مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 تیر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ناصر انقلاب

چاپلینک ثابت
به مناسبت سالگرد شهادت سردار ناصر کاظمی

 

 انقلاب اسلامی مهد پرورش بزرگ مردانی است که در گمنامی زیستند و قلل رفیع کمال را پیمودند و شهد شهادت را عاشقانه و مشتاقانه نوشیدند و در زندگانی کوتاهشان چون چراغی پر فروغ و گرما بخش؛ انفجار نور انقلاب اسلامی را توسعه بخشیدند، یکی از بزرگ مردان که با جهاد  خود چنین اوجی را درنوردید سردار پر افتخار اسلام و حمزهٔ کردستان ؛ شهید ناصر کاظمی بود. او در پاسداری از انقلاب خمینی کبیر سر از پا نمی‌شناخت و هر منطقه ای از کشور که نیاز به حضور مسلحانه داشت ؛ ناصر در صف اول داوطلبین قرار داشت؛ او به حق (ناصر انقلاب) بود.(1)

 

 

 

ناصر کاظمی در خانواده‌ایی متدین و مذهبی در 12 خرداد سال 1335 در شهر تهران به دنیا آمد، در سال 1356 به جرم فعالیت‌های سیاسی و آتش زدن پرچم امریکا دستگیر شد و هم‌زمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی و براثر فشارهای داخلی به رژیم پهلوی، با بسیاری از زندانیان دیگر آزاد شد. در سال 1358، به عضویت سپاه درآمد و دراولین مأموریت سازمانی، برای فرونشاندن آشوب‌های فرقه‌گرایانۀ خوزستان که با پشتیبانی و حمایت سازمان اطلاعات عراق، انجام می‌شد به آن استان اعزام شد و پس از پایان آن آشوب‌ها، در خوزستان ماند. وی سپس به پیشنهاد شهید محمد بروجردی در 17 دی‌ 1358 به پاوه رفت.(2)

 

در این زمان شهر پاوه با فعالیت‌های گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح، از جمله حزب دمکرات و کومله، روزهای پرآشوبی را سپری می‌کرد، اوضاع شرایط امنیتی شهر و جاده‌های مواصلاتی پاوه به نحوی بود که غیر از هلی‌کوپتر، امکان ورود به شهر برای دیگر وسائل نقلیه میسر نبود.

 

 ناصر در آن روزهای بحرانی هم‌زمان با تصدی مسئولیت روابط عمومی سپاه پاسداران، به سمت فرمانداری شهر منصوب شد و فعالیت خود را آغاز کرد و پس از مدت اندکی، فرماندۀ سپاه پاوه شد. او در مدت فعالیت خود موفق به سازماندهی نیروهای بومی و مردمی و پاک‌سازی راه‌های مواصلاتی جنوب پاوه و مناطق نوربان و قشلاق شد و در ادامه فعالیت‌هایش نیز موفق شد با طرح‌ریزی و فرماندهی عملیات‌های متهورانه و با استفاده از افراد سازماندهی شدۀ محلی، منطقۀ باینگان در جنوب غرب پاوه را پاک‌سازی کند.او بیشتر جلسات خود را با مسوولان شهر، پس از فعالیت طاقت فرسای روزانه و در نیمه های شب می‌گذاشت و در تمام مدت مسوولیت خود برای حل مشکلات مردم شهر، از هیچ کوششن دریغ نمی‌کرد.

 

شهید کاظمی در خرداد 1359 مجروح شد و دو ماه دور از صحنه‌های عملیاتی بود. وی در بازگشت دوباره، با فرماندهی هوشمندانه، دقیق و حساب شده، موفق به پاک‌سازی مناطق نوسود، نودشه، نروی، نیسانه، کله‌چنار و شمشی در نوار مرزی شد.

 

 وی به دلیل صبر و شکیبایی، مدارا و دوستی با مردم، عملیات‌های موفق علیه ضدانقلاب و رهانیدن مردم از قید و سلطۀ گروه‌های کومله، دمکرات و... از چنان محبوبیتی در میان مردم کردستان برخوردار بود که بسیاری از مردم، نام ناصر را برای نوزادان خود انتخاب می‌کردند.هوشمندی ، بصیرت، شجاعت و قاطعیت، از ویژگیهای بارز شهید ناصر کاظمی بود. کردستان به وجود او مباهات می‌کرد و در کنار او احساس تنهایی و غربت نداشت.(3)

  

شهید کاظمی برای حل بحران کردستان صاحب راهبرد مشخص ؛ سبک و برنامه خاصی داشت و در استفاده از نیروهای بومی در شهرهای مهاباد ؛ پیرانشهر ؛ سقز ؛ بانه ؛ سردشت ؛ سنندج که همه می‌دانند که چطور عاشقانه و از روی محبت با این عزیزان در تعامل بود و بهای بیشتری به این عزیزان بدهد و حضور فعالتری را برای آنها فراهم کنند ایشان برای آزادسازی مناطق عملیاتی نگاه های کلانی داشت و سعی داشت در طراحی های عملیاتی ؛ فریب و غافلگیر را به عنوان یک اصل رعایت کند تا تلفات کاهش یابد و گاهی مواقع نیز در شکستن محاصره و زدن مراکزتجمع ضد انقلاب خیلی محدود به دلیل کوهستانی بودن منطقه و یا گاهی مواقع از تخلیه مجروحین و یا گاهی نیز برای شناسایی از بالگرد استفاده می‌کرد.

 

 

 شهید کاظمی روزها مشغول و درگیر کارهای عملیاتی بود و اما شب ها سراغ زندانی ها میرفت چون معتقد بود آنها اغفال شده اند و سعی می‌کرد آنها را به حقیقت واقف کنند و آنها را به دامان انقلاب وخانواده هایشان برگرداند و ایشان معتقد بود که باید با ضد انقلاب با قاطعیت و با مردم محروم و مستضعف کردستان با مهربانی عمل شود .

 

شهید کاظمی در زمان فرماندهی اش با شجاعت و درایتی که داشت توانسته بود روستاهای خیلی زیادی که  تحت سلطه ضد انقلاب بودند را پاکسازی کند او یک نابغه نظامی و از برجستگان دفاع مقدس بود و اگر بر روی یک نقشه عملیاتی کار میکرد و از ایشان میخواستیم نظر بدهد ؛ میگفت من زمین منطقه را باید ببینم او از شجاعان زمان و نماد تبلیغ عملی اسلام بود و در مقابل دشمن سر فرود نیاورد و برایش ترس معنا نداشت این شهید بزرگوار از لحاظ روحی و معنوی روز به روز اتقای میافت و انصافاً یک پاسدار انقلاب به تمام معنا بود.

 ناصر کاظمی از راه ایجاد وحدت بین سپاه و ارتش و به کارگیری نیروهای مردمی و طراحی چند عملیات، موفق می‌شود تمام مناطق تحت اشغال ضد انقلاب را از چنگ آنها خارج کند و آْرامش را به منطقه برگرداند. او معتقد بود که برای پاکسازیمناطق کردنشین باید از مردم بومی استفاده  کرد که این اعتقاد او سبب برقراری ارتباط عاطفی میان او و مردم شد و موجبات آزادی و پاکسازی منطقه «نوربان» و قشلاق»‌در راه پاوه را فراهم کرد. خبر این پیروزیها در منطقه می‌پیچید و رعب و وحشت زیادی در دل ضدانقلاب می‌افکند.


آزادسازی و پاکسازی «باینگان»،‌ «نودشه»، «نیسانه»،‌ «نروی»‌،‌ «‌نوسود» ،‌کله چناره و شمشی،‌ از دیگر فعالیتهای این شهید بزرگوار است. وی همچنین برای مقابله با گروه‌های مسلح ضد انقلاب در کردستان تیپ ویژه شهدا را تشکیل داد و فرماندهی آن را به عهده گرفت.

ناصر پس از یک سال و نیم، خدمات ارزشمند  و موفقیت‌های چشمگیر در پاوه ، به سنندج رفت و به عنوان « مسوول سپاه پاسداران کردستان» منصوب گردید. پاکسازی مناطق حساسی همچون جاده«‌بانه- سردشت»، کامیاران،«‌مریوان»، «تکاب»،‌«صائین دژ»،‌«‌بوکان»،«سد بوکان»، از جمله اقدامات متهورانه او به شمار می‌رود  زیرا دران موقع عناصر ضد انقلاب با مردم درگیرشده و به پایگاه ها نظامی حمله می کردند و نگهبان و نیروهای مستقری را اسیرکرده یا به شهادت می‌رساندند.(4)

 

در عملیاتهای آزاد سازی پیرانشهر به سردشت رزمندگان اسلام در جنگل های (( آلواتان)) درگیر شده بودند که ایشان برای هدایت عملیات و فراهم نمودن شرایط برای مراحل بعدی ؛‌عازم پیرانشهر شد و در اثر کمین ضد انقلاب و اصابت یک گلوله به پیشانی مبارکشان به حالت اغماء رفت و پس از چند روزدر مورخه 1361/6/6 به شهادت رسید.(5) 

 

تشکیل پیشمرگان کرد مسلمان

این شهید وقتی وارد پاوه شد اول نیاز مردم و مشکلات اقتصادی را ملاحظه کرد و بعد از آن به بحث امنیت منطقه فکر کرد که باید در این زمینه تلاش می‌کرد و از نظر آذوقه رسانی به مردم از امکانات استانداری کمک بگیرد. از طرفی فعالیت امنیتی و نظامی برای پاکسازی منطقه از ضد انقلاب و آزاد کردن مردم از زیر ظلم و ستم تلاش فراوانی می‌شد. بنابر این ارتباط تنگاتنگی با مردم برقرار کرد.سال 58 از نظر تسلیحات و امکانات کمبود وجود داشت و در همان سال بحث‌های آزاد و بحث‌های نقد دولت برگزار می‌کرد که به سؤال‌های مردم پاسخ می‌داد.

 

شهید ناصر کاظمی پیش‌مرگان کرد مسلمان را پایه‌گذاری کرد و از خود نیروی منطقه برای پاکسازی کردستان از اشرار استفاده کرد و کسانی که جذب دموکرات‌ها شده بودند سعی کرد آنها را جذب کرده و برای پاکسازی منطقه از آنها استفاده کنند که بسیاری از مردم با برادران سپاه همکاری کرده‌اند و شهدای بنام از جمله شهید کاک‌نجیب یکی از آنهایی بود که برای پاکسازی منطقه جانش را فردا کرد.(6)

 

شهید کاظمی به روایت شهید بروجردی

شهید محمد بروجردی جانشین قرارگاه حمزه سیدالشهدا پس از شهادت ناصر کاظمی طی مصاحبه ای درباره او می گوید: شهید کاظمی واقعا قبول داشت که اگر با مردم کار شود، هیچ احتیاجی به این کارها (درگیری مسلحانه) نیست، او می‌گفت: مردم این گروه‌ها را قبول ندارند و اینها با اسلحه حاکمیت پیدا کرده‌اند.

 

 شهید بروجردی درباره فعالیت‌های ناصرکاظمی  در کردستان فرمودند: مدتی بعد از ما، او هم به غرب آمد. در ابتدا مسئولیتی که پذیرفت، فرمانداری بود. با اینکه سابقه کاری در این زمینه نداشت، ولی با خوش هوشی و ذکاوت توانست یکی از فرمانداران نمونه شود. در آزادسازی شهر پاوه از محاصره ضد انقلاب نقش بسیار مهمی داشت. بعد هم با هدایت و بسیج مردم، فرماندهی سپاه را بر عهده گرفت. چیزهایی که از او به ذهنم می‌آید، در نوع خود بی‌نظیر است. به عنوان مثال بخش «بانیکان» به دست چند ضدانقلاب افتاده بود. مردم ناراحت به فرمانداری پاوه مراجعه کرده بودند. تحصن کردند که ارتش و سپاه بیاید و بخش ما را پس بگیرد. در آن موقع نیروهای نظامی سازماندهی خوبی نداشتند و ناهماهنگی زیاد بود. دیدیم شهید کاظمی با همان نیروهای بومی، شبانه رفت و بانیکان را از دست ضد انقلاب خارج کرد. این مسئله، بسیار بزرگی بود. بعد هم نیروهای ژاندارمری در بخش مستقر شدند که این کار هم توسط مردم انجام شد. اصلاً ایشان اعتقاد داشت تا زمانی که نیروی بومی کردستان را فعال نکنیم و مسئولیت به عهده نگیرند، کاری از نیروی نظامی برنمی‌آید. شهید کاظمی در زنده کردن مردم و احیای آنان بسیار مؤثر بود.

 

 رشد شهید کاظمی در سپاه به این ترتیب بود که در ابتدا فرمانده دسته بود. در مأموریتی که به جنوب و سیستان و بلوچستان رفته بود فرمانده گروهان بود و یکی از خصوصیات بارزش علاقه‌ای بود که رده‌های پایین او نسبت به او پیدا می‌کردند؛ حالا اعم از دسته، گروهان، سپاه و کلاً حجم بسیاری از نیرویی که بعداً زیر دستش آمدند، نشان داد که یکی از خصوصیات بارز شهید کاظمی این است که بچه‌ها سریع به او علاقه‌مند می‌شوند. به‌خصوص در کردستان نشان داد که کردها چقدر به او علاقه‌ داشتند و دارند. لذا دلیل اینکه به او علاقه‌مند بودند ناشی از این بود که شدیداً در رابطه با زیردستانش و کسانی که با آنها کار می‌کرد، احساس مسئولیت می‌کرد و واقعاً هم به حرف‌های آنها گوش می‌داد و به‌خصوص در عملیات‌ها شاید از معدود افرادی بود که کاملاً افراد خودش را در عملیات هدایت می‌کرد و تا آخرین نفر را جمع می‌کرد و بعد خودش می‌آمد. در همان‌جایی هم که شهید شد، مهم‌ترین عاملش این بود که ایشان تا ساعت‌های آخر شب که داشت تاریک هم می‌شد، مشغول جمع‌آوری نفرات بود و این نشان می‌داد که ایشان کاملاً درمورد افراد احساس مسئولیت داشت و همین عامل هم باعث می‌شد که ایشان در جنگ عملیات‌هایی که انجام می‌دادند کاملاً موفق و پیروز باشند.(7)

 

شهید کاظمی به روایت ​شهید همت: فرماندهی‌ام را مدیون ناصر کاظمی هستم

شهید همت در سال‌های پس از شهادت ناصر گفته بود که من دروس فرماندهی‌ام را مدیون ناصر کاظمی هستم. به راستی نام شهید ناصر کاظمی با کردستان گره خورده است!(8)

 

شهید کاظمی به روایت دکتر محسن رضایی

شهید ناصر کاظمی و شهید بروجردی، پایه گذار یک مکتب دفاعی در ایران بودند.از زمانی که تمدن‌های کهن در ایران فرو ریخت، اولین دفعه است که ایران صاحب یک مکتب دفاعی می‌شود؛ این مکتب دفاعی آنچنان موثر و سازنده بود که حتی امروز به هر کشوری صادر شده، آن کشور را در این زمینه پیروز و موفق کرده است.

 

قسمتی از وصیت نامه شهید

«و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون»

جهت ادامه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و متصل شدن به انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) همیشه سراپا گوش به فرمان امام و باران صدیق و مومن امام که عملا در خدمت انقلاب و اسلام عزیز بوده اند. باشید و برای اینکه در این دنیای زودگذر گرفتار انحراف نفس نشوید همیشه به یاد خداوند متعال باشید و دنیا ما را الگو قرار خواهد داد.


ناصر کاظمی
1361/3/9

 

منبع:

1- سایت روایت شهید، یادبود شهدای مظلوم خطه کردستان، 3 اسفند 1392.

2-جوانبخت، محمود، فوتبال و جنگ، براساس زندگی شهید ناصر کاظمی، نشرسوره مهر،1386. صص 5و6.

3ـ حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، "نشریه ره‌یافتگان وصال"، 1373، صص 168 ـ 165.

4ـ سند شماره 72056 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از فرماندهی منطقه 5 (تبریز)، به فرماندهی کل، 1361/6/7.

5ـ دفتر سیاسی نمایندگی امام در سپاه، "رویدادها و تحلیل"، نشریه شماره 44، ص 19.

6-خبرگزاری فارس، گروه حماسه و مقاومت، حوزه دفاع مقدس،گفتگوبا برادر شهید ناصر کاظمی، تاریخ 1391/6/6.

7-مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نوار شماره 3574/ پیاده شده نوار شماره 3581.

8- تابناک، فوتبالیستی که فرمانده جنگ شد، 3 مهر1390.

 

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید