مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مأموریت‌های تعریف شده برای هوانیروز و نیروی هوایی ارتش در عملیات والفجر مقدماتی

چاپلینک ثابت
به نقل از دفترچه راوی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)

 

پشتیبانی از نیروهای رزمی در هر عملیاتی یکی از شروط موفقیت آن عملیات می باشد. حال ممکن است این پشتیبانی تامین نیازهای تسلیحاتی و مهماتی در قبل و حین عملیات باشد و یا تامین نیازهای شخصی نیروهای شرکت کننده در عملیات به لوازم انفرادی، تغذیه، وسایل امدادی و درمانی و غیره باشد.علاوه بر موارد فوق، مهمترین پشتیبانی که از نیروهای رزمی می تواند صورت گیرد، پشتیبانی از طریق آتش تهیه و پشتیبانی هوایی می باشد.

 

از طرف دیگر تعریف طرح پشتیبانی از عملیات لزوما به معنی استفاده از همه امکانات و اجرای ماموریت تعریف شده نمی باشد، بلکه طرح پشتیبانی با هدف مقابله با حوادث پیش بینی نشده و رفع نیازهای فوری نیروهای عمل کننده تهیه و پیش بینی می شود. در طرح عملیات والفجرمقدماتی نیز، به منظور پشتیبانی از نیروهای عمل کننده، ماموریتهایی  برای هوانیروز و نیروی هوایی ارتش تعریف و ابلاغ شد، اما  به دلیل مشکل حاصل‌شده در اجرای عملیات و عدم توسعه‌ی منطقه‌ی عملیات، بخش اصلی مأموریت هوانیروز و نیروی هوایی در حین و بعد از عملیات اجرا نشد.

 

با عنایت به اهمیت آشنایی خوانندگان جوان تارنمای دفاع مقدس با طرح های عملیاتی، ماموریت های تعریف شده برای هوانیروز و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات والفجر مقدماتی درج و منتشر می گردد.

 

 شرح ماموریت تعریف شده برای یگان های هوایی در عملیات والفجرمقدماتی که از دفترچه راوی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) استخراج شده به شرح ذیل می باشد:


 

استعداد و مأموریت‌های نیروی هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات والفجر مقدماتی به این شرح اعلام شد:

 

الف) هوانیروز

در این عملیات هوانیروز مأموریت‌هایی از جمله شناسایی،؛اجرای آتش؛ ترابری آماد؛ تخلیه‌ی مجروحان و پشتیبانی را بر عهده داشت. قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) با به‌کارگیری 4 گروه هوانیروز (استقرار یک گروه در پشتیبانی قرارگاه کربلا، دو گروه در پشتیبانی قرارگاه نجف، یک گروه در دارخوین در پشتیبانی عمومی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)) برای آن‌ها تعیین مأموریت کرد.

 

قرارگاه کربلا: گروه هوانیروز مسجد سلیمان به استعداد 3 تیم آتش و 12 فروند هلی‌کوپتر 214، 3 فروند شنوک ـ که این 3 فروند از گروه پشتیبانی عمومی اصفهان بود ـ تشکیل ‌شده بود.

 

قرارگاه نجف: گروه هوانیروز کرمان به استعداد 3 تیم آتش و 12 فروند هلی‌کوپتر214، سه فروند شنوک و یک فروند جت رنجر در اختیار این قرارگاه بودند علاوه بر این یک گروه عملیاتی از هوانیروز باختران به قرارگاه نجف مأمور شد.

در پیش‌بینی کلی هوانیروز این بود که با استفاده از 100 فروند هلی‌کوپتر و 2000 سورتی پروازهای جنگی ـ مهمات‌بری، ترابری نیرو و تخلیه‌ی مجروحان را قبل، حین و بعد از عملیات انجام دهد.

 

ب) نیروی هوایی

مأموریت‌های محوله به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عبارت بودند از:

1. شناسایی و عکس‌برداری.

2. ترابری و تخلیه‌ی مجروحان.

3. پشتیبانی عملیاتی.

 4. پدافند هوایی توسط سایت.

 

طرح عملیات: پشتیبانی هوایی به ترتیب تقدم به منظور انهدام احتیاط‌ها، مواضع توپ‌خانه‌ی دوربرد، پاسگاه‌های فرماندهی و تأسیسات حیاتی و لجستیک دشمن اجرا می‌شد.

ضمناً نیروی هوایی مأموریت داشت یگان‌های تحت کنترل قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) را در منطقه، روزانه تا 12 سورتی پرواز (4 سورتی اف4 و 8 سورتی اف5) از روز دوم [عملیات] به مدت 10 روز پشتیبانی نماید.

 

پوشش هوایی نیز روزانه با 6 فروند [6 سورتی] اف4 از روز پنجم [عملیات] بنا به درخواست انجام گیرد که این پروازها در طول روز با وجود رادار با استفاده از تانکرهای سوخت‌رسانی انجام گردد. (این 6 فروند عمدتاً از پایگاه سوم شکاری مأموریت داشتند.) علاوه بر موارد فوق بنا به تعریف از اولین ساعت عملیات نیز 8 فروند اف5 به صورت آماده (اسکرامبل) به منظور مقابله با تهدیدات هوایی دشمن مأموریت یافتند.

 

در ضمن 2 فروند اف14 برای مواقع ضروری و مقابله با میگ 27 دشمن در نظر گرفته‌ شده بود.

 

ضمناً مقرر گردید یک سایت موشکی که در عملیات محرم [در تپه‌ی 202] استفاده ‌شده بود به منطقه‌ی عملیاتی (حدود بیت‌راشد) منتقل‌شده و پس از رفع مشکل قطعات یدکی برای عملیات آماده شود.

 

کلیه‌ی فعالیت‌های نیروی هوایی از صبح اولین روز عملیات تعریف ‌شده بود، ضمن آن‌که این نیرو قبل از عملیات روزانه 1 الی 2 سورتی "گشتی ـ پوششی" در فضای منطقه اجرا می‌کرد.(1)


1. سند شماره 79/گ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزارش راوی قرارگاه خاتم(ص) در عملیات والفجر مقدماتی (داود رنجبر)، 17/12/1361، صص 41 و 40.

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید