مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

فرهنگ عاشورا و نیازهای کنونی جامعه

چاپلینک ثابت

یکی از مؤثرترین فرهنگ‌های دینی که در طول سالیان متمادی از آن می‌گذرد و تأثیرش روزبه‌روز بیشتر می‌شود، فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع) در احیای ارزش‌های دینی و اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر می‌باشد.


فرهنگ عاشورا در میان شیعیان، اهل سنت و حتی سایر ادیان آسمانی اثربخش بوده است حتی در بعضی از جوامع ازجمله کشور ایران فرهنگ عاشورایی با فرهنگ ملی کشور آمیخته‌شده است.

اوج احیا فرهنگ عاشورا در عصر کنونی در انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع. مقدس تبلور پیدا کرد. فرهنگ عاشورا الگوی مبارزاتی ملت قهرمان ایران در پیروزی انقلاب شکوهمند بر طاغوت زمان بود. این فرهنگ در زمانی که کشور ما ناجوانمردانه مورد هجوم استکبار جهانی قرار گرفت الگوی راستین رزمندگان اسلام در دفاع علیه دشمن بعثی گردید. جوانان و غیورمردان کشور اسلامی ایران با الگو از امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان جوانمردانه در مقابل هجوم دشمن ایستادند و با اهدای خون خود بار دیگر عاشورای دیگری خلق کردند و این الگوی عاشورا بود که رزمندگان غیور ما را به قله پیروزی رساند. فرهنگ عاشورا و نهضت امام حسین (ع) الگویی مستحکم در دفاع مقدس بود زمزمه عاشورای امام حسین (ع) در شب‌های عملیات یکی از مؤثرترین ابزارهای روحی و روانی بود که رزمندگان ما با اتکای به آن تمام‌قد در مقابل کفر جهانی ایستادگی می‌کردند.

سازمان رزم نیروهای مردمی ما از زمان فراخوانی، اعزام و به‌کارگیری در سازمان رزم الگوهای فکری ذهنی و علمی آن‌ها نهضت امام حسین (ع) و قیام خونین ایشان بود حتی در نام‌گذاری سازمان‌های رزمی از کوچک‌ترین سازمان رزمی تا بالاترین سازمان‌ها الگو عاشورا، امام حسین (ع)، اولاد و اصحاب ایشان مبنای نام‌گذاری بودند همانند لشکر امام حسین (ع)، گردان حضرت علی‌اکبر (ع)، لشکر قمر بنی‌هاشم و لشکر عاشورا.

علاوه بر جوانان این مرزوبوم که الگوی خود امام حسین (ع) و ماه منیر قمر بنی‌هاشم و حضرت علی‌اکبر قرار داده بودند، مادران کشور اسلامی ایران الگوی خود را حضرت زینب سلام‌الله علیها قرار دادند و به تأسی از ایشان و زنان نهضت عاشورا، رزمندگان خود را در جبهه حق علیه باطل پشتیبانی کردند و غم شهادت، جانبازی و اسارت عزیزانشان را تحمل می‌کردند.

نهضت عاشورا و فرهنگ عاشورا همچون چراغ فروزان الگویی ناب برای عصر کنونی می‌باشد و جامعه کنونی باید با تحلیل مناسب از عاشورا و قیام امام حسین (ع) در عصر حاضر که فضای جامعه مورد هجوم شبیخون و تهاجم فرهنگی قرارگرفته است با ارائه الگوی عاشورای واقعی و اهداف مبارزاتی امام حسین (ع) در جهت ارتقاء جامعه علیه شرک و کفر جهانی که منبع فساد و تباهی است مصون بدارد و در جنگ اقتصادی امروز، فرهنگ ایثار و جهاد عاشورایی باید الگو باشد تا ان‌شاالله زمینه حکومت جهانی مهدی صاحب‌الزمان (عج) را در جامعه فراهم آورد.

 

 

نویسنده: سعید الفتی
 

دسته بندی اخبار: 
یادداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید