مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عملیات کربلای9؛ یورش به دشمن با استفاده از اصل غافلگیری

چاپلینک ثابت
به مناسبت سالروز آغاز عملیات کربلای 9؛

هم‌زمان با ادامه عملیات کربلای8 در جنوب، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات کربلای9 را در منطقه شمال شرقی قصرشیرین در ارتفاعات "قراویز" آغاز کرد. این عملیات را تیپ 3 لشکر 81 انجام داد.

 

در ساعت 10 صبح در طلیعه ولادت با سعادت حضرت قائم(عج) و با استعانت از امدادهای الهی، عملیات کربلای9 در منطقه عمومی سرپل‌ذهاب با رمز مقدس "یا مهدی ادرکنی" آغاز شد و نیروهای خودی با اتخاذ تاکتیک نفوذ در عمق جبهه دشمن، پس از خنثی نمودن میدان‌های مین و موانع عبور از کانال‌های مجهز به فوگاز و انواع سلاح‌ها، با استفاده از اصل غافل‌گیری به دشمن بعثی یورش بردند و در کمتر از سه ساعت ضمن انهدام 80% از گردان‌های 3 و 4 تیپ کماندویی سپاه دوم عراق که تحت امر لشکر 21 بود، موفق گردیدند ارتفاعات 542، 564 و باباهادی در شمال محور سرپل‌ذهاب ـ قصرشیرین را آزاد کنند و پاسگاه باباهادی را که مدت 7 سال در تصرف ارتش بعث بود، بازپس بگیرند.

 

در عملیات کربلای9 بخشی از خاک کشور آزاد شد و رزمندگان اسلام در عمق 2 کیلومتری عراق در کنار دیوار رودخانه "قره‌تو" مستقر شدند.

 

نیروهای خودی 7 دستگاه تانک و 3 دستگاه خودرو نفربر و چندین انبار مهمات و دو آتشبار توپخانه دشمن را منهدم کردند و غنائم بسیاری شامل انواع خمپاره‌انداز و تیربار و جنگ‌افزارهای انفرادی و مقادیر فراوانی مهمات به‌دست آوردند.

 

[دشمن با جمع‌آوری نیروهای فراری خود، برای بازپس گرفتن مواضع ازدست‌داده خود در شش مرحله پاتک کرد که هر بار با تلفات و ضایعات سنگین مجبور به عقب‌نشینی شد.]

 

در ساعت 17 نیز با گردان 1 تیپ کماندویی سپاه دوم به اجرای پاتک با پشتیبانی تانک و آتش توپخانه پرداخت که با مقاومت شدید و آتش پرحجم توپخانه نیروهای خودی این پاتک نیز دفع شد و دشمن با به‌جا گذاشتن بیش از 200 کشته، عقب‌نشینی کرد. جنازه فرمانده گردان به نام سرگرد "صالح ابراهیم عطیه" در بین کشته‌شدگان دیده می‌شد. در این عملیات 3 دستگاه دیگر از تانک‌های دشمن منهدم و یک پست فرماندهی و دو انبار مهمات دیگر به آتش کشیده شد و 5 تن دیگر نیز به اسارت درآمدند.

 

ارتش عراق در اطلاعیه نظامی شماره 2635 خود به پیشروی نیروهای ایرانی در این عملیات اعتراف کرد. در این اطلاعیه نظامی که از رادیو صوت‌الجماهیر عراق قرائت شد، آمده است: «... دشمن [ایران] نتوانسته است جز جای پاهایی در یکی از گروهان‌ها و یکی از دسته‌ها به‌دست آورد.»

 

در ادامه این عملیات تا ساعت 9 بامداد، 10 پاتک دشمن دفع گردید و بقایای گردان‌های 2،3 و 4 تیپ کماندویی و نیروهای مخصوص گردان چهارم تیپ 3 لشکر دوم عراق بین 40 تا 60 درصد دچار تلفات و خسارات شدند. شمار کشته‌ها و مجروحان نیروهای دشمن در منطقه تا پایان عملیات به 2500 تن رسید و تعداد 8 دستگاه تانک، 7 انبار مهمات و 35 دستگاه خودرو آن‌ها نیز منهدم شد.

 

پس از این عملیات اگرچه پاتک‌های دشمن دفع شد، به سبب عدم هدایت صحیح نیروها و پراکندگی آتش توپخانه خودی و بر اثر آتش هماهنگ ارتش بعث، به‌جز ارتفاع 542 و پاسگاه "باباهادی" سایر مناطق آزادشده، تخلیه شد. در این عملیات از نیروهای خودی بیش از 520 تن زخمی و 23 تن شهید شدند ـ که به پشت جبهه انتقال یافتند ـ و شماری نیز مفقود هستند.

 

مطالب بالا برگرفته از روشمار جلد چهل و هفتم ـ آخرین تلاش‌ها در جنوب ـ منتشرشده در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس می‌باشد.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید