مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

فقدان توان اجرای دو عملیات بزرگ همزمان در جنگ(بخش دوم)

چاپلینک ثابت
نبرد برای کسب یک پیروزی استراتژیک

در جنگ تحمیلی آقای هاشمی رفسنجانی علاوه بر مسئولیت ریاست مجلس شورای اسلامی، به حکم حضرت امام(ره) فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) را نیز برعهده گرفت، ایشان با تشکیل قرارگاه ، وزرا و مسئولین دولتی را نیز به همراه فرماندهان ارشد سپاه و ارتش در امر پشتیبانی از جنگ دخالت دادند و از این طریق تمام توان اقتصادی و نیروی انسانی کشور را برای پیشبرد نبرد در جبهه‌ها بسیج نمودند.

 

در مقدمه بخش اول موضوع "فقدان توان اجرای دو عملیات بزرگ همزمان در جنگ" به این نکته اشاره شد که در سال 1364 تمام توان اقتصادی و انسانی کشور  در خدمت انجام عملیات موثر و جدی در جبهه‌ها قرار گرفت و این امر سبب توقع مردم و مسئولین از رزمندگان برای انجام عملیاتی بزرگ و موفقیت آمیز گردید.

 

فرمانده عالی جنگ در بخش سوم جلسه ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)  که در تاریخ 1364/10/13 در محل مجلس شورای اسلامی تشکیل گردید، موضوع توقع مردم و مسئولین از رزمندگان را متذکر می شود و هشدار می دهد در شرایط بوجود آمده،  دریغ کردن هر امکانی به هر دلیل خیانت به جنگ و خیانت به انقلاب خواهد بود و از ضرورت دستیابی به یک پیروزی نظامی مهم سخن می گوید.

 

یکی از نکات جالب این جلسه ، اظهارات فرمانده عالی جنگ در خصوص استراتژی مسئولان سیاسی نظام برای پایان دادن به جنگ و تحقق خواسته‌های به حق جمهوری اسلامی ایران از طریق در اختیار گرفتن بخشی استراتژیک از خاک عراق می باشد.

 

قسمتهایی از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی در ستاد قرارگاه خاتم به شرح زیر تقدیم می شود:

 اکبرهاشمی رفسنجانی فرمانده عالی جنگ و فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص):

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم.

من چند جمله‌ای صحبت می‌کنم، وارد بحث‌های تصمیم‌گیری می‌شویم. وضع مملکت، وضع جنگ، وضع مردم، وضع اقتصاد، همه اینها را شما می‌بینید. اطلاعات ویژه‌ای هم دراین‏رابطه نیاز ندارد که ماها ندانیم. الآن ما در یک شرایطی هستیم که اگر هرچه زودتر جنگ را به یک نقطه خوبی نرسانیم، آینده برایمان قابل‏پیش‌بینی روشنی نیست. البته ممکن است بهتر باشد، ولی من نمی‌دانم آینده به‌طور طبیعی چه می‌شود، لذا پیش‌بینی روشنی نمی‌شود کرد و ممکن است سخت‌تر هم بشود. من یک خبر جدیدی به شما می‌دهم که ببینید این احتمالات هست.

 

اخیراً همین مسائلی که در لیبی پیش آمده را توجه داشته باشید که امریکا و اسرائیل، لیبی را تهدید کرده‌اند و دراین‏ رابطه قذافی هم یک پیغامی به ما داده است که ما احساس خطر می‌کنیم. البته با خواهش و با خیلی از موضع پایین، از ما خواهش کرده که ما جنگ را همین‌جا تمام کنیم، مشروط به اینکه نیروهای ایران و عراق هر دو بروند به اسرائیل که به آنجا فشار بیاوریم که اسرائیل به ‏طرف لیبی نرود. سوریه را هم که شما می‌بینید. ... البته ما هیچ‌وقت به اتکاء قذافی و حافظ اسد نجنگیدیم. جنگمان روی پای خودمان است ولی شرایط جهانی معلوم نیست که در آینده چه می‌شود.

 

ما اگر یک چیز خوبی در جنگ دستمان باشد و یک جای حسابی داشته باشیم کار خودمان را کرده‌ایم. از آن روزی که جنگ ما به خرمشهر رسید و خرمشهر را فتح کردیم، بعضی از آقایان، آقای صیاد و آقای رضایی یادشان هست که باهم بودیم و رفتیم خدمت امام، صحبتِ ادامة جنگ بود، ذهنیت امام اول این بود که ما وارد خاک عراق نشویم، یعنی نگران بودند که ما وارد شده‌ایم و آنها متعصب می‌شوند دفاع کنند و چه می‌کنند. آنجا ما به آن نقطه رسیدیم که ما هیچ راهی نداریم غیر از اینکه خودمان را برسانیم به پشت دجله و عملیات رمضان را انجام بدهیم و خودمان را برسانیم به پشت دجله که اگر بناست جنگ طول بکشد، ما جای خوبی باشیم. ...

 

عملیات رمضان که موفق نشد همیشه در ذهن ما این بود که در این دو سه سال به بعد یک جای حسابی از عراق دستمان باشد که از موضع دیگری جنگ را بتوانیم ادامه بدهیم. یک وقت العماره را فکر کردیم. آن موقع استان العماره خالی بود، نشد. بعد عملیات خیبر طراحی شد، بعد بدر طراحی شد، بعد هماهنگی عملیاتی داشتیم که پارسال آن را که لغو کردیم، عبور از مینو بود که شبیه همین مسئله فاو و اینها بود.

 

به‌طورکلی ما همیشه دنبال این هدف بودیم که یک جای اساسی را از عراق بگیریم و چون آن‌‌وقت مانور ما می‌توانست خیلی مؤثر باشد، الآن هم با این شرایطی که درست کردیم، یعنی ارتش یک نیروهای آماده‌ای برای کار، سپاه هم حدود یک‌سال است که عملیات جدی نداشته، پس [نیروهای] تازه‌نفس دارند. مردم هم در بهترین شکل و شرایط جمع شده‌اند دیگر. و ما بهتر از این نمی‌توانستیم مردم را به صحنه بیاوریم. درضمن امکانات ابزاری‌مان هم در این یک‌ساله هرچه بود توانستیم جمع کردیم. هرچه که پول و کاری بوده کرده‌ایم و آنهایی که می‌شده جمع کردیم. مشخص نیست که در آینده بتوانیم بهتر از این کار کنیم. نیروی دریایی در شرایط نسبتاً خوبی است. نیروی هوایی باز در شرایط خوبی است. یعنی در حد موجودی که داریم، شرایط، شرایط مناسبی است و امکانات ما الآن سرجمع است. وضع سیاسی هم، یعنی حرکاتی که ما کردیم در این مدت نسبتاً خوب است.

 

ما اگر یک موفقیتی ازلحاظ سیاسی به دست بیاوریم به‌خوبی می‌توانیم از آن بهره‌گیری کنیم و ابعاد بیشتری به موفقیتمان بدهیم. کارهای تدارکاتی و کارهای مهندسی در این مدت در هور و پشت همین خسروآباد هم کارهای زیادی شده که در سابق ما این‏قدر امکانات نداشتیم. الآن موفقیت‌ بستگی دارد به اینکه آقایان تمام توانشان را، یعنی هرکه هرچه دارد برای میدان بگذارند.

 

تعبیر من این است که الآن دریغ کردن هر امکانی به هر دلیل خیانت به جنگ و خیانت به انقلاب است. بنابراین ما در این ستادی که تشکیل دادیم و فرماندهان نیرو و وزرای سپاه و دفاع و مسئولین تدارکات دولتی را آوردیم...»

 


منبع

-  سند شماره 15061/پ‌ن مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: جلسه ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) برای بررسی طرح‌های عملیات در منطقه فاو و شلمچه (1364/10/13، تهران - مجلس شورای اسلامی، نوار شماره 16996)، راوی: محمدابراهیم سنجقی، صص 22 - 20.

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید