مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نقش لشکر 41 ثارالله در عملیات بیت‌المقدس7

چاپلینک ثابت

پس از عملیات بیت‌المقدس10، جنگ وارد مرحله جدیدی شد. عراق که به‌طور بی‌سابقه‌ای تقویت شده بود، با استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی، تجهیزات وسیع و پیشرفته روسی و فرانسوی و نیز به‌کارگیری تجارب گذشته، صحنه جنگ را به نفع خود تغییر داد و درحالی‌که یگان‌های رزمایشی ایران، در جبهه شمالی مستقر بودند، در 28 فروردین 1367 با هجوم غافلگیرانه و متکی به سلاح‌های شیمیایی، منطقه فاو را باز پس گرفت و در 4 خرداد 1367 نیز منطقه شلمچه را از تصرف قوای ایران خارج ساخت. چند روز بعد، درحالی‌که ارتش عراق آماده می‌شد تا به جزایر مجنون حمله کند، عملیات بیت‌المقدس7 طراحی شد. هدف از این عملیات، انهدام قوای دشمن در شلمچه بود تا موازنه جنگ، دوباره به نفع خودی تغییر کند.

 

منطقه عملیاتی، همان منطقه عملیات کربلای5 (منطقه عمومی شلمچه) حدفاصل پاسگاه بوبیان تا جاده شلمچه بود.

 

در این عملیات فرماندهی عملیات بر عهده قرارگاه کربلا بود و لشکر 41 ثارالله مأموریت داشت رزمایش عملیات کربلای5 را تکرار کند؛ با این تفاوت که وضعیت زمین عملیات تغییر کرده بود و از وسعت زمین‌های آب‌گرفته به‌طور چشمگیری کاسته شده بود.

 

لشکر 41، از کانال ادب تا مرز  بین‌المللی آرایش گرفته بود. زرهی و ادوات لشکر نیز پشت دژ مرزی و زاغه مهمات لشکر هم، پشت دژ سلمان قرار داشتند. لشکر 41 ثارالله می‌بایست با عبور از کانال ادب، وارد جاده فاطمه‌الزهرا(س) می‌شد و پس از پیشروی و پاک‌سازی جاده به‌سوی کانال ماهی گسترش می‌یافت.

 

پس از شناسایی زمین، سه محور برای حمله انتخاب شد و گردان‌های 410 و 408 که استعداد آنها فقط یک گروهان بود، برای شکستن خط دشمن برگزیده شدند. ...

 

برای اطلاع بیشتر از شرح نقش لشکر 41 ثارالله در عملیات بیت‌المقدس7 به کتاب اطلس لشکر 41 ثارالله در هشت سال دفاع مقدس منتشر شده در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مراجعه نمایید.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید