مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس

چاپلینک ثابت

همزمان با چهاردهم تیرماه گرامیداشت روز قلم از 20 عنوان کتاب کودک با موضوعات و رویکرد داستانی معرفی شهداء استان مرکزی به صورت قصه، شعر و 20 عنوان کتاب دفاع مقدس در حوزه بزرگسال شامل:خاطرات، زندگینامه شهداء دفاع مقدس و مدافعان حرم، شهداء روحانی با رویکرد داستانی و تاریخ شفاهی در  اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس رونمایی شد.

 

رضا قنبرزاده معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور در مراسم رونمایی از 40 کتاب دفاع مقدس در استان مرکزی، به همراه تجلیل از فعالان عرصه کتاب گفت: با توجه به جایگاه و ارزشی که  دفاع مقدس دارد  ما باید نسبت به حفظ آثار و نشر آن به صورت مکتوب بکوشیم.

 

وی افزود: بی‌شک یکی از دلایلی که استکبار جهانی به خودش اجازه تعرض به صورت جنگ سخت نداده، ریشه در تجربه و آموزه‌های ما در تاریخ دفاع مقدس است در همین راستا در زمینه چاپ کتاب‌های دفاع مقدس، فعالیت‌های خوبی از سوی نهاد‌های فرهنگی انجام شده و شناسایی تعدادی نویسنده نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: نشر و اهمیت ثبت حماسه‌های دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و اگر رشادت‌های رزمندگان در آن دوران نبود، اکنون امنیت و ثبات نیز در کشور وجود نداشت.

 

قنبرنژاد اظهار کرد: در تشریح وقایع دوران دفاع مقدس باید فرهنگ ایثار و رشادت در بین نسل‌های آینده نهادینه شود؛ استان مرکزی شهدای بسیاری را تقدیم آرمان‌های انقلاب کرده است و متولیان فرهنگی موظف به انتقال مفاهیم والای ارزش‌های انقلاب به نوجوانان آینده‌ساز کشور هستند.

 

وی بر لزوم استفاده از خاطرات شاهدان عینی جنگ برای تدوین تاریخ دفاع مقدس تاکید و اظهار کرد: ما باید قدر پیشکسوتان و یادگاران دفاع مقدس را در بین خودمان بدانیم و حداکثر استفاده برای سندسازی و ثبت و ضبط این وقایع انجام بدهیم.
 

 

 

منبع: خبرگزاری شبستان

 

دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید