مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مراسم رونمایی از دو عنوان کتاب تازه منتشر شده مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد

چاپلینک ثابت

مراسم رونمایی از دو عنوان کتاب تازه منتشر شده مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با عناوین «منشور هدایت؛ مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس» و «حقیقت درخشان؛ تبیین نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس، از منظر فرمانده کل قوا»، با حضور سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار عباس سه دهی رئیس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح و سردار حق طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج و سردار سرتیپ مرتضی قربانی از فرماندهان دوران دفاع مقدس، سرار دقیقی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و برخی از فرماندهان سپاه و نویسندگان حوزه دفاع مقدس، دوشنبه 17 دی‌ماه، ساعت 15:00 برگزار شد.

 


در ابتدای این مراسم سردار دکتر علیمحمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان این نکته که تلاش شده مطالعات مرکز، محدود به حوزه‌های تاریخ‌نگاری نظامی نبوده و همه‌جانبه باشد، اظهار داشت: پژوهش و توجه به ابعاد اجتماعی و متن دفاع مقدس و جوهر اصلی آن‌که معارف آن عشق و اخلاص – صداقت و دلدادگی است در قالب‌های مختلف انتشار از اولویت‌های مرکز است و در حال حاضر حدود 40 پژوه تحقیقاتی فعال در مرکز داریم.


وی تأکید کرد: اصول حرکت و دکترین حاکم بر مرکز منویات و مطالبات رهبر معظم انقلاب است و در این چارچوب عالی‌ترین تبیین‌ها و جهت‌گیری‌ها را معظم له در حوزه دفاع مقدس دارند. آنجایی که ایشان معتقدند معارف دفاع مقدس برای حداقل سه قرن است. مطالبه اخیر مقام معظم کار نهضتی و صد برابری در ابعاد مختلف دفاع مقدس است.


سردار نائینی با اشاره به رونمایی از کتاب «حقیقت درخشان»گفت: «منشور هدایت؛ مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس» ازجمله آثار جدید مرکز است که با زحمات آقای حسن علایی پژوهش و تدوین‌شده و امروز رونمایی خواهیم داشت.


وی در خصوص این کتاب توضیح داد: کتاب «منشور هدایت» که مطالبات رهبر معظم انقلاب در حوزه دفاع مقدس است کمک جدی است برای شروع یک کار جهادی و نهضتی است که در این چارچوب، محورها و سوژه¬های فراوانی را برای چندین دهه کار پژوهشی، در اختیار علاقه‌مندان این عرصه قرار می¬دهد.


رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به «حقیقت درخشان» به‌عنوان دومین کتاب اشاره کرد و گفت: این کتاب مجموعه¬ای از بهترین توصیف مقام معظم رهبری در مورد جایگاه و نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس است. این اثر یک اثر کاملاً پژوهشی که جمع¬آوری دیتاها، تدوین و مستندسازی کردن طی 3 سال و توسط 6 نفر از پژوهشگر جوان با استفاده از روش کیفی و اسنادی تحلیل محتوای کیفی و سازمان‌دهی و تدوین موضوعی تألیف شده است.

 

 

در ادامه سردار عباس سه دهی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی معجزه دهه ۵۰ و دفاع مقدس معجزه دهه ۶۰ است، گفت: در هشت سال جنگ تحمیلی روزبه‌روز ظرفیت و تسلیحات دشمن اضافه می‌شد اما پیروزی مطلق متعلق به مردم و انقلاب شد و این همان معجزه است.

 

 وی در ادامه بابیان اینکه قرائت‌های مختلفی از جنگ وجود دارد و این سؤال پیش می‌آید که کدام‌یک از این قرائت‌ها قابل‌اعتناست؟ گفت: در پاسخ به همین سؤال بود که قرار بر این شد که به سراغ سپاه و ارتش برویم و نقش هر دو را در دفاع مقدس را از منظر رهبری مطرح کنیم زیرا صحبت رهبری فصل الخطاب است.

رئیس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح افزود: با این معیار می‌توان فهمید که کدام روایت معتبر و کدام روایت نامعتبر است. حقیقت درخشان در تراز یک کتاب مرجع است زیرا مشابه آن وجود ندارد و آنچه صحبت‌های رهبری در باب سپاه و بسیج بیان‌شده برای محققین و علاقه‌مندان اثر بی‌بدیلی است.

 

سردار سه‌دهی بیان کرد: خلأ کتاب دوم با عنوان منشور هدایت نیز احساس می‌شد و این اثر هم در نوع خودش تراز است.

 

 

در ادامه حسین سلامی در مراسم رونمایی از دو عنوان کتاب در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دور عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵، به‌هم‌پیوسته، متصل و مکمل هم بودند و شاید یکی بدون دیگری ممکن نبود. هم کربلای ۵ بدون کربلای ۴ موفق نمی‌شد و هم کربلای ۴ بدون کربلای ۵ کامل نمی‌شد.

 

وی تأکید کرد: این دو عملیات، تصویر یک حقیقت و یک معنا و بازتاب عملیاتی یک استراتژی بودند و آن‌هم از کار انداختن ماشین جنگی عراق که در انتهای کربلای ۵ تحقق یافت و یک فشار به سیستم بین‌المللی که سرانجام قطعنامه ۵۹۸ را به تصویب رساندند.

 

جانشین فرمانده کل سپاه با اذعان به اینکه دشمن در دفاع مقدس برحسب این ملاک‌ها و معیارها برتر بود، اما دفاع مقدس قاعده عمومی و نظریه‌های رایج جنگ را در تفکر جهانی برهم زد، تصریح کرد: یعنی طرفی که از همه شاخص‌های برتری برخوردار است شکست می‌خورد.

 

وی با اظهار به اینکه دفاع مقدس برای ملت ایران، یک هویت جدید و شخصیت جدیدی ساخت، یادآور شد: اولین کار دفاع مقدس ترسیم یک سیمای جدید از شخصیت و هویت ایرانی بود که با اسلام گره‌خورده بود. دفاع مقدس یکی از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ اسلام و ایران است.

 

سردار سلامی بابیان اینکه ایمان ما با جنگ مستحکم می‌شود، خاطرنشان شد: جنگ تکیه‌گاه اصلی مکتب دفاعی ما بود و هنوز و برای همیشه تکیه‌گاه و قلب بازدارندگی ما است. 

 

وی ادامه داد: امروز ملت ایران از قدرت آمریکا، هراسی ندارد زیرا ۸ سال باقدرت آمریکا به‌اضافه دیگران جنگیده است و پیروز شده است. پس باکی نیست آن روزها هم محاصره بود، تحریم بود، ممانعت از صدور در نفت بود. اجازه نمی‌دادند نفت ما صادر شود اگر هم صادر می‌شد قیمت استحصال نفت از فروش آن، چندان بالاتر نبود یعنی در آن شرایط ما جنگیدیم.

 

جانشین فرمانده کل سپاه بابیان اینکه خداوند نبخشاید آن‌کسانی را که به دنبال مچ‌گیری و غلط‌گیری از پرافتخارترین قطعه تاریخ اسلام و ایران هستند، متذکر شد: این جفا است، طراحی جنگ برای نابودی ملت ایران بود ولی ملت ایران از جنگ سربلند و زنده و درخشان و دشمنانش مأیوس و سرخورده و پشیمان.

 

وی با تأکید بر اینکه حقیقت درخشان بسیار مهم است، تصریح کرد: هیچ‌چیزی جز تجلی یک حقیقت نورانی در ذهن امام نبود که سپاه و بسیج تشکیل بشود تا قدرتی ساخته بشود که هیچ قدرتی در عالم، حریف آن نباشد.

 

در حاشیه این مراسم از دو کتاب «منشور هدایت؛ مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس» و «حقیقت درخشان؛ تبیین نقش سپاه و بسیج در دفاع مقدس، از منظر فرمانده کل قوا» رونمایی و از نویسندگان و پژوهشگران این دو اثر به ترتیب آقایان حسن علایی فعال، محمد فردی، محمد محمدپور، امیرمحمد حکمتیان، اکبر رستمی و سید محمد طباطبایی تجلیل به عمل آمد.

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید