لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس

چاپلینک ثابت

همزمان با چهاردهم تیرماه گرامیداشت روز قلم از 20 عنوان کتاب کودک با موضوعات و رویکرد داستانی معرفی شهداء استان مرکزی به صورت قصه، شعر و 20 عنوان کتاب دفاع مقدس در حوزه بزرگسال شامل:خاطرات، زندگینامه شهداء دفاع مقدس و مدافعان حرم، شهداء روحانی با رویکرد داستانی و تاریخ شفاهی در  اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس رونمایی شد.

 

رضا قنبرزاده معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور در مراسم رونمایی از 40 کتاب دفاع مقدس در استان مرکزی، به همراه تجلیل از فعالان عرصه کتاب گفت: با توجه به جایگاه و ارزشی که  دفاع مقدس دارد  ما باید نسبت به حفظ آثار و نشر آن به صورت مکتوب بکوشیم.

 

وی افزود: بی‌شک یکی از دلایلی که استکبار جهانی به خودش اجازه تعرض به صورت جنگ سخت نداده، ریشه در تجربه و آموزه‌های ما در تاریخ دفاع مقدس است در همین راستا در زمینه چاپ کتاب‌های دفاع مقدس، فعالیت‌های خوبی از سوی نهاد‌های فرهنگی انجام شده و شناسایی تعدادی نویسنده نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: نشر و اهمیت ثبت حماسه‌های دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و اگر رشادت‌های رزمندگان در آن دوران نبود، اکنون امنیت و ثبات نیز در کشور وجود نداشت.

 

قنبرنژاد اظهار کرد: در تشریح وقایع دوران دفاع مقدس باید فرهنگ ایثار و رشادت در بین نسل‌های آینده نهادینه شود؛ استان مرکزی شهدای بسیاری را تقدیم آرمان‌های انقلاب کرده است و متولیان فرهنگی موظف به انتقال مفاهیم والای ارزش‌های انقلاب به نوجوانان آینده‌ساز کشور هستند.

 

وی بر لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس تاکید و اظهار کرد: ما باید قدر پیشکسوتان و یادگاران دفاع مقدس را در بین خودمان بدانیم و حداکثر استفاده برای سندسازی و ثبت و ضبط این وقایع انجام بدهیم.
 

 

 

منبع: خبرگزاری شبستان

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

روزشمار دفاع‌مقدس01 آذر

روزشمار اسناد سازمان ملل01 آذر

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران