مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مظلومیت؛ فصل مشترک بین خرمشهر و سنندج / قدرت آمریکا رو به زوال است

چاپلینک ثابت
سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی:

سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی در مراسم رونمایی از جلد اول کتاب «از سنندج تا خرمشهر» با اشاره به اینکه چه رابطه‌ای بین سنندج و خرمشهر است، اظهار داشت: اولین رابطه بین خرمشهر و سنندج، مظلومیت است. مردم هر دو منطقه در ابتدای جنگ مورد ظلم واقع شدند و هنوز چند روز از جنگ نگذشته بود که برخی شهر‌های ما به دست ضد انقلاب مسلح افتاد.

 

وی افزود: در سنندج نیروهای ضد انقلاب و کومله و دموکرات فعال بودند و به قتل و غارت مردم می‌پرداختند. آن‌ها از مردم کردستان باج می‌گرفتند و به مال و ناموس مردم کردستان تجاوز می‌کردند. کومله‌ها در بیانیه هایشان می‌گفتند تا تحقق کامل انقلاب دموکراتیک به رهبری خلق کارگر تن به مذاکره نخواهیم داد.

 

سرلشکر صفوی با بیان اینکه مردم کردستان در سه مقطع مورد مظلومیت قرار گرفتند، عنوان کرد: در مقطع اول، این مظلومیت همزمان با حمله گروهک‌ها به شهر‌های کردستان بود، مرحله دوم از سقوط پاوه تا غائله حزب دموکرات که شهید چمران حماسه‌ساز آنجا شد و از اردیبهشت تا شهریورماه ۵۹ که کتاب بنده این دوره از تاریخ جنگ را شامل می‌شود. وقتی که ما وارد فروگاه سنندج شدیم، مورد استقبال پیشمرگان کرد قرار گرفتیم ما توانستیم در جنگی که ۲۳ شبانه‌روز طول کشید، شهر سنندج را از دست ضد انقلاب آزاد کنیم. مردم خواستار آرامش و امنیت در آنجا بودند.

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس یادآور شد: ما تا قبل از آغاز جنگ، ۵۰۰ شهید را تقدیم انقلاب کردیم که نیمی از آنها به شهر سنندج اختصاص دارد.

 

وی افزود: در رابطه با خرمشهر هم باید بگویم صدام برای سقوط خرمشهر دو گردان نیرو و ۴۸ ساعت زمان در نظر گرفته بود تا مسافتی حدودا ۱۵ کیلومتری را پیش‌روی کند اما مدافعان خرمشهر توانستند ۳۴ شبانه‌روز مانع پیشروی آنها شوند.

 

دستیار و‌مشاور عالی فرمانده کل قوا با اشاره به آغاز جنگ تحمیلی پس از حوادث کردستان گفت: در این هنگام که ما هنوز از جنگ کردستان فارغ نشده بودیم ارتش عراق به خوزستان حمله کرد. عراقی‌ها تمام شهر را نابود کردند و می‌گفتند ما آمده‌ایم که بمانیم. مردم خرمشهر و آبادان مجبور به ترک شهر شدند و شهری که مردم در آن نباشند، تبدیل به شهر ارواح می‌شود. در آن زمان برای ما اشغال این شهر‌ها خیلی سخت بود. اما در آزادسازی خرمشهر وحدت بین رزمندگان ارتش، سپاه و بسیج را می‌بینیم.

 

وی تصریح کرد: پس از پایان جنگ عراق با ما، آن‌ها به کویت حمله کردند و توانستند در کمتر از هفت ساعت این کشور را تصرف کنند؛ اما در کشور ما مردم 34 روز فقط در خرمشهر مقاومت کردند. برای آزادسازی کویت همه به کویت کمک کردند؛ ولی در جریان عملیات ما برای آزادسازی خرمشهر، همه به عراق کمک می‌کردند.

 

سرلشکر صفوی با طرح این پرسش که چه کسی به گروهک‌های ضد انقلاب خط می‌داد، یادآور شد: در آستانه روز ۱۳ آبان ماه هستیم. در اسناد منتشر شده از لانه جاسوسی آمریکا مشخص شد که آمریکا از این گروه‌ها حمایت می‌کرد و آن‌ها صدام را برای حمله به ایران تحریک کردند. آمریکا از روز ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ تا سرنگونی شاه به مدت ۲۵ سال بر ایران تسلط داشت و هر جنایتی که توانست انجام داد و پس از آن وقایعی همچون طبس، تحریک صدام و تحریم‌ها را در پیش گرفت. باید بگویم بیش از ۶۵ سال است که آمریکا ملت ایران را تحت ظلم و فشار خود قرار داده است. حتی آمریکا به طور ضمنی از صدام به صورت دوپهلو برای حمله به کویت دفاع کرد.

 

وی تاکید کرد: آمریکا در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی هر چه توان داشته‌اند را برای مقابله با ایران در نظر گرفته‌اند اما شکست خورده‌اند. آنها در جنگ تحمیلی، تحریم‌ها، سوریه و خلیج فارس نیز شکست خواهند خورد. قدرت آنها رو به افول است. چرا که ملت‌ها انقلاب ایران را الگوی خود قرار داده‌اند و می‌دانند که با مقاومت می‌توانند خودشان سرنوشت خود را به دست بگیرند. آمریکا دیگر نمی‌تواند بر ایران سلطه داشته باشد.

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید