مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

فعالیت گروه های شناسایی قبل از عملیات والفجر8

چاپلینک ثابت
اهمیت و تاثیر عملکرد گروه های شناسایی در موفقیت عملیات

موفقیت هر فعالیتی، به مطالعه و شناخت، برنامه‌ریزی و سپس فراهم آوردن مقدمات و اجرای آن بستگی دارد. درواقع مطالعه و شناخت اولین گام فرایند هر فعالیتی است، چراکه در این مرحله اطلاعات کاملی از موضوع حاصل می‌شود و بر اساس آن گام‌های بعدی برداشته می‌شود. لذا هرگونه اشتباه و خطا در مرحله مطالعه و شناخت موجب می‌شود که مراحل بعدی فعالیت‌ها به نادرستی صورت پذیرد و لطمات غیرقابل جبرانی وارد آید.

 

در جنگ نیز یکی از مقدمات ضروری و مهم قبل از هر عملیات جنگی، شناسایی موانع، استحکامات، مواضع و محل استقرار دشمن است. در اهمیت این مرحله از عملیات جنگی همین بس که این مرحله، پایه‌ای‌ترین و اساسی‌ترین مرحله فرآیند انجام عملیات است و موفقیت و شکست عملیات به میزان قابل‌توجهی به این مرحله بستگی دارد.

 

در تاریخ جنگ‌ها به‌کرات مشاهده‌شده، گروه‌های کوچک و کم‌توان چریکی با استفاده از شناسایی‌های دقیق، ضربات مؤثر و سنگینی به دشمن خود وارد نموده‌اند و در مقابل نیز ارتش‌های مجهز و قوی به دلیل عدم شناسایی مواضع دشمن خود، دچار شکست‌های سنگینی شدند.

 

عملیات شناسایی را می‌توان به چشم تشبیه نمود. برای مثال اگر دو بوکسور، یکی تنومند و قوی‌جثه و دیگری متوسط و معمولی در حالی باهم مبارزه نمایند که، فرد تنومند و قوی‌جثه با چشمان بسته وارد رینگ شده و به مبارزه بپردازد، قطعاً بوکسور تنومند از فرد ضعیفتر مقابل خود شکست خواهد خورد. لذا نیروهای نظامی که بدون شناسایی به مصاف دشمن بروند، همچون افراد نابینایی خواهند بود که به سمت دشمن بینا می روند.

 

در تاریخ دفاع مقدس بسیار مشاهده شد، هر زمان فرماندهان و رزمندگان، مقدمات و شرایط  عملیات را به‌خوبی فراهم و رعایت نمودند، باوجود توان وبرتری دشمن، پیروزی نصیب جبهه خودی گردید. عملیات والفجر8 یکی از این پیروزی های غرور آفرین می باشد. در دلایل موفقیت این عملیات گفته شده، انجام شناسایی‌های دقیق از مواضع و استحکامات دشمن و رعایت اصول حفاظتی و غافلگیری از مهمترین دلایل موفقیت این عملیات بوده است.

 

در شامگاه پانزدهم آذر 1364 و در راستای ادامه تلاش برای آماده‌سازی زمینه اجرای عملیات والفجر8 در منطقه فاو ، چهار گروه شناسایی از گروه شناسایی احد5 با عبور از اروندرود در محورهای گوناگون و حضور در غرب این رودخانه، اطلاعاتی از وضعیت استقرار و موانع نیروهای دشمن کسب کردند و به مواضع خود بازگشتند.

 

گزارش "چهار گروه شناسایی" به عنوان یکی از ده ها عملیات شناسایی صورت گرفته قبل از اجرای عملیات والفجر8 ، موجب شد تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌منظور آشنایی خوانندگان جوان تارنما با اهمیت عملیات شناسایی در جنگ و نحوه شناسایی‌های دوران دفاع مقدس، اقدام به درج و نشر آن به شرح زیر نماید:

 بنا بر گزارش معاونت اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) اولین تیم شناسایی دو تن بودند که در ساعت 18:50 از مبدأ حرکت کردند و پس از یک ساعت، به هدف خود رسیدند.

 

گزارش مشاهدات این تیم از وضعیت ساحل دشمن چنین است:

«زمین در کناره ساحل اروند مانند سایر مناطق تا ابتدای شروع چولان‌ها * باتلاقی و جنس آن گل نرم است. رفت‌وآمد روی زمین اشکالات عمده‌ای چون سروصدا ایجاد می‌کند و جای پای نیروها باقی می‌ماند. قبل از رسیدن به پوشش چولان، زمین صاف و بدون عارضه است. چولان‌های کناره اروندرود در سمت دشمن یک متر و ده سانتی‌متر ارتفاع دارد. هنگام جزر آب نیروهای عراقی دید کافی از لبه اروند را ندارند، زیرا چولان‌ها جلو دید آنها را می‌گیرد.

 

تصویری از چولان های روییده در کنار اروند رود

 

بعد از پوشش چولان‌، اولین موانع دشمن دو ردیف میله‌های ضربدری است. بعد از آن نیز به فاصله پانزده متر داخل چولان‌ها، دو ردیف دیگر میله‌های ضربدری که سیم‌خاردار حلقوی روی آن نصب گردیده است، وجود دارد.»1

 

تیم دوم شناسایی چهار تن بودند که در ساعت19:10 از مبدأ حرکت کردند و در ساعت19:30 به نقاط تعیین‌شده رسیدند. این گروه در گزارشی از مشاهدات خود نوشته است: بعد از رفتن در آب به‌سوی ساحل دشمن حرکت کردیم. درحال پیشروی در عرض رودخانه به اواسط رودخانه که رسیدیم آب کولاک زیادی داشت طوری‌که داخل دهانمان می‌رفت. سرانجام به کناره غربی اروند رسیدیم. از آنجا تا کنار میله‌های دوازده‌پر سینه‌خیز رفتیم.

 

بعد از عبور از میله‌های دوازده‌پر نیز پنج متر تا اول چولان‌ها را سینه‌خیز پیش رفتیم. در این فاصله زمین لخت، بدون چولان، باتلاقی و شل بود طوری‌که دست و پای بچه‌ها در گل فرو می‌رفت و ایجاد سروصدا می‌کرد. سپس به اول چولان‌ها رسیدیم که اولین میله‌های چهارپر نصب شده بودند و پشت آن نیز حجم بسیار زیادی سیم‌خاردار حلقوی دیده می‌شد. تا وسط سیم‌خاردارها رفتیم و خود را به جلو کشاندیم. در این منطقه هم سه ردیف موانع خورشیدی بود، در پشت این موانع نیز دو ردیف سیم‌خاردار حلقوی روی زمین بود که یک ردیف هم در بالای آن قرار داشت.2

 

 

تیم سوم از گروه شناسایی احد 5 نیز که چهار تن بودند، در ساعت 19:15 حرکت کردند و در ساعت 19:45 به هدف تعیین‌شده رسیدند. گزارش مشاهدات این گروه چنین است:

در حوالی بیست متری سمت چپ دکل دیدبانی دشمن به ساحل غربی اروندرود رسیدیم. به‌دلیل انحرافی که داشتیم از زیر سنگر‌های دشمن حرکت کردیم و به‌طرف محور خودمان رفتیم. سنگرهای دشمن خیلی فعال و پر سرو‌صدا بود. به‌راحتی از زیر سنگرهای آنها (در آب) عبور کردیم. در مسیری که به‌طرف محور شناسایی خودمان می‌رفتیم، شش سنگر نگهبانی وجود داشت که در زیر نخل‌ها تعداد سنگرهای دشمن بیشتر و نزدیک‌تر می‌شد.

 

در محور مأموریت‌ ما اولین موانع دشمن شامل دو ردیف میله‌های ضربدری بود که در پشت آن سیم‌خاردار حلقوی نصب شده بود از اولین ردیف موانع عبور کردیم و تا حدود 5 متری سنگر دشمن پیش رفتیم. به‌دقت گوش دادیم، سرو‌صدایی نبود، متوجه شدیم که سنگر خالی است. درضمن باید توجه داشت که به‌دلیل باتلاقی‌بودن این منطقه ردپاها به جا می‌ماند.3

 

 

چهارمین تیم شناسایی متشکل از چهار تن با مأموریت شناسایی نقاط تعیین‌شده بین اسکله‌های 2 و3 و اسکله‌های 3 و4، شب‌هنگام با ورود به رودخانه اروند، کار خود را آغاز کردند. گزارش این تیم چنین است:

ساعت 19:35 حرکتمان را شروع کردیم و در ساعت 20:07 به نقاط تعیین‌شده در ساحل دشمن رسیدیم. از آنجا با پیمودن مسافتی حدود 60 متر به ابتدای اسکله رسیدیم و از زیر نبشی‌های ده‌پر و دوازده‌پر عبور کردیم و به چولان‌ها رسیدیم.

 

موانع کارگذاشته شده توسط ارتش عراق در ساحل اروند رود

 

پس از عبور از این موانع، به سه ردیف سیم‌خاردار رشته‌ای که میله‌های ضربدری را به یکدیگر مرتبط کرده بود، رسیدیم و با عبور از این موانع به کانالی که به‌موازات اروندرود و در کنار خط دشمن کشیده شده بود، رسیدیم. ساحل دشمن در منطقه شناسایی ما باتلاقی است و در دو طرف اسکله‌ها سیم‌خاردارهای حلقوی و موانع خورشیدی گذاشته شده است.4

 


پانوشت

* به بوته های بلندی که در کناره اروندرود می روید چولان گفته می شود.

 

منایع

1. سند شماره 011308 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزیده اسناد جلد 3، گزارش شناسایی شماره 1، 1364/9/15، ص33.

2. سند شماره 011039 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزیده اسناد جلد 3، گزارش شناسایی شماره 4، 1364/9/15، ص29.

3. سند شماره 011040 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزیده اسناد جلد 3، گزارش شناسایی شماره 6، 1364/9/15، ص41.

4. سند شماره 011307 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزیده اسناد جلد 3، گزارش شناسایی شماره 7، 1364/9/15، ص37.

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید