مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مهمترین اخبار

سردار ابراهیم حاجی‌محمدزاده معاون اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درگذشت.

سردار ابراهیم حاجی‌محمدزاده دعوت حق را لبیک گفت

1359: هدف قرارگرفتن هواپیمای حمله کننده به فرودگاه امیدیه/ همکاری گروهک دمکرات کردستان با نیروهای عراقی

1360: گلوله باران شهرهای اهواز و آبادان توسط نظامیان بعثی

1361: سقوط 5 فروند هواپیمای دشمن در منطقه عملیاتی محرم/ اعلام حمایت رسمی دولت فرانسه از عراق در سخنرانی وزیر امورخارجه فرانسه

1363: حملات ایذائی هواپیماهای دشمن علیه نیروهای خودی/ پیش‌بینی نشریه تایم از شروع حملات عراق علیه کشتی‌های حامل نفت ایران

1364: هواپیماهای ارتش عراق روستای خوکه در ناحیه زاخو را بمباران و آن را با خاک یکسان کردند/ فرار 11 اسیر ایرانی از عراق

1366: آغاز عملیات نصر8 در منطقه عمومی ماووت/ بمباران مجدد نیروگاه اتمی بوشهر توسط هواپیماهای عراقی/ حمله هواپیماهای عراقی با استفاده از موشک اگزوسه فرانسوی به جزیره خارک.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ۲۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، بر اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند.

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم
رهبر انقلاب در دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی:

معاون ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از نگارش کتاب «تا پلاک ۱۴۰» شامل ۱۴۰ خاطره اهالی هنر از دوران دفاع مقدس خبر داد.

مراسم اختتامیه اولین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم «جایزه سردار حسین همدانی» در حوزه هنری برگزار شد.

اختتامیه اولین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم؛

1359: استقرار تانک‌ها و نفربرهای عراقی در غرب سوسنگرد و تبادل آتش میان طرفین/ تشبیه جنگ سوسنگرد به جنگ استالینگراد در دیلی تلگراف.

1360: حمله گروه‌های مسلح غیرقانونی در محورهای مریوان، قروه و سنندج به  نیروهای خودی/ استمرار اقدامات تروریستی گروهک منافقین.

1361: بمباران شهرهای آبادان و خرمشهر/ شهرهای کامیاران، اشنویه، بوکان و سلماس شاهد درگیری نیروهای خودی با گروهک های مسلح غیرقانونی بود.

1363: درگیری سپاه با چته‌های دمکرات در تکاب/ استفاده نظامی عراق از جزایر کویت/ حمایت مجدد حافظ اسد از ایران در جنگ.

1364: اجرای عملیات فریب در جزیره ام‌الرصاص به قرارگاه نجف محول شد/ اجرای عملیات‌های روانی به‌دست عوامل سازمان مجاهدین خلق (منافقین) برای تضعیف روحیه مردم.

1366: دستور فرمانده قرارگاه نجف‏ و حرکت رزمندگان برای اجرای عملیات نصر8 / اجرای عملیات نامنظم ظفر4 در استان دهوک‏ عراق به‏ دست نیروهای قرارگاه رمضان / ادامه عملیات ظفر3 در استان کرکوک عراق/ هشدارسرپرست سازمان انرژی اتمی ایران برآزاد شدن رادیو اکتیو درپی بمباران نیروگاه اتمی بوشهر توسط عراق.

فرمانده کل سپاه گفت: پاسداران سپاه از امنیت، عزت، اقتدار و کرامت امت اسلامی دفاع می‌کنند.

سردار سلامی در مشهد:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای با قدردانی از تیزهوشی و بصیرت مردم در تشخیص و افشای نقشه شوم دشمن و جداسازی مطالبات و صف اعتراض از اغتشاشگران و تاکید بر لزوم تلاش همه قوا در پاسخگویی به مطالبات به حق مردمی تصریح کرد: با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه برخورد خواهیم کرد.

بیانیه سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر:

در عملیات رمضان، تیپ علی‌بن ابیطالب (ع) جزو یگان‌های مانوری و خط شکن بود و با قدرت فرماندهی و هدایت ایشان - در بکارگیری صحیح نیرو‌ها و موفقیت آن یگان در این عملیات - بعد‌ها این تیپ، به لشکر تبدیل شد.

به مناسبت شهادت شهید مهدی زین‌الدین؛

برگزاری دوازدهمین همایش ملی تاریخ شفاهی صنعت، مهندسی و پشتیبانی دفاع مقدس به تعویق افتاد.

صفحه‌ها