می‌افزاید: تلویزیون عراق با نشان‌دادن حضور گسترده نیروهای خود و مستشاران امریکایی در منطقه، قدرت خود را به رخ دنیا می‌کشید و می‌خواست با غیرقابل‌نفوذ نشان‌دادن آن، روحیه رزمندگان اسلام را تضعیف کند.
همه کارشناسان شرق و غرب خطوط دفاعی عراق در منطقه عمومی شلمچه را بی‌نقص و نفوذناپذیر می‌دانستند که این امر خود اعجاز پیروزی رزمندگان ارتش اسلام در شکستن خطوط دفاعی دشمن را آشکار می‌کند.
تقریباً همه رسانه‌های غربی مستقیم یا غیرمستقیم از پیروزی‌های ایران در منطقه نفوذناپذیر شلمچه اظهار شگفتی کردند.
هفته‌نامه نیوزویک نیز ضمن تأکید بر پیروزی ایران در عملیات کربلای5 به شرایط پیروزی ایران بر عراق اشاره کرد و می‌گوید: تهاجم ایرانی‌ها در نزدیکی بصره حداقل یک‌ چیز را درخصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مسئله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته این احتمال را که یک طرف حقیقتاً بر دیگری پیروز شود، مطرح ساخته است.
فرمانده سابق ناحیه مقاومت بسیج خرمشهر می‌گوید: یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های عملیات کربلای5 انهدام زیاد نیروهای دشمن بود.
عبور از موانع نفوذناپذیر دشمن در شرق بصره و حضور در حومه این شهر به‌گونه‌ای اهمیت یافت که متعاقب این عملیات، موقعیت سیاسی و نظامی عراق تضعیف شد و رزمندگان صف‌شکن ارتش اسلام در این عملیات 150 کیلومترمربع را به تصرف خود درآوردند.
وی با بیان اینکه عملیات کربلای5 نقطه عطفی در دوران دفاع مقدس بود می‌گوید: این عملیات به کارشناسان نظامی جهان نشان داد که با نیروهای رزمی جدیدی در صحنه نظامی جهان مواجه شده‌اند که کارکردهای تاکتیکی آن با هیچ یک از معیارهای جنگ‌های کلاسیک قابل‌تحلیل نیست و این نیروی نظامی جدید با تاکتیک‌های نوین و غیرقابل پیش‌بینی خود قادر است هر نوع خط دفاعی پیشرفته و نفوذناپذیری را در هم شکند و عَلَم پیروزی را بر فراز آن به اهتزاز درآورد.
عملیات کربلای5 اوج خودنمایی نیروهای پرتوان ارتش اسلام به جهانیان بود؛ به‌گونه‌ای که حتی بزرگ‌ترین کارشناسان نظامی جهان که سخاوتمندانه نظریات و دیدگاه‌های خود را دراختیار ارتش حزب بعث قرار می‌دادند از ارائه راه‌حل برای مقابله ارتش حزب بعث با رزمندگان ایران درماندند.
فروپاشی تجمع بی‌سابقه تانک‌ها و انبوهی از موانع غیرقابل‌تصور در عملیات کربلای5 سندی قطعی بر کسب بزرگ‌ترین افتخارت نظامی جهان به‌دست رزمندگان ایران است.
در عملیات غرورآفرین کربلای5 بیش از 122 تیپ زرهی، مکانیزه و پیاده دشمن بین 50 تا 100 در صد منهدم شدند.
تلفات دشمن در این عملیات 30 هزار کشته و 70 هزار مجروح بود. همچنین 870 تانک و مقادیر بسیاری ادوات دیگر منهدم شد و 230 تانک به غنیمت نیروهای ارتش اسلام درآمد.
همچنین در این عملیات بیش از 2 هزار 600 نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند.

 

* به نقل از واحد مرکزی خبر، گزارش از آبادان

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید