مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نقش هویزه در جنگ تحمیلی

چاپلینک ثابت
معرفی یک پایان نامه

 

با شروع جنگ تحمیلی و هجوم سراسری عراق به ایران، شهرستان هویزه به علت همجواری با کشور عراق مورد تجاوز ارتش رژیم بعث قرار گرفت و به اشغال بخش عظیمی از مناطق مرزی و قلمرو سرزمین آن انجامید.

 

امکانات نیروهای ژاندارم مستقر در منطقه بسیار محدود بود. با این حال از همان نخستین روزهای جنگ، عشایر دو شادوش تعدادی از پاسداران و بسیجیان و با ابتدایی ترین سلاح ها در مقابل دشمن جنگیدند. این نیروها با وجود کمبود تدارکات و مهمات توانستند به مدت 6 ماه دشمن را زمین گیر کرده و پای ارتش جمهوری اسلامی ایران را هم به منطقه باز کنند.

 

 در عملیات نصر(هویزه)  و بعد از پیروزی در مرحله اول، شاهد تغییری در جبهه ی خودی شدیم که نشانگر ضعف مدیریتی بنی‌صدر بوده است و این عملیات در مرحله دوم شکست خورد و هویزه سقوط کرد.

این شهر نهایتا در جریان عملیات بیت المقدس آزاد گردید.

 

در غرب همین منطقه ، هورالهویزه نیز برای اولین بار شاهد نخستین عملیات  آبی – خاکی  ایران به نام خیبر بود. دشمن در این عملیات  برای نخستین بار دست به استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی زد.

 

زینب منصوری خوزستانی، پایان نامه خود را با عنوان «نقش هویزه در جنگ تحمیلی»  در دانشگاه شهید چمران اهواز به راهنمایی استاد محمدرضا علم در سه فصل ارائه نموده است.

 

فصل اول: جغرافیای تاریخی اوضاع اجتماعی - فرهنگی شهرستان هویزه

 

فصل دوم: علل و عوامل حمله به ایران از دیدگاه صدام حسین

 

فصل سوم: هویزه و جنگ تحمیلی

 

این پایان نامه می‌تواند نمونه ای برای انجام پژوهش های موردی جغرافیایی (تک نگاری) برای شهرهای مرزی و مناطق درگیر در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران باشد.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید