تازه‌ها

پیشنهادی به محققین تاریخ دفاع مقدس

تجربه گران‌سنگ دفاع مقدس اگرچه به لحاظ نفس دفاع و غیرت و حمیّت ملی، مقدس و افتخارآمیز است؛ اما به لحاظ روند پیدایش تهدید باید به‌طورجدی موردمطالعه محققین و اندیشمندان قرار گیرد. اشتغال و سرگرمی نیروی نظامی به مسائل داخلی، عدم توجه به توان دیپلماسی با شعارهای به‌ظاهر انقلابی، جدی نگرفتن نشانه‌های تهدید، تصور نادرست از قدرت خودی و دشمن، و..؛ در دوران شش‌ماهه اول سال 1359 به‌وفور دیده می‌شود.

اولاف پالمه
پیشنهاد اولاف پالمه برای پایان جنگ

خلاصه حرفهای آقای اولاف پالمه این بود که صدام گیر افتاده و برای بیرون رفتن از این دام باید یک بهانه ای داشته باشد و این بهانه را از ما می خواهد که یک امتیازی به او بدهیم که بتواند پیش ملتش روسفید از آب درآید. ما هم به او گفتیم ما هیچ وقت به تجاوزکار و جنگ افروز و جنایتکار جایزه نمی دهیم ..

59: هشدار نیروی زمینی ارتش مبنی بر احتمال حمله سراسری عراق/ استقرار آتشبارهای با کالیبر مختلف توسط ارتش عراق روبروی مرز خرمشهر/ 61: کشف و خنثی سازی یک میلیون و هفتصد هزار مین در مناطق آزاد شده جنوب/ تهدید صدام‌حسین بر بمباران جزیره خارک و اهداف اقتصادی و کشتی‌هایی که در سواحل ایران تردد کنند/ 64: تأکید فرماندهان سپاه بر رعایت نکات حفاظتی هنگام انجام دادن فعالیت‌های مهندسی در منطقه‌ی عملیاتی فاو/  تیرگی روابط کویت و عراق به دلیل احتمال دست داشتن عراق در وقایع این کشور/ 65: گلوله‌باران‌ تأسیسات‌ صنعتی‌ و اقتصادی‌ حومه‌ بصره‌ و بمباران‌ پادگان‌ تانجرو در سلیمانیه توسط نیروهای خودی/ سقوط دو هواپیمای‌ اف‌5 خودی‌ در سلیمانیه عراق / نجات خلبان ایرانی در عمق 90 کیلومتری خاک عراق/  انفجار نیروگاه‌ برق‌ نجف‌-الصخره در عملیات‌ چریکی‌/ 66: دست به دست شدن ارتفاعات بلفت میان نیروهای خودی و دشمن در آخرین روز از عملیات نصر 7/  حمله هوایی گسترده عراق به مراکز اقتصادی و نظامی ایران/ اسارت اهالی دیواندره به دست عوامل گروهک کومه‌له و درخواست باج یکصدهزارتومانی برای آزادی هر اسیر/ درخواست روزنامه "شیکاگو تریبیون" چاپ آمریکا از اعراب مبنی بر آسیب‌رسانی به توانایی ایران در جنگ.

در مورخه 1366/2/27، یک فروند هواپیمای میراژF1 عراقی که از پایگاه شعیبیه در نزدیکی بصره به پرواز درآمده بود، به ناو آمریکایی استارک در 60 مایلی جنوب منطقه انحصاری ایران حمله کرد و آن را با دو فروند موشک اگزوسه فرانسوی هدف قرار می‌دهد.بر اثر این حمله 37 ملوان آمریکایی کشته شدند.

تا پایان سال 1362 تمرکز حملات عراق بر تأسیسات نفتی و اسکله‌‌های جزیره خارک بود. هدف عراق از حمله به تأسیسات نفتی، اخلال یا کاهش صادرات نفت ایران بود، اما از سال 1363 عراق راهبرد قطع صادرات نفت ایران را در دستور کار خود قرار داد. به این منظور نیروی هوایی عراق برد عملیاتی خود را  گسترش داد. هدف اصلی عراق از حملات، محروم کردن ایران از درآمد نفت بود.

پذیرش قطعنامه با تکیه بر مفهوم مصلحت

پذیرش قطعنامه، با توجه به خطراتی که احساس می‌شد بقای انقلاب را تهدید می‌کند، تصمیمی خردمندانه بود. ایران با تن دادن به راه‌حل سازمان ملل  به عنوان یک خواست بین‌المللی نشان می داد که تسلیم اراده صدام و ریگان نشده است. این رفتار از پیروزی منطق راهبردی در عین ناکامی استراتژی جنگ خبر می داد زیرا برطبق منطق کلازویتس، نگرانی رهبری از تبعات آتی جنگ خود به مثابه یک پیروزی است.

59: حضور هلی کوپتر عراقی در دالاهو و تحویل تسلیحات نظامی به گروهک های مسلح غیرقانونی/ تحرکات گسترده گروهک های مسلح غیرقانونی در کردستان و نگرانی مردم و مسئولان از وضعیت امنیتی مناطق کردنشین/ 61: استمرار گلوله باران آبادان/ کشف دو انبار بزرگ مهمات در منطقه عملیاتی بیت‌المقدس/ اذعان مقامات عراقی به هدف قراردادن اشتباهی کشتی ها/ 64: کمین چته‌های گروهک غیرقانونی دموکرات در جاده‌ها و شهادت پنج نفر از پاسداران/ نماینده عراق در سازمان ملل: ما اسیر غیرنظامی نداریم!/ 65: بمباران مرکز ذخیره‌سازی نفتی کرکوک توسط جنگنده‌های هوانیروز/ شهادت 39 تن از نیروهای سپاه در درگیرهای چند روز گذشته در منطقه پیرانشهر تا اشنویه/ 66: سرنگونی یک هواپیمای عراقی در حمله  به روستاهای سردشت/ سرکوب ضدانقلاب و ضربه‌زدن به ماشین جنگی حکومت صدام؛ مهم‌ترین اهداف تشکیل قرارگاه رمضان/ در حمله پیش‌مرگان مبارز کُرد به مقر یک گردان عراقی و پایگاه‌های آن 32 اسیر، 50 زخمی و تعدادی کشته شدند.

حسین عسگری

جمهوری اسلامی ایران، به دلیل تجاوز نظامی عراق به تمامیت ارضی ایران و زیرپا گذاشتن اصول عدم تعهد،تحرّکات دیپلماتیک گسترده ­ای را برای جلوگیری از قطعی شدن برگزاری اجلاس سران در بغداد آغاز کرد. دولت عراق با قبول شکست تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک خود، میزبانی هفتمین اجلاس سران غیرمتعهد را به دولت هند واگذار کرد.

59: پاسگاه پرویزخان عراق به تلافی حمله به پاسگاه‌های ایران به آتش کشیده شد/ گزارش سپاه مرکز از همکاری موثر حکومت بعث عراق با گروهک‌های مسلح کردستان/ 61: یک فروند هلی‌کوپتر عراقی توسط پدافند هوایی خودی سرنگون شد/ تهدید عراق به حمله علیه کشتی‌هایی که به سواحل ایران نزدیک می‌شوند/ 64: سرنگونی دو فروند هلی‌کوپتر دشمن در قصر شیرین توسط پدافند خودی/ کمک تسلیحاتی اتریش به عراق با وجود موانع قانونی در این کشور/ ممانعت عربستان از ارسال اسلحه ازطریق آب‌های این کشور به ایران/ 65: پالایشگاه الدوری بغداد، هدف یک موشک دوربرد نیروی هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت/ حمله عراق با هواپیما و بمب‌های فرانسوی به  پایانه نفتی جزیره سیری/ 66: پاتک شدید دشمن برای تصرف ارتفاعات بلفت و دوپازا و دست به دست شدن بلفت/ حمله هواپیماهای عراقی به مناطق روستایی دراطراف سردشت/ تهدید عراق به گسترش حملات علیه تأسیسات اقتصادی ایران. 

59: هسته‌ای شدن عراق و ایجاد جاروجنجال‌های سیاسی در جهان/ تجهیز 4هزار نفر نیروی عراقی و آمادگی برای حمله به نوار مرزی ایران/ 61: اشتباه هواپیمای عراقی در بمباران مواضع خود/ برزیل تامین‌کننده اصلی نیازهای تسلیحاتی عراق در جهان/ 64: شکست تلاش‌های دشمن در منطقه عین خوش و حسینیه/ ناکامی صلیب سرخ در رابطه با 20 هزار مفقودالاثر ایرانی/ 65: بمباران سنگین اصفهان توسط هوایپیماهای عراقی/ حمله هوایی ارتش به یک پادگان نظامی در عراق/ 66: بمباران دشمن در دوپازا و بیرون راندن نیروهای دشمن از انتهای یال‌های میمک توسط ارتش/ اعزام ناوگان مین‌روب به منطقه خلیج فارس توسط کشورهای انگلستان و فرانسه/ پاسخ رسمی ایران مبنی بر قطع‌‌نامه 598 شورای امنیت و اعلام تمایل به اجرای قطع‌نامه بر مبنای طرح هشت ماده‌ای دبیرکل سازمان ملل.

صفحه‌ها

روزشمار دفاع‌مقدس30 مرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل30 مرداد

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران