مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

فتوحات فتح‌المبین عیدی گران‌قیمت رزمندگان و فرماندهان شجاع و دلیر ایرانی به مردم

چاپلینک ثابت

* روز هشتم فتح المبین

 

خاطرات شهید صیاد شیرازی از واپسین روزهای عملیات فتح‌المبین خواندنی است:

 

«چهار ـ پنج روز بعد از شروع عملیات، طراحی عملیات مال ما نبود. پیشروی از رزمندگان بود و تاأییدش با ما. می‌گفتیم، بروید «چنانه» را بگیرید، می‌گفتند: الآن در «چنانه» هستیم. می‌گفتیم ارتفاعات فلان را بگیرید، می‌گفتند: ما از آنجا رد شدیم، داریم ارتفاعات برقازه را می‌گیریم. در اینجا شک کردیم! چون ارتفاعات برقازه آخرین نقطه هدف ما بود، گفتند ما رسیدیم.

 

آنجا دو تا ارتفاع موازی هست، به آقای رضایی گفتم: من باورم نمی‌شود که اینها رسیده باشند. بین «سیبوره» و «برقازه» دو ـ سه کیلومتری فاصله است. هر دو هم مثل هم است. فکر می‌کنند که رسیده‌اند، به ایشان گفتم برویم سری بزنیم. هنوز به منطقه وارد نشده بودیم که بدانیم بچه‌ها تا کجا رفته‌اند و کجا دست ماست و کجا دست عراقی‌ها، با هلی‌کوپتر رفتیم ...» جالب اینکه تپه‌های برقازه با دادن فقط یک شهید آزاد شد. در پایان سومین روز عملیات فتح‌المبین، رزمندگان ایرانی در سه‌راهی امامزاده عباس مستقر شدند تا راه نفوذ نیروهای دشمن را ببندند، اما قرار نبود عملیات همین‌‌جا خاتمه پیدا کند. بنابراین رزمندگان ایرانی چون شیری غران ساعت یک بامداد چهارم فروردین در مرحله دوم عملیات فتح‌المبین با رمز «یا حسین(ع)» به دل دشمن زدند.

 

با آزادسازی ارتفاعات و تنگه رقابیه سپاه چهارم عراق نیروهای زرهی خود که عازم دشت عباس بودند را فراخواند. آنها عازم دشت عباس بودند تا به تیپ ۲۷ حضرت رسول(ص) یورش برند. این فراخوان موجب استیصال و سرگردانی عراقی‌ها در منطقه رقابیه شد.

 

ساعت ۳ و ۲۰ دقیقه سحرگاه هفتم فروردین، گردان سلمان فارسی تیپ ۲۷ با محافظین سایت ۵ درگیر شد و فرمان حمله هم از قرارگاه کربلا با رمز «یا زهرا (س)» صادر شد.

 

دشمن که از هر سو غافلگیر شده بود، دست به عقب‌نشینی زد و رادار به دست رزمندگان افتاد و جاده‌های تدارکاتی منطقه نیز آزاد شد.

عملیات فتح المبین

تا اینجای کار، دشمن ضربات سختی خورده بود و عملیات فتح‌المبین دستاوردهای بسیاری به همراه داشت اما این پایان کار نبود.

 

هدف اصلی مرحله چهارم و آخر عملیات ارتفاعات برقازه بود. عراقی‌ها ناامید و مأیوس از رویارویی با رزمندگان اسلام در هیچکدام از جبهه‌های مرحله چهارم کار درخوری از خود نشان ندادند. دشمن در بعضی جبهه‌ها مثل سه‌راهی امامزاده عباس و تنگه ابوقریب با سرعت پا به فرار گذاشته بود. گردان حبیب‌ابن مظاهر تیپ ۲۷ نیز تپه‌های استراتژیک «دوسلک» را تصرف کرد و پس از درگیری با دشمن، برقازه را نیز فتح و قرارگاه تاکتیکی فرماندهی سپاه چهارم ارتش عراق را تصرف کرد.

به هر روی، عملیات فتح‌المبین در آخرین ساعات هشتم فروردین ۱۳۶۱ با تصرف و دستیابی به همه هدف‌های از پیش تعیین‌شده پایان یافت. براساس اطلاعات و آمار منتشر شده توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۴ هزار عراقی کشته و ۱۵ هزار نفر اسیر شدند. همچنین ۱۸ هواپیمای دشمن نابود شد و ۳۶۱ تانک و نفربر منهدم و ۳۲۰ دستگاه به غنیمت رزمندگان درآمد. ۵۰ عراده توپ منهدم و ۱۶ عراده به غنیمت گرفته شد و ۳۰۰ خودروی دشمن از بین رفته و ۵۰۰ دستگاه خودرو به دست رزمندگان ایرانی افتاد.

این آمار تلفات دشمن به همراه ۲ هزار کیلومتر مربع سرزمین ایران عزیز از لوث وجود دشمن بعثی آزاد شد و عیدی گران‌قیمتی بود که رزمندگان و فرماندهان شجاع و دلیر ایرانی به مردم تقدیم کردند.

دشت عباس با نعمات بیکرانش پذیرای گله‌های گوسفند بود. یکی از چوپانان گفت: من نذر کردم اگر به منطقه خودم برگردم دوتا گوسفند قربانی کنم. همین الآن برایتان سر می‌برم و پوست می‌کنم.

برادران دسته دسته برای زیارت می‌آمدند و می‌رفتند. در صحن، پوکه‌های انواع و اقسام گلوله‌های مختلف به چشم می‌خورد. به‌نظر می‌رسید قبل از آزادی از دست غاصبان این محل مقدس انبار مهمات دشمن بوده است.

 

منبع: روزنامه ایران

 

دیدگاه جدیدی بگذارید