مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مقاومت رزمندگان در سوسنگرد

چاپلینک ثابت

در ادامه تهاجم عراق به سوسنگرد  دشمن بعثی در24 آبان 1359 به این شهرحمله کرد و سوسنگرد را ازغرب و جنوب محاصره کرد و این محاصره سه روز به طول انجامید. این حمله در شرایطی صورت گرفت که سوسنگرد همچنان با مقاومت برادران سپاه و مردم سلحشور روبرو بود.

 

 

 

 

 

 

در روز سوم‌، تعدادی از تانک‌های عراقی وارد سوسنگرد شدند و رزمندگان‌، مقابل آنها با سلاح‌های سبک و امکاناتی اندک و ناکافی به شدت مقاومت کردند. رزمندگان اسلام در حالی به مقاومت نابرابر خود ادامه می دادند که مهماتی برای آنها باقی نمانده بود و ذخیره غذایی هم نداشتند و از سوی دیگر تعدادشان از چند صدنفر تجاوز نمی‌کرد و ارتباط تلفنی آنها هم قطع بود.

این مبارزه همچنان ادامه داشت‌؛ تا اینکه حمله نیروهای خودی به سوی سوسنگرد آغاز و با همکاری نیروهای داخل شهر، اقدام به پاکسازی دشمن از شهر کردند.

 

حقایق مربوط به «شکست محاصره سوسنگرد»، و اهمال برخی نیروها در اعزام نیروی کمکی به این شهر تا سالهای اخیر همجنان پنهان بود. تا این که در سال 1378 فرمانده وقت تیپ دوم لشکر92 نامه‌ای را از بین اسناد شخصی خود تحویل  مقام معظم رهبری داد و این سند تاریخی مهر تأییدی بود بر آنچه تا پیش از آن از دهان ناقلان اخبار شنیده می‌شد!

 

 

موفقیت و پیروزی رزمندگان اسلام در دفع تهاجم دشمن به شهر سوسنگرد و شکستن محاصره این شهر‌، در سرنوشت بعدی نبردهای این منطقه تاثیر بسیار زیادی داشت؛‌ چرا که اگر دشمن موفق می‌شد سوسنگرد را اشغال کند،‌می‌توانست با پیشروی خود در محور سوسنگرد –حمیدیه‌، شهر اهواز را از سمت غرب مورد تهدید جدی قرار دهد.

پس از این شکست ارتش عراق از حالت «تهاجمی» به حالت «دفاعی» تغییر روش داده‌، در تمام مناطق اقدام به ایجاد مواضع مستحکم پدافندی کرد و اینگونه پرونده بلند پروازی‌های اشغال خوزستان به کلی بسته شد. حتی شهر هویزه که در تصرف نیروهای عراقی قرار داشت،‌آزاد شد و نیروهای عراقی از اشغال آن صرف نظر کردند.

 

گزارش واحد اطلاعات سپاه خوزستان در24 آبان 1359:

در این شهر یک کانون مقاومت از برادران پاسدار ایجاد شده است. نیروهای مدافع به شدت مقاومت کرده، مانع پیشروی سریع دشمن شده‌اند، طوری که تا ساعت 11، دشمن به زحمت توانست حدود یک کیلومتر پیشروی کرده، به هفتاد متری شهر برسد.

دشمن برای تصرف سوسنگرد از چندین نقطه از جمله هویزه، حمیدیه و بلندی‌‌های الله اکبر شهررا زیر آتش توپخانه قرار داده و در عین حال به پیشروی ادامه می‌دهد. در ساعت 16، تعدادی ازنیروهای دشمن با ده تانک به بخش شرقی شهر رسیدند و از سمت بستان نیز که دشمن قبلاً درهشت کیلومتری آن متوقف شده بود، به پیشروی خود ادامه دادند. طبق گزارش واحد اطلاعات سپاه خوزستان در ساعت 17، نیروهای خودی از نظر مهمات به شدت در مضیقه هستند. در این حال، رزمندگانی که برای کمک اعزام شده‌اند، در گلبهار ( 12 کیلومتری سوسنگرد ) مستقرگردیده‌اند. نیروهای عراقی در ساعت 17 از سمت بستان به چهار کیلومتری شهر رسیدند. ازسمت جنوب نیز با پیشروی دشمن جادة هویزه بسته شد. تعداد شهدا و زخمی‌ها زیاد است.|(1)


در تمام روز حتی یک هلی‌کوپتر نمی‌تواند برای انتقال زخمی‌ها در شهر بنشیند؛ تمام مدت شهر با خمپاره و توپ کوبیده می‌شود.(2)

 

افراد کادر بهداری روحیه خود را از دست داده‌اند. بهداری کارآیی لازم را ندارد به این خاطر نیروها مجبور شده‌اند با وجود مشکلات فراوانی تعداد بیشتری از زخمی‌ها را به کنار رودخانه حمل کرده، با بلم عبور دهند و از طریق جاده خاکی به حمیدیه و اهواز منتقل کنند.(3) از همین راه تعدادی از نیروهای شهر که تحمل فشار را از دست داده‌اند، منطقه را ترک می‌کنند.


معاون عملیات سپاه سوسنگرد که این شرایط را می‌بیند، تنها به سؤال و تذکر اکتفا می‌کند. وی سرانجام در ساعات آخر روز به جمع‌آوری نیروهای پراکنده در داخل و خارج شهر اقدام می‌کند‌ و مسجد را به عنوان پایگاه و مرکز هماهنگی و هدایت عملیات تعیین نموده، به سازماندهی افراد باقیمانده می‌پردازد. رزمندگان باقی‌ مانده در شهر محاصره شده، در مسجد تصمیم به  « انتخاب بهشت » و عدم ترک شهر تا آخرین قطره خون، می‌گیرند.(4) 

این تجمع تا ساعت 4 صبح طول کشید سپس برادران در گروههای 9 نفره در نقاط حساس شهر استقرار یافتند.(5) عراق درباره عملیات امروز اعلام کرد که نیروهای زرهی و پیاده نظام این کشور در ناحیه سوسنگرد به پاکسازی نیروهای دشمن دست زده‌اند و طی بیست وچهار ساعت گذشته 115 ایرانی را کشته‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس که این خبر را مخابره کرده است، می‌افزاید: تصرف سوسنگرد، بزرگراه اصلی را برای پیشروی نیروهای عراقی به طرف اهواز بازخواهد کرد.(6)

 

به مناسبت حوادث اخیر سوسنگرد، سپاه خوزستان طی اطلاعیه‌ای ضمن تشریح برخی جنایات انجام گرفته توسط ارتشیان عراق، روزهای 25 و 26 آبان را عزای عمومی اعلام کرد.


متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است:

« السلام ‌علیک ‌ایها‌الحسین ‌الشهید، السلام‌ علیک ایها المظلوم، السلام علیک یا ثارالله ! مردم مسلمان ایران ! به خدای حسین ‌بن علی سوگند، بار دیگرحماسه یاران کربلا در تاریخ انقلاب خونین ما احیاء شد. دژخیمان یزیدی با کمال بی‌رحمی شهر سوسنگرد را مورد حمله قرار داده‌اند. یاران راستین امام خمینی تا لحظه شهادت همچنان مقاومت می‌کنند. خون فواره می‌زند و سرزمین اسلام را سرخ فام کرده است که ماه محرم است،
ماه خون است، ماه شهادت است. به مناسبت کشتار عمومی مردم سوسنگرد و قتل عام بیرحمانه پاسداران انقلاب بسیج و ژاندارمری و تجاوز به خواهران و زنان مسلمان، وسپس کشتار آنان و به کار بردن بمب‌های آتش‌زا و مواد شیمیایی در دهلاویه که در اثر آن برادران پاسدار سوخته‌اند، و حمله به بیمارستان سوسنگرد و قتل عام بیماران بستری شده، ما مردم خوزستان روز یکشنبه و دوشنبه را عزای عمومی اعلام می‌کنیم و آمادة انتقام قطره‌ قطره خون آنها هستیم؛ آن قدر شهید می‌دهیم تا پیروزی عاشقانه در آغوش گیریم. برادران پاسدار با وجود محاصره شدید شهر، سوگند یاد کرده‌اند که شهر را ترک نکنند تا لحظه شهادت، و در انتظار نیروی کمکی هستند که تا این لحظه نرسیده است. ضمناً تذکر می‌دهیم که تعلل مسئولین عواقب وخیمی خواهد داشت و به مردم قهرمان اعلام می‌کنیم در این ماه محرم انتقام خون تمامی شهیدانمان را از دژخیمان یزیدی خواهیم گرفت. درود بر شهدایی که در سوسنگرد به صف یاران حسین ‌بن ‌علی ( ع ) پیوستند. (7) 

 

منابع:

1 ـ سند شماره 001675 مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ: « بولتن خبری 24 ساعته »واحد اطلاعات سپاه خوزستان، شماره46 تاریخ 1359/8/24.

2 ـ سند شماره 001754 مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ: گزارش سپاه خوزستان ازعملیات سوسنگرد، 1359/8/30..

3 ـ ماخذ شماره 1.ص 6

4 ـ سند شماره 021476 مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ: گزارش پاسداران اعزامی ازتبریز به منطقه سوسنگرد، علی تجلایی،1359/8/30.

5 ـ سند شماره 023891 مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ: گزارش مهدی ظل انوار،1359/8/26.

6 ـ خبرگزاری پارس « گزارشهای ویژه »، نشریه 242، 25/8/1359، آسوشیتدپرس، بیروت،1359/8/24.

7 ـ سند شماره 36000 مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ: سپاه اهواز،1359/8/24.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید