مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

نکته‌ای مغفول از عملیات والفجر 8 + سند

چاپلینک ثابت

 

در کنار عملیات پیروز والفجر8 که با استفاده از تاکتیک‌های پیچیده عبور غواص از رودخانه اروند به موفقیت رسید و منجر به سقوط فاو شد، قرار بود اسکله البکر نیز به‌عنوان جناح جنوب‌شرقی منطقه توسط قرارگاه یونس 2 تصرف شود. این اسکله نفتی با فاصله زیاد از دهانه اروندرود و دماغه فاو، امکان تردد دریایی برای ناوگان عراق را فراهم می‌ساخت، و در صورت عدم تصرف آن، ممکن بود از آن ناحیه خطراتی متوجه نیروهای پیش‌رونده در فاو گردد.

غواصان با غلبه بر طوفان و امواج شدید اروند، موفق شدند ساحل غربی این رودخانه پرتلاطم را به تصرف خود درآورند، و بلافاصله نیروهای موج اول، به‌وسیله قایق‌های تندرو در خط مستقر شده، پیشروی را به سمت عمق آغاز کردند.

 

(مشاهده شرح عملیات والفجر 8)

 

امّا در اطراف اسکله البکر، موّاج شدن دریا مانع وصول نیروهای عمل‌کننده به این اسکله شد. در این عملیات، نیروی عمل‌کننده در شناورهای روتورک وریجندر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، متحمل خسارات و آسیب‌های فراوان شد و به محل استقرار خود بازگشت.

با توجه به عظمت پیروزی بدست‌آمده در فاو، عدم موفقیت قرارگاه یونس 2 در عملیات اسکله البکر تحت‌الشعاع قرار گرفت و دشمن تا ماه‌ها سرگرم پاتک‌های ناموفق به منطقه فاو شد.

 

 

( لینک سند)

یادآور می‌شود این اسکله و اسکله العمیه در شمال خلیج فارس، در شهریور سال 1365 طی عملیات کربلای 3 به تصرف نیروهای لشکر 14 امام حسین (ع) و ناو تیپ کوثر و ناو تیپ امیرالمؤمنین (ع) درآمد و بخش زیادی از آن منهدم شد.

 

(مشاهده شرح عملیات کربلای 3)

 


 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید