مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 تیر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مقاله نشریه کانادایی درخصوص نظر مردم ایران وعراق درباره جنگ تحمیلی درمرداد 1361

چاپلینک ثابت
حسین عسگری

 

مجله کرسنت اینترنشنال(چاپ کانادا) درمورخه 1361/5/9 در تحلیلی درباره جنگ ایران و عراق، به تشریح وضعیت مردم در عراق و ایران و نظر آنان در مورد جنگ تحمیلی پرداخته و احتمال ورود ارتش‌های عربی به حمایت از عراق در جنگ را نیز مورد بررسی قرار داده است.

 

 

 

 

این نشریه در مورد وضعیت مردم ایران و نظر آنان درباره جنگ، نوشته است: جنگ در ایران تلفات جانی و خسارات مالی فراوانی به بار آورده است و ملت ایران معتقدند که باید به متجاوز جواب دندان‌شکنی داده شود و کوچک‌ترین قصور در مقابله با تجاوز منجر به تجدید قوای صدام و متحدان وی و تجاوز مجدد آنان به جمهوری اسلامی خواهد شد.

 

مردم ایران هرگونه کوتاهی در جنگ را خیانت به کشور می‌دانند، از این رو وقتی [امام] خمینی می‌گوید "جنگ باید ادامه یابد"، در حقیقت خواست ملت ایران را بیان کرده است.

 

در نشریه "کرسنت اینترنشنال" در مورد نظر مردم عراق درباره جنگ نیز چنین آمده است: واکنش مردم عراق نسبت به جنگ انتقادآمیز است و خسارات سرسام‌آور مادی و تلفات جانی، مردم عراق را برای یک دگرگونی آماده کرده است و ممکن است که آنان در چنین وضعیتی ارتش اسلامی ایران را به عنوان یک نیروی آزادی‌بخش تلقی نموده و از آن استقبال نمایند. و بدون شک از زمان شهادت آیت‌الله صدر توسط صدام و تجاوز عراق به جمهوری  اسلامی ایران  و رویدادهای داخل عراق، آتش اشتیاق را برای یک دگرگونی اسلامی در این کشور مجدداً برافروخته است.

 

نگارنده معتقد است چنانچه ایران بیش‌ترین فشار خود را بر حکومت عراق در بعد نظامی و اقتصادی و سیاسی قرار دهد و از بمباران مناطق مسکونی خودداری کند، حکومت عراق را چنان تضعیف خواهد کرد که توسط نیروهای غیرنظامی و غیر بعثی سرنگون شود و در چنین شرایطی با توجه به تمایل مسلمانان عراق، جمهوری اسلامی شکل پیدا می‌کند.

 

این نشریه سپس در مورد احتمال ورود ارتش کشورهای عربی به جنگ در حمایت از عراق، نوشت: «بعد از جنگ اعراب و اسرائیل و شکست اعراب در مقابل اسرائیل، عربیسم به‌شدت ضربه دیده است و وقتی ارتش اعراب در مقابل تجاوز صهیونیزم به لبنان کوچک‌ترین اقدامی نکرده است، مشکل بتوان تصور نمود که به کمک صدام بشتابد.»

 

 

منبع:

 اداره کل مطبوعات و رسانه‌های خارجی وزارت‌فرهنگ و ارشاد اسلامی، "بررسی مطبوعات جهان"، نشریه شماره 225، 1361/5/18، ص7، از نشریه "کرسنت اینترنشنال"، چاپ کانادا، 1361/4/25 تا 1361/5/9.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید