مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

عنوان کتاب تاریخ شفاهی عنوان با مسمایی است که منتخب از فرمایشات رهبر معظم انقلاب است

چاپلینک ثابت
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛

سردار سرتیپ پاسدار حمید اصلانی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب "همراه" گفت: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای اینکه یکی از لایه های پنهان قابلیت های مثال زدنی در دوران دفاع مقدس را پیدا کند در کنار تاریخ شفاهی فرماندهان سال های پرافتخار حماسه و خون، مبادرت به انجام مصاحبه به صورت تاریخ شفاهی با همسران فرماندهان نمود.


وی تاکید کرد: البته در کنار این، اقدامات با ارزش دیگری هم از جمله زندگی نامه فرماندهان شهید و مصاحبه با همسران آنها انجام شده است.


سردار اصلانی به ویژگی و نقطه متمایز تاریخ شفاهی همسران فرماندهان دفاع مقدس پرداخت و عنوان کرد: این کار منحصر به تاریخ هشت ساله دفاع مقدس نیست و تلاش کرده‌ایم از ابتدای طفولیت، زندگی قبل از انقلاب، وقوع انقلاب، جنگ تحمیلی و سه دهه زندگی مومنانه و شرافتمندانه این خانواده را ارائه دهیم.


وی نام کتاب تاریخ شفاهی را عنوان بامسمایی دانست و گفت: نام این کتاب برگرفته از فرازی از فرمایشات گهربار رهبر معظم انقلاب در شرفیابی جمعی از فرهیختگان خواهر در دی ماه سال 90 است. در این فراز معظم‌له می‌فرمایند: ما در دوران مبارزه و بعد از دوران مبارزه، دوران پیروزی انقلاب، آزمایش کردیم؛ مردانی که همسران همراه داشتند، هم در مبارزه توانستند پایدار بمانند، هم در بعد از انقلاب توانستند خط درست را ادامه دهند.


رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به تحلیل و برداشت خود از کتاب "همراه" پرداخت و گفت: در این کتاب، شرح و بازشناسی و تحلیل بخشی از رویدادهای دفاع مقدس توسط دکتر شبابی همسر سردار صفوی روایت شده است. ایشان در حقیقت خیلی صمیمانه و صادقانه تلاش داشته اند تمام اتفاق هایی که رخ داده از هجرتی که از تهران به اصفهان داشته اند، و زندگی در آنجا، و نهایتا بحث ازدواج و وقایع بعد از این ازدواج، و سه دهه تلاشی که در بعد از جنگ و مسئولیت های خطیر و مختلفی که داشته اند از جمله مسئولیت هایشان در سازمان زنان سپاه را مطرح کنند.


وی به بخشی از مطالبی که در کتاب "همراه"مطرح شده اشاره کرد و اظهار داشت: هجرت الی الله، توکل  و توسل، احترام به والدین، عفو و گذشت، تحمل سختی ها و شداید، ایثار و از خود گذشتگی، وفای به عهد، تشویق به ازدواج و پاکدامنی، محبت میان همسران و همسر دوستی، خوش رفتاری با همسر، مسئولیت در برابر هدایت خانواده، فرزندان و نسل پاک و صالح و دیگر آموزه ها که همه اینها امکان داشتن مدل مفهومی برای سبک زندگی اسلامی را فراهم می کند، در این کتاب بیان شده است.


سردار اصلانی با اشاره به تهاجم فرهنگی، وجود این گونه کتاب ها را به عنوان الگو و مدل مفهومی کاملا مناسبی برشمرد و گفت: در حال حاضر بحث هجوم فرهنگ ها و خرده فرهنگ هایی که هر کدام با تمام قوا دارند به کانون خانواده یورش می‌آورند و می‌دانند نقطه تلاشی نظام مقدس اسلامی از درون است، در این آوردگاه این گونه آثار، سلاح مجهز و سلاح کارآمد و نافذی است که می تواند برای نسل حاضر و به خصوص نسل آینده الگو و مدل مفهومی کاملا مناسبی باشد.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید