تازه‌ها

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی جان باختن دلخراش و تأثرانگیز کارکنان کشتی نفت‌کش سانچی را به مقام معظم رهبری، ملت ایران و خانواده‌های داغدار تسلیت گفت.

فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در ادامه تلاش برای جلوگیری از هشیاری دشمن درمورد منطقه عملیات اصلی و سوق دادن توجه فرماندهان عراق به‌سوی منطقه هور، در مورخه 26 دی 1364 با صدور دو دستورالعمل، قرارگاه نجف و قرارگاه مهندسی را به اجرای اقداماتی فراخواند.

مطالب آرشیوی عملیات کربلای5

سرهنگ علی صیاد شیرازی عملیات در منطقه فاو را بسیار سخت، پیچیده و بخشی از آن را امکان‌ناپذیر اعلام کرد و مقابله و تهدیدات دشمن را شدید و عبور از رودخانه اروند را  کار خیلی سخت و فوق‌العاده‌ای خواند که کنترل ترددها و تراکم نیروهای عمل‌کننده را مشکل می‌کند.

نگاهی به عملیات کربلا 4 و 5

 تهدیدات جدید دشمن در مناطق نبرد وبه دست گرفتن ابتکارعمل در اجرای عملیاتهای نظامی، فرماندهان و طراحان نظامی در عرصه های سخت سیاسی و نظامی را برآن داشت تا با کسب یک پیروزی  مهم وحفظ برتری نظامی در جبهه، کشور را از بلاتکلیفی خارج گردانند. این موضوع باعث شد سال 65 به عنوان "سال سرنوشت جنگ " اعلام بشود.

عکس های عملیات کربلای 5

عکس های عملیات کربلای 5

اسناد عملیات کربلای 5

اسناد عملیات کربلای 5 

اسناد صوتی نایاب عملیات کربلای 5

عامل اصلیِ موفقیت رزمندگان در عملیات کربلای5 سرعت عمل یگانها خط‌ شکن در تصرف سرپل مهم در غرب کانال ماهی و تصرف جای پا درشمال منطقه پنج‌ضلعی بود.غیر از تاثیرات راهبردی عملیات، در صحنه تاکتیک نیز درهم شکستن قویترین استحکامات دشمن، توانمندی رزمندگان در انجام سریع عملیات بعد از کربلا 4، ناتوانی دشمن در مقاومت و اجرای پاتک، انهدام وسیع ارتش عراق، از جمله ویژگیهای این عملیات بود که در ابعادی حتی غیرقابل مقایسه با عملیاتهای گذشته صورت گرفت.

59: عقب‌نشینی نیروهای زرهی و شهادت 140 تن از نیروهای بسیج و سپاه در ادامه عملیات نصر/ محمد بروجردی: عراق در تمامی جبهه‌ها شکست‌خورده است و آخرین امکانات عراقی‌ها، ایجاد ستون پنجم در ایران است/ خبرگزاری تاس: آمریکا به دنبال آماده کردن افکار عمومی این کشور برای دخالت نظامی در ایران است/ 61: نامشخص بودن چگونگی مانور در استان میسان عراق به‌رغم گذشت سه هفته از ابلاغ عملیات/ مثله کردن افراد بومی به دست نیروهای مسلح غیرقانونی/ 66: تشدید مشکلات در جبهه‌ها به خاطر عدم آمادگی عقبه و افزایش نیازهای یگان‌ها برای عملیات/ واکنش صدام در برابر انعطاف دبیر کل سازمان ملل در برابر ایران: عراق با هرگونه بازی با مفاد قطع‌نامه و تغییر در آن‌ها از نظر ترکیب مضمون یا نتایج، مخالف است.

صفحه‌ها