مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عملیات کربلا 6 ارتش هم به سرنوشت کربلا 4 سپاه دچار شد

چاپلینک ثابت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، وی ذیل خاطره روز 23 دی سال 1365، به عملیات کربلا 6 ارتش اشاره کرده و می نویسد:

 

 

 

«بعد از نمازصبح با آقای‌شمخانی تلفنی صحبت کردم. دیشب توانسته‌اند یکی از قرارگاه‌های مهم دشمن در شرق رود دویجی را تصرف کنند و نیروی کافی وارد جزیره بوارین کنند. دیشب هم وارد شده‌بودند، ولی چون مشکل همان قرارگاه باقی‌بوده، پیشرفتی حاصل نشده‌بود. آقای محسن‌رضایی اطلاع داد که موشک به بغداد زده ‌شده‌است. دستور دادم حل مساله نفوذ دشمن در میان دو بخش در اولویت قرار گیرد. قرار است برای نظارت بر عملیات ارتش به غرب بروم.
ساعت نه صبح به سوی غرب حرکت کردیم. در بین راه از اندیمشک وضع جبهه را پرسیدیم. نگران بودیم، چون نیروهای گارد رئیس جمهور عراق، امروز پاتک سنگینی آغاز کرده‌اند. ناهار را در کافه‌ای در نزدیک کوهدشت خوردیم و نمازظهر را همان‌جا خواندیم. نزدیک غروب به اسلام‌آبادغرب رسیدیم. تازه بمباران شده‌بود. مردم شهر را تخلیه کرده‌بودند و شبیه تعطیل‌عمومی بود، حتی پمپ بنزین‌ها هم کار نمی‌کرد.
اول شب به قرارگاه غرب نیروی‌زمینی‌ارتش در ارتفاعات مشرف به سومار و نفت شهر رسیدیم . در بین راه بعد از کوهدشت تا اینجا، همه جا از میان جنگل‌های بلوط گذشتیم. خوشبختانه در غرب این همه جنگل خوب داریم.
در قرارگاه، آقای حسنی‌سعدی و آقای‌جمالی گفتند که دیشب یک اسیر‌عراقی گرفته‌ایم. او گفته که از عملیات ما مطلعند و آنها هم یک درجه‌دار از ما اسیر گرفته‌اند. نظرشان را راجع به انجام عملیات خواستم. گفتند بهتر است عمل بکنیم. آنها برای انجام عملیات جلوتر رفتند. من هم درقرارگاه به انتظار ماندم.
احمدآقا تلفنی پیغام داد که زدن موشک به بغداد خیلی موثر بوده، باز هم زده‌شود. گفتم بزنند. بعد ازنماز و شام، دعای توسل خواندیم. ساعت ده‌و‌نیم، عملیات با رمز یا فاطمه‌الزهرا(س) آغاز شد. نیروی زمینی با پنج لشکر عمل می‌کند. از بام قرارگاه، خواستم منظره را ببینم، ولی جز صدای توپ‌ها و برق آتش سلاحها، چیزی قابل تشخیص نبود. به انتظار نتیجه ماندیم. اطلاع رسید عراق، خرم‌آباد و باختران را بمباران کرده و در جنوب موفقیت داشته‌ایم.
۱- عملیات آزادسازی «نفت‌شهر» قرار بود هم زمان با عملیات «کربلای ۴» در جنوب، در منطقه‌ای وسیع انجام شود، زیرا آزادی این منطقه و پیشروی به سوی «نفت‌خانه» عراق، علاوه بر آزاد سازی بخشی دیگر از خاک خودی، می‌توانست جبهه جدیدی را هم زمان با عملیات جنوب، بگشاید و دشمن را تجزیه سازد، اما این حرکت موازی که قرار بود ۴۸ ساعت پس از شروع عملیات جنوب آغاز شود، با توقف عملیات «کربلای ۴» به تعویق افتاد. آغاز عملیات «کربلای ۵» در نزدیکی بصره، به دلیل اهمیت این منطقه برای عراق، واکنش شدید ارتش این کشور را برانگیخت، چندان که سنگین‌ترین درگیری‌های تمام طول تاریخ جنگ تحمیلی به وقوع پیوست و تداوم عملیات با مقاومت بسیار شدید دشمن مواجه شد، در این زمان اجرای عملیات در نفت شهر بیش از پیش ضرورت یافت، بنابراین، عملیات «کربلای ۶» که در ارتش جمهوری‌اسلامی ایران طرح‌ریزی شده‌بود، به اجرا درآمد. در صورت موفقیت این عملیات، از فشار دشمن در جنوب کاسته‌ می‌شد و پیشروی خودی در منطقه شرق بصره تسهیل می‌گردید. اما در عمل نیروهای خودی در شکستن و عبور از خط توفیقی نیافتند و عملیات متوقف شد. بدین ترتیب نفت شهر آزاد نشد، نفت خانه مورد تهدید قرارنگرفت و از فشاردشمن در منطقه شرق بصره کاسته نشد

 

منبع:

کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۵ " اوج دفاع " – دفتر نشر معارف انقلاب

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید