مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

فروپاشی یگان‌های ارتش عراق و فتح خرمشهر

چاپلینک ثابت
مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس به روایت سید یحیی صفوی؛

سردار سید یحیی (رحیم) صفوی در کتاب از سنندج تا خرمشهر با اشاره به عملیات بیت‌المقدس در خصوص مرحله چهارم این عملیات روایت می کند:

 

در مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس چند اتفاق افتاد که روحیه نیروهای عراقی را به‌شدت ضعیف کرد؛ اول اینکه نیروهای ما یک هلیکوپتر عراقی را که احتمالاً آمده بود فرماندهان را ببرد، وقتی نزدیک شد برای اولین بار با آر.پی.جی7 زدند. هلیکوپتر در آسمان آتش گرفت و وقتی زمین خورد، منفجر گردید و نیروهای عراقی روحیه خود را از دست دادند. دوم اینکه سرهنگ زیدان یکی از فرماندهان عراق با جیپش روی میدان مینی رفت که خودش ایجاد کرده بود و تکه‌پاره شد و عراقی‌ها برای فرار خودشان به آب رودخانه زدند. می‌خواستند از طریق آب خودشان را نجات بدهند.

 

یکی از فرماندهان تیپ‌های عراقی هم اسیر شد. او گفت یک بلندگو به من بدهید تا به نیروهایم بگویم بیایند تسلیم بشوند. ما هم بلندگو دادیم و او هم به زبان عربی دعوت کرد و واقعاً هم دعوتش مؤثر بود. بر اثر دعوت او و اوضاع صحنه نبرد، چندین هزار عراقی درحالی‌که سلاح‌هایشان روی دست‌هایشان بود، فوج‌فوج تسلیم می‌شدند. همان روز من از جاده خرمشهر با ماشین به سمت خرمشهر می‌رفتم که در کنار جاده دیدم یک بسیجی لاغراندام با گردن باریک و یک کلاه آهنی که روی سرش لق می‌خورد، تفنگ کلاشینکف را محکم با غرور و افتخار در دست دارد و حدود 100 اسیر عراقی را دارد به عقب می‌آورد. به بازوی یکی از این عراقی‌ها که نگاه کردم، دیدم بازوی این عراقی از گردن بسیجی‌ها کلفت‌تر است.

 

آزادسازی خرمشهر

 

این مطلب برگرفته از کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس سید یحیی صفوی با عنوان "از سنندج تا خرمشهر" که توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده، است.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید