مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مسیح کردستان در نگاه شهید همت

چاپلینک ثابت

بسیاری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چهره‌های شناخته‌شده امروز که سمت‌های مختلفی را در این نهاد بر عهده دارند در زمان غائله کردستان در کنار شهید محمد بروجردی، از او درس رزم و مبارزه را آموختند در چند ماه حضور نیروها در کردستان و ارتباطی که نیروها با شهید بروجردی داشتند به‌خوبی با روحیات و خصوصیات آن شهید آشنا شدند، در شرایط سخت و نفس‌گیر درگیری با ضدانقلاب روحیات و افکار این شهید به‌خوبی نمایانگر شد و توانست تصویری روشن از او در چهره هم‌رزمانش به نمایش بگذارد.


شما تکلیف را انجام داده‌اید، تپه سقوط کرد عیبی ندارد


شهید محمدابراهیم همت در این مقطع در کنار شهید بروجردی بود. او دریکی از خاطرات خود درباره تأثیر شهید بروجردی گفته است: در پاوه هر شب ضدانقلاب به پایگاه ما حمله می‌کرد، فشار بر روی نیروها زیاد و کمبود نیرو شدیدا حس می‌شد، شرایط بسیار بحرانی بود و خستگی نیروها باعث شد که یکی از تپه‌های مهم را از دست بدهیم و عقب‌نشینی کنیم. بعد از بازگشت شهید بروجردی به خدمت او رسیدم و با عصبانیت گفتم: «به نیروها گفتم که بمانید و مقاومت کنید اما...» محمد بروجردی گفت: «شما تأکید کردید که بمانند و مقاومت کنند؟ گفتید که پایین نیایند؟» گفتم: «بله، چند بار هم گفتم» بروجردی گفت: «دیگر ولایت بر شما تمام است، شما حرف خودتان را زدید. تکلیف را انجام داده‌اید، تپه سقوط کرده عیبی ندارد». حرف‌های آن روز او درس بزرگی بود برای من که غرض ادای تکلیف است و چیز دیگری نبود. با همین تفکر بسیاری از مشکلات مبارزه در روزهای بعد برای من هموار شد.


تقوا و ایمان شهید بروجردی مسئله دیگری بود که به او در دوران‌های مختلف کمک کرد تا راه درست را انتخاب کند.


شهید همت دراین‌باره گفت: تا آنجا که من با حاج محمد بودم نماز شب و دعای کمیلش ترک نمی‌شد. ایشان بعدازاینکه مطمئن می‌شد همه برادران خوابیده‌اند از خواب بلند شده و شروع به خواندن مناجات می‌کرد. این اواخر که شنیده بود وقت مناسب دعای کمیل نیمه‌شب است دیگر دعای کمیل را در اوقات عادی اول شب نمی‌خواند و در نیمه‌های شب بلند می‌شد و شروع به خواندن می‌کرد حتی در یک امر تا حصول نتیجه چند بار به‌طور مداوم دعای توسل می‌خواند. دلبستگی خاصی به دعای فتح و گشایش داشت. شاید در هر عملیات چند بار این دعا را می‌خواند و به دیگر برادران نیز سفارش می‌کرد.

دسته بندی اخبار: 
اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید