مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

   

   

روزشمار اسناد سازمان ملل02 فروردين
در نخستین روز از سال ۱۳۹۷

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در رواق امام خمینی و صحن‌های اطراف حرم، با اشاره به استحکام و نشاط انقلاب در چهل‌سالگی و خنثی شدن نقشه‌ی شوم آمریکایی‌ها برای منطقه، به تبیین چرایی، الزامات و راه‌های تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی پرداختند و با تأکید بر «قابل حل بودن همه‌ی مشکلات با نگاه به داخل» و نیز ضرورت توجه و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدان‌های مختلف از جمله عرصه‌های مدیریتی، افزودند: نسل جوان و پرافتخار این سرزمین، پرچم استقلال، عزت، عظمت و شرافت ایران را بلندتر از هر زمان دیگر به اهتزاز درخواهد آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷، سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند.

57: سیطره جریان ائتلافی غیرمذهبی بر شهر سنندج/ امام خمینی در خصوص وقایع کردستان در اطلاعیه‌ای هرگونه حمله به ارتش و ژاندارمری را مردود اعلام کرد/ باوجود اعلام آتش‌بس در سنندج، تهاجم به پادگان لشکر28 سنندج ادامه دارد/ 61: پرتاب ناموفق سه موشک به سمت سکوی نفتی نوروز/ هواپیمای عراقی به‌اشتباه مواضع خودشان را بمباران کرد/ 65: موافقت مبارک با اعزام کارشناسان نظامی مصر به عراق/ فروش هواپیماهای میراژ 2000 فرانسه و میگ 27 شوروی در پی نابودی 40 تا 50 درصد قدرت هوایی عراق/ 66: 63 شهید و 171 مجروح در بمباران موشکی و هوایی تهران و 13 شهر دیگر/ شلیک 35 فروند موشک به مناطق نظامی و صنعتی عراق توسط یگان موشکی سپاه پاسداران.

معاون ارتباطات و امور استان‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به مصادیق زندگی جهادی گفت: در آیه ۱۵ سوره شوری خداوند فرمودند:«وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ» یعنی نباید در شرایط مختلف مسیر اصلی را گم کرد و از اصول ارزشی خارج شد.

 

صبح امروز (شنبه 26 اسفند ماه) سردار علی‌محمد نائینی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به همراه برخی از مدیران و کارکنان این مرکز به دیدار خانواده شهید سعید عیسی‌وند، راوی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) رفتند.

شهید مهدی باکری، فرمانده لشکر 31 عاشورا در سال 1333 شمسی در میاندوآب به دنیا آمد. این فرمانده دلاور در عملیات بدر در تاریخ 25 اسفند 1363، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران بعثی، به شهادت رسید.

مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد با صدور اطلاعیه ای عملیات افتخارآفرین و پیروزمند امام مهدی«عج» که در تاریخ 26 اسفند 1359 انجام شد را رویکردی جدید در دفاع مقدس بود.

57: فرمانده پادگان جلدیان سخنان عزالدین حسینی را تکذیب کرد، برای تحقیق دو سه نفر می‌آیند نه پانصد نفر!/ اتومبیل حامل نماینده کمیته امام و نماینده نخست‌وزیری در ترکمن صحرا موردحمله قرار گرفت/ 61: 4500 سرباز عراقی به جرم سرپیچی از دستور جنگیدن علیه ایران در صف محاکمه نظامی/ وخامت در مشکلات مالی عراق سبب تقاضای اعتبار این کشور از شرکت‌های خارجی شد/ 65: تعیین پانزدهم فروردین‌ماه برای اجرای عملیات کربلای8/ ایران 102 تن از اسیران عراقی معلول را به‌طور یک‌جانبه آزاد کرد/ دانشجویان دانشگاه بصره و کارمندان عراقی از این شهر ممنوع‌الخروج شدند!/ ابراز نگرانی کشورهای عربی از شکست عراق در مقابل ایران/ 66: بمباران شیمیایی حلبچه حادثه‌ای هولناک به بار آورد/ شلیک 7 فروند موشک عراقی به تهران و 5 موشک ایران به عراق/ 15 شهر ایران زیر بمباران جنگنده‌های عراقی.

تاریخ هشت ساله دفاع مقدس جوانان بی‌ادعا و گمنامی را از دل تاریخ بیرون کشید و به قهرمانان و الگوهای یک جامعه تبدیل کرد.

حاج احمدآقا گفت من اخبار جبهه، شهادت آقا مهدی و وضع روحی و تأثر فرماندهان را از شهادت باکری به امام منتقل کردم و امام پیامی داده اند.

صفحه‌ها