مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مرد سندهای دست‌ اول

چاپلینک ثابت

 

این روزها در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس جای سردار حسین اردستانی خالی است

 

این روزها در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس دست‌ودل کسی به کار نمی‌رود، دیگر خبری از سردار خنده‌رو و خوش‌اخلاق نیست. حالا بر و بچه‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس باید سال جدید را در فراق سرداری سپری کنند که سال‌ها برای حفظ رشادت‌های هم‌رزمانش تلاش کرد.(*)

 

 

سردار وقتی رودرروی شاه ایستاد

سال 38 بود که حسین اردستانی در تهران به دنیا آمد. پشت لبش که سبز شد و حساب‌وکتاب روزگار دستش آمد، مصادف بود با همان دورانی که مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی شدت گرفته بود. او و بچه‌های محله‌شان حلقه‌های پیروان امام در محله‌ی خود را سامان دادند. هنوز قدیمی‌های مسجد سبحان و مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محله‌ی نظام‌آباد از حسین اردستانی به نام فردی یاد می‌کنند که در بیشتر فعالیت‌های مذهبی و سیاسی آن دوران شرکت می‌کرد.

 

پیوستن به ارتش

اردستانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به سازمان تسلیحات ارتش پیوست. او پس از پیروزی انقلاب همزمان بااینکه کارش را در سازمان تسلیحات ادامه داد با حضور در کمیته‌ی انقلاب اسلامی در ماجرای آشوب‌های کردستان وارد عمل شد و از آرمان‌های امام راحل دفاع کرد.

 

مرد تاریخ جنگ

پرونده‌ی اردستانی پر است از فعالیت‌هایش در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از خاک کشور. جنگ که آغاز شد، اردستانی به جنوب اعزام شد و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان وظیفه‌اش را انجام داد. او را می‌توان به‌عنوان تاریخ‌نگار نبرد ایران و عراق یاد کرد. سال 1361 بود که با شکل‌گیری عملیات‌های بزرگ، به بخش تاریخ جنگ دفتر سیاسی سپاه ملحق شد. در این دوره به‌عنوان تاریخ‌نگار صحنه نبرد، همپای فرماندهان ارشد جنگ در عملیات‌هایی همچون والفجر مقدماتی، خیبر، بدر، والفجر8، کربلای4 و5 حضور فعالی داشت و لحظه‌به‌لحظه‌ی این نبردها را ثبت کرد. او طی تلاش‌های خود مستندات ماندگاری در اختیار مورخان و محققان جنگ قرار داد و پس از مدتی، همه‌ی تلاش‌های او باعث شد گنجینه‌ی اسناد دست‌اول جنگ از مجاهدت‌های رزمندگان به دست آید.

 

پس از جنگ و خاطره‌ی دوستان

حسین اردستانی پس از پایان جنگ تحمیلی به فعالیت‌هایش ادامه داد و دکترای علوم سیاسی خود را از دانشگاه شهید بهشتی گرفت. حالا حسین به‌عنوان استاد دانشگاه کارش را ادامه داد، اما در کنار تدریس در دانشگاه به دنبال راهی بود تا رشادت‌های جان‌برکفانی که هشت سال با خون خود از ایران دفاع کردند، فراموش نشود. به همین خاطر او در سال‌های پس از جنگ با استفاده از اسناد دست اولی که خود در تهیه آن‌ها نقش مؤثر داشت، تحقیق و تألیف در حوزه‌ی جنگ تحمیلی را با رویکردی تحلیلی، واقع‌گرایانه و عمیق کلید زد. در سال 1386 با حکم فرمانده‌ی محترم کل سپاه پاسداران، مدیریت و هدایت مرکز مهم پژوهشی دفاع مقدس (مرکز تحقیقات و مطالعات جنگ) را به عهده گرفت و طی 10 سال، تحولی چشمگیر و زائدالوصف در این مرکز به وجود آورد.

 

 

سردار خستگی‌ناپذیر

سال‌ها گذشت و اردستانی در کنار فعالیت‌های گسترده‌ای که در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس داشت، فعالیت‌های دیگری را نیز در پرونده‌ی کاری خود رقم زد. از نوشتن کتاب‌های متعددی چون «عملیات ثامن‌الائمه، مبدأ تحول در استراتژی نظامی ایران» و «تنبیه متجاوز» گرفته تا ایفای نقش در مسئولیت‌هایی همچون «معاونت پژوهش دانشکده‌ی علوم دفاع دانشگاه جامع امام حسین(ع)»، «مدیرمسئولی فصلنامه‌ی نگین ایران»، «سردبیری فصلنامه‌ی نگین ایران» و «سردبیری پژوهش‌نامه‌ی دفاع مقدس».

 

وقتی حسین رفت

روز هفتم فروردین امسال بود که وقتی سردار پس از بازدید از یادمان‌های شهدای دفاع مقدس و دیدار با یاران شهیدش از مناطق جنگی به تهران بازگشت، هنگام انجام ورزش روزانه، دچار عارضه‌ی قلبی شد. حسین را به بیمارستان انتقال دادند، اما دیگر کار از کار گذشته بود و او برای همیشه چشمانش را به روی دنیا بست.

 

بازنشر از مجله خردنامه همشهری، ویژه‌نامه پایداری، اردیبهشت 1396،شماره‌ی 174.

(*) این نوشته در همشهری پایداری و قبل از انتصاب مسئول جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تهیه شده است.

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
یادداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید