مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نقد و بررسی وصایای فرماندهان شهید از دیدگاه نشانه‌شناسی؛ معرفی یک پایان‌نامه

چاپلینک ثابت

نوزده تن از فرماندهان لشکر که در جنگ هشت‌ساله ایران و عراق به شهادت رسیده‌اند از خود وصیت‌نامه بر جای گذاشته‌اند. وصیت‌نامه‌ها گونه‌هایی مهم از اسناد و ادبیات به‌جای‌مانده از جنگ را شامل می‌شوند؛ و بررسی و تحلیل آنان به‌ویژه از نگاه نشانه‌شناسی می‌تواند رویکردی تازه به این مقوله باشد. نشانه‌شناسی معاصر به چگونگی آفرینش معنا، و نه چیستی و معنای آفریده‌شده، می‌پردازد. این دانش می‌تواند مبنایی برای فهم رویدادها باشد؛ و ابزاری برای تحلیل اندیشه‌ها، ایدئولوژی‌ها، فرهنگ‌ها و متون مربوط به آنها را در اختیار قرار دهد. نشانه‌شناسی، روش بررسی متون و تحقیقی بین‌رشته‌ای است، ولی سهم ادبیات در آن به‌اندازه‌ای است که می‌تواند پژوهش‌های ادبی را به خود اختصاص دهد.

سیدمحمد میرکاظمی در پایان‌نامه خود که با همین عنوان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه پیام نور تهران دفاع شده است، در توضیح چکیده پژوهش خود می‌نویسد:

«در این پژوهش، کنش‌ها و جملات نوشتاری در وصایا، تقطیع، بررسی و تحلیل گردید و مشخص شد که متون وصایای فرماندهان شهید لشکر عمدتاً شامل کنش‌های ترغیبی و ارجاعی و عاطفی است و نسبت فراوانی آنها نیز نزدیک به هم است. همچنین بیشترین کاربرد زمان افعال در جملات و کنش‌های وصایا مربوط به زمان حال و سپس مربوط به زمان آینده است. ضمناً در بررسی‌های بینامتنی، استفاده فراوان آیات، احادیث و کلام سایرین در متن وصایا نشان‌گر آن است که فرماندهان شهید لشکر در حد بالایی تحت تأثیر رهبران و پیشگامان انقلاب به‌ویژه امام خمینی و همچنین آموزه‌های قرآنی و دینی بوده‌اند.»

اسامی نوزده فرمانده شهیدی که در این پایان‌نامه به بررسی وصایای آنان پرداخته شده، عبارت است از:

1. شهید ولی‌الله فلاحی؛ 2. شهید محمود شهبازی؛ 3. شهید ناصر کاظمی؛ 4. شهید مجید بقایی؛ 5. شهید محمد بروجردی؛ 7. شهید علیرضا موحد دانش؛ 8. شهید ذبیح‌اله عاصی‌زاده اردکانی؛ 9. شهید محمدابراهیم همت؛ 10. شهید سید محسن صفوی؛ 11. شهید مهدی زین‌الدین؛ 12. شهید ابراهیم جعفرزاده؛ 12. شهید عباس کریمی؛ 13. شهید مهدی باکری؛ 14. شهید کاظم نجفی رستگار؛ 15. شهید محمود کاوه؛ 16. شهید اسماعیل دقایقی؛ 17. شهید یداله کلهر؛ 18. شهید حسین خرازی دهکردی؛ 19. شهید عباس بابایی.

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر از این پایان‌نامه به بخش "پایان‌نامه" همین سایت ( اینجا) مراجعه کنید.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- پژوهش در حوزه دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید