مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مصاحبه روزنامه اطلاعات در سال 61 با تیمسار ظهیرنژاد

چاپلینک ثابت
درباره عملیات مسلم بن عقیل

مهر ماه سال 1361 پس از انجام عملیات موفق مسلم بن عقیل و تسلط نسبی رزمندگان اسلام بر نزدیکترین معبر وصولی به بغداد؛ روزنامه اطلاعات مصاحبه ای را با تمیسار ظهیرنژاد رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیامدهای سیاسی و نظامی این عملیات انجام داد.

 

تیمسار ظهیرنژاد در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار سرویس نظامی اطلاعات نظرات خود را پیرامون چگونگی اجرای عملیات مسلم‌بن عقیل، پیروزی‌های سپاهیان اسلام، وضعیت جبهه‌های جنگ، نقش ابرقدرت‌ها در جنگ تحمیلی، آینده صدام و چگونگی ادامه جنگ را این گونه تشریح نمود:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سئوال- هدف از اجرای عملیات مسلم‌بن عقیل چه بود و آیا سپاهیان اسلام در این عملیات‌ها به هدف‌ها دست یافتند؟ 

تیمسار ظهیرنژاد رئیس ستاد مشترک ارتش: اهداف عملیات مسلم‌بن عقیل عبارت است از تأمین مرزهای رسمی کشورمان و بیرون راندن ارتش بعثی عراق از نوار مرزی خودمان در آن منطقه و ثابت کردن این موضوع به ارتش بعثی و به تمام رژیم‌های امریالیستی و و امریکایی که ما قادر هستیم دشمن را از کشورمان بیرون کنیم و این کار را تا نثار آخرین قطرة خون یکایک افراد ارتش و سپاهی و حتی تا نثار آخرین قطره خون یکایک افراد این مملکت انجام خواهیم داد.

 

ما برای گرفتن حق خود، هر اقدامی که منطبق با قوانین اسلامی، مقررات و عرف دفاع بین‌المللی باشد، انجام خواهیم داد.در حال حاضر به همت برادران سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران، کلیه هدف‌های طرح شده در این عملیات در مرحلة اول به هدف ارتش اسلام درآمده و در بعضی از نقاط، جنگ هنوز ادامه دارد. جنگی که بر اثر پاتک‌های متعدد ارتش بعثی به وجود آمده است. الآن برادران ما در منطقه سومار و میان‌تنگ حملات خود را همچنان ادامه می‌دهند و انشاءالله امیدواریم با این توفیق که در عملیات مسلم‌بن عقیل به دست آورده‌ایم در تمام طول خطوط مرزی و دیگر نقاط کشورمان بتوانیم دشمن متجاوز را از کشورمان بیرون کنیم.

 

س- در این عملیات آیا نیروهای ایران وارد خاک عراق نیز شده‌اند؟

ج- ما به خاک عراق وارد نشده‌ایم و آرزو هم نمی‌کنیم که روزی وارد خاک عراق شویم، اما برای گرفتن حق خود و برای جبران خساراتی که ارتش بعثی صهیونیستی صدام به کشورمان وارد کرده، اگر مجبور شویم و اگر آن خسارات پرداخت نشود و حقمان را ندهند، البته برای رسیدن به آن، هر اقدامی که منطبق با قوانین اسلامی و مقررات و عرف بین‌المللی باشد، انجام خواهیم داد و مطمئناً برای رسیدن به این حق، دولت و یکایک افراد این ملت قهرمان و شهیدپرور کوچک‌ترین تردیدی به خود راه نخواهند داد.

 

س- طرح‌های آینده ایران برای کسب پیروزی قطعی در جنگ، چگونه خواهد بود؟

ج- طرح‌های آینده را نمی‌توان تشریح کرد، اما اضافه می‌کنم که از پای نخواهیم نشست و همچنان به نبرد ادامه خواهیم داد تا زمانی که حقوق ملت ایران و خساراتی که به ملت و کشورمان وارد شده باز پس گرفته نشود، عملیات خودمان را انشاءالله ادامه خواهیم داد تا پیروز شویم و به حقمان برسیم.

 

س- توان رزمی ارتش ایران پس از گذشت دوسال از جنگ تحمیلی، هم‌اکنون چگونه است؟

ج- توان رزمی ارتش اسلام عبارت است از توان همه مملکت و توان همه ملت مسلمان ایران، چرا که هیچ یک از افراد کشورمان حاضر نیستند ایران دست‌خوش چپاولگری لشکریان چنگیزی صدام شود و تمام هستی ملت همان‌طوری که دنیا می‌بیند برای این جهاد فی سبیل‌الله بسیج شده و پایان‌پذیر نیست.

 

س-عراق اخیراً تجهیزات جدیدی نظیر جنگنده‌های میگ ـ 25 و موشک‌های اگزوسه دریافت کرده است. این اقدام را چگونه توجیه می‌کنید؟

ج- به عقیدة من ابرقدرت‌های شرق و غرب هر دو، صدام و صدامیان را در جنگ علیه کشور ما و حکومت جمهوری اسلامی ایران بی‌دریغ پشتیبانی می‌کنند و در مواردی نشانة عملکرد مستقیم از طرف عوامل وابسته به چشم می‌خورد. به عقیدة من هریک از این ابرقدرت‌های جهانی تحقق اهداف سیاسی خود را در این می‌پندارند که کشور ما و ملت ما در این جنگ با قبول نوعی شکست، وادار به مصالحه گردد تا زمینه برای تسلط تبلیغاتی و سپس سیاسی برای هریک از آنها فراهم گردد و هر کدام بتوانند عوامل خیانتکار وابستة خود را در این مملکت به حکومت برسانند. البته تفضل الهی و از خودگذشتگی و فداکاری همة آحاد ملت ایثارگر و قهرمان‌پرور ایران اسلامی و با اتحاد و انفاق همة شیرمردان و شیرزنان معتقد و مؤمن ایران زمین، این آرزوهای ظالمانه و ستمکارانه در هر ناحیه‌ای که باشد، به طور قطع و یقین نقش بر آب بوده و خواهد شد.

 

س- چه نقاطی از خاک کشورمان در حال حاضر در اشغال ارتش بعثی است؟

ج- در منطقة جنوب یک مقدار خیلی محدودی از خاکمان در دست بعثی‌های متجاوز است. ضمنا مقدار محدودی از خاک آنها نیز در کنترل ارتش اسلام است. در مناطق مرزی غرب کشور باید بگوییم که به طور کلی دشمن در نقاط مرتفع و تاکتیکی ما مستقر است و هنوز از وجود کثیف صدامیان کافر پاک‌سازی نشده است. باید آن‌قدر بجنگیم تا ارتش متجاوز را از باقیماندة خاک کشورمان بیرون بریزیم و سپس حساب خودمان را با آنها تسویه کنیم. در سرتاسر خطوط جبهه، اقدامات دفاعی و عملیات کوچک رزمی همیشه جریان دارد. در منطقة غرب برادران ما چند روز است برای بیرون راندن متجاوز از هر قسمتی از قلمرو مرزی کشورمان، تعرض بی‌امان خود را بر بعثیون کافر آغاز کرده‌اند. این گونه عملیات کوچک یا بزرگ، در هر زمان که لازم باشد آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد تا حق خودمان را از ارتش بعثی بگیریم و به صدام و حامیان وی ثابت کنیم که دیگر در کشور ما جایی برای تسلط و استقرار قدرت‌های امپریالیستی و نوکران سرسپردة آنها وجود ندارد.

به طور قطع و یقین ما در این جنگ ظالمان و ستمکاران جهان امروز، دنبال هدف‌های استعماری و یا استثماری نیستیم، ما حق خود را از ارتش بعثی صهیونیستی عراق می‌خواهیم. اگر این احقاق حق و گوشمالی متجاوز تحقق نپذیرد ملت شهید پرور عصر حاضر چگونه می‌تواند پاسخ خدا و تاریخ و نسل‌های آینده این ملت را بدهد. ملت ما تا جان در بدن و رمق در درون دارد تحمل ننگ‌ها و چپاولگری‌ها و ستمکاری‌های نوکران حلقه به گوش دشمنان بشریت را پذیرا نخواهد بود.

 

س- امنیت ایران و قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس چگونه است؟

ج-عراق قادر نیست امنیت ما را در خلیج فارس از بین ببرد، این ابرقدرت‌ها هستند که امنیت خلیج فارس را تهدید می‌کنند. اگر ما قبول کنیم که عراق می‌تواند خود را با هواپیما و یا با هلی‌کوپتر به جزایر ما نزدیک کند، اشتباه بزرگی کرده‌ایم و به عقیدة من اینها فقط ابرقدرت‌ها هستند که تصمیم گرفته‌اند ما را وادار سازند که تسلیم شرایط انشا شدة آنها گشته و تجاوزات و وحشی‌گری‌ها و ویرانگری‌های صدام، نوکر حلقه به گوش خودشان را با یک خط توجیه‌شده همچنان در بند اسارت و بردگی خود ولی حاکم بر سرنوشت ملت مسلمان عراق، محفوظ نگاه دارند.

 

س- زمان پیروزی قطعی سپاهیان اسلام را چگونه می‌بینید؟

ج- مدافع همیشه پیروز است، ما به طور قطع و یقین پیروز خواهیم بود، چرا که داریم از حقمان دفاع می‌کنیم و ناحق نمی‌گوییم و در دنیا همیشه کسی که از حق خود دفاع کرده در نهایت پیروز بوده است و ما چون از آن حقی دفاع می‌کنیم که دفاع از آن بر ما واجب است، لذا معتقد هستم که نباید از پا بنشینیم تا به حق خود برسیم. به طور قطع و یقین امکان شکست در استقامت و پایداری و مقابلة ما با متجاوز وجود ندارد و پیروز خواهیم بود.

 

س- در پایان جنگ تحمیلی، حفاظت از مرزهای کشور چگونه صورت خواهد گرفت؟

ج- قبلاً مرزداری به عهدة ژاندارمری بود، جنگ ما یک جنگ مردمی است و در کنار آن بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه شده است. به طور قطع و یقین ما مرزداران خودمان را در زمان آینده تنها نخواهیم گذاشت و متناسب با شرایط، نیروی کافی در مرزها مستقر خواهد شد. [مانند] قبل وظیفه مرزداری به عهده ژاندارمری است؛ منتها تنها نیست و ارتش و بسیج و سپاه پاسداران نیز پشت سر او خواهند بود.

 

س-آینده صدام را با توجه به پیروزی‌های سپاهیان اسلام طی یک سال گذشته چگونه می‌بیندید؟

ج- آینده هر دیکتاتوری تا به حال نابودی بوده است، شما آیا دیکتاتوری را می‌شناسید که با بدنامی از دنیا نرفته باشد، مسلما آینده صدام نیز جز ننگ و بدنامی چیزی برای تاریخ ملت عراق باقی نخواهد گذاشت. این ننگ برای صدام همین بس که آلت دست دنیای ستمگر شرق و غرب شده و توسط آن محافلی پشتیبانی شود که صدها سال است مانند جلادان بی‌رحم در ریختن خون صدها میلیون انسان زجردیده و ستم‌کشیده و بلعیدن حقوق حقة آنها و همه کشورهای ستم‌کشیدة جهان کوچک‌ترین تردیدی به خود راه نداده است. آیا ننگی بالاتر از این برای برای تاریخ ملتی وجود دارد که حکومتش آلت دست چپاولگران دنیا شود، با قوانین خدا به مبارزه برخیزد و با ملتی که امپریالیست‌ها و زورگویان جهان را باقدرت ایمان و اعتقاد از کشورش بیرون انداخته به جنگ بپردازد. مسلماً آن حکومت با ننگ و ذلت سرانجام از بین می‌رود.

 

س- به نظر شما جنگ را تا چه زمانی باید ادامه بدهیم؟

ج- در اینجا نکته‌ای را باید بگویم تا به جواب سؤال شما برسیم و آن اینکه ما هریک عمر موقتی داریم و بعد هم باید برویم به دنیای ابدیت. قسمتی از زندگی ابدیت یکی هم تاریخ این مملکت اسلامی است، عمر تاریخ این مملکت اسلامی و این انقلاب بر حق اسلامی ایران، جزیی از زندگی ابدیت است. ما ملت ایران نباید خدای نکرده شرف و آزادگی و رحمت الهی و حیات ابدیت را با ننگی که جهانخواران از این گذرگاه موقتی در پیش پای ما قرار می‌دهند، آلوده سازیم و خود را شرمنده تاریخ نماییم. ما هیچ وقت نباید با لکة چرکین شکست در مقابل شیاطین، صفخات تاریخ درخشان تاریخ اسلام و ایران را آلوده نموده و فرزندان و نسل‌های آیندة این کشور اسلامی را سرافکنده سازیم. ما باید پیروزی حق بر باطل را به ثمر رسانیده و از شرف و حیثیت اسلام و آزادی و آزادگی ایران و ایرانیان نگهبانی و پاسداری نماییم.

 

اگر در مقام یک ملت مدافع، پاسخ دندان‌شکن به این متجاوز کثیف و تجاوزگر حلقه به گوش ظالمان دنیا ندهیم و اجازه دهیم حریم پاک استقلال و تمامیت کشورمان و وطن اسلامیمان، شرف و آزادی و حیثیت ملتمان در معرض تعدی این کافران و زیر چکمه‌های کثیف سپاهیان بعثی صهیونیستی صدام نابود و لکه‌دار گردد و ارادة تجاوزکارانة دشمن بر ما تحمیل شود، ما چگونه خواهیم توانست از یک طرف پاسخ نسل بعدی را بدهیم و از طرف دیگر در مقابل مدعیان و تجاوزگران احتمالی بعدی ایستادگی نماییم. کسب شرف و آزادگی برای ملت و مملکت و حراست از دین بر حق و الهی زمانی که مورد تجاوز دشمن قرار می‌گیرد، حتی با ایثار و فداکاری و کوبیدن دشمن و متجاوزین اشغالگر وطنمان راه دیگری ندارد. در شرایط فعلی فقط با همین طریق است که استعمارگران و استثمارگران روزگار و نوکران حلقه به گوش آنها را در مقابل صفحه شطرنج عصر حاضر مات و مبهوت خواهد ساخت.

 

اطمینان کامل داریم این راه را تا آخرین قدم با سربلندی و افتخار به پایان می‌رسانیم و اطمینان کامل داریم ملت ما هیچ‌گاه در مقابل متجاوزین به حق و حقوق و شرف و آزادی خود تسلیم نخواهد شد. ملتی که چنین دفاع می‌کند پیروز خواهد بود. این درس را ملت قهرمان ویتنام به امریکاییان داده است و تا زمانی که متجاوز در کشور است، خون یک ایرانی نباید در رگ‌ها آرام بگیرد و این رمز پیروزی ما می‌باشد.

 

منبع:

ـ روزنامه اطلاعات، 1361/7/18، ص 11.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید