مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

هرکس صلح می‌خواهد، به تجاوز خاتمه می‌دهد

چاپلینک ثابت
تهیه وتنظیم حسین عسگری

 

شورای عالی دفاع درمورخه 1360/9/28 جلسه ای به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل داد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان این جلسه در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره موضوعات مطرح‌شده و تصمیمات گرفته‌شده در جلسه شورای عالی دفاع، ادعاهای منتشرشده درخصوص درخواست ایران از امریکا برای فروش لوازم هواپیماهای جنگی، صلح‌طلبی صدام حسین و آزادی اسرای غیرنظامی مطالبی بیان کرد.

 

 

بخش‌هایی از سخنان رئیس شورای عالی دفاع :

رئیس شورای عالی دفاع درمورد مسائل مطرح‌شده در جلسه گفت: در جلسه در مورد طرح‌های درازمدت ستاد مشترک راجع ‌به سیستم دفاعی کشور که از مسائل اساسی و مهم تلقی می‌شود، تیمسار [ظهیرنژاد] رئیس ستاد مشترک توضیحاتی دادند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد ادامه آن به جلسات آینده موکول شود. مسئله دیگری که مطرح شد مربوط به درخواست‌های نیروی هوایی بود که به شورای عالی دفاع ارتباط داشت و فرمانده نیروی هوایی دراین‌زمینه توضیحاتی داد.

 

آیت‌الله خامنه‌ای افزود: در کنار این درخواست‌ها مژده‌ای هم بود که برادران رئیس ستاد و وزیر دفاع درمورد موفقیت برادران نیروی هوایی و برخی از برادران دیگر که با آنان همکاری می‌کنند، دادند که درحقیقت اهمیت این موفقیت از فتوحات جبهه‌ها کمتر و کم‌اهمیت‌تر نبودند.

 

رئیس‌جمهوری همچنین ضمن تکذیب خبر یکی از خبرگزاری‌های خارجی پیرامون تقاضای خرید لوازم یدکی هواپیماهای اف14 از امریکا گفت: "این مسئله ازسوی وزارت امور خارجه تکذیب شده و من هم آن را تکذیب می‌کنم و اعلام می‌کنم که این یک دروغ محض است.ما هیچ‌گونه تقاضای خریدی نسبت به لوازم یدکی اف14 و یا سایر لوازم یدکی هریک از هواپیماها و وسایل نظامی دیگر آن از امریکا نکرده‌ایم، نه مستقیم و نه غیرمستقیم.

 

آیت‌الله خامنه‌ای افزوند: در زمان رژیم شاه، براساس قراردادهای معروف به اف.ام.اس. پول‌های زیادی ازطرف رژیم سابق ایران به حساب امریکا واریز می‌شد و امریکایی‌ها طبق تشخیص و برآورد و ارزیابی خود، در مقابل آنها به ایران جنس تحویل می‌دادند و همین [هواپیماهای] اف14 کنونی و بسیاری از لوازم نظامی دیگر را روی همان حساب‌ها به ایران فروخته بودند و طبق همان قراردادها، ایران مقادیر زیادی هم لوازم یدکی همین هواپیماها را از امریکا طلب دارد که متعلق به این ملک و ملت ایران است و از پول مردم خریداری شده است.

 

رئیس‌جمهور ضمن تأکید بر اینکه تاکنون هیچ‌گونه درخواست و یا خریدی نسبت به ابزار جنگی ازسوی ما از امریکا نشده است، گفت: "پس از پیروزی انقلاب، تلاش مختصری برای بازپس‌گرفتن آنها انجام شد که با به‌وجودآمدن وضعیت حاد میان ما و امریکا، امریکایی‌ها آن لوازم را ندادند.

 

رئیس‌جمهوری پیرامون این سؤال که به‌دنبال شکست‌های اخیر نیروهای کفر، صدام اعلام کرده است که هیئت‌های حل اختلاف، واقعیت‌ها را به‌طور کامل برای طرفین اعلام نکرده‌اند و این امر موجب رکود درجهت برقراری صلح شده است، فرمود: از این حرف مشخص می‌شود که رژیم عراق نسبت به صلح انگیزه‌های بیشتری پیدا کرده است و اگر چنین چیزی وجود دارد و رژیم عراق مایل به صلح است و آن‌قدر تمایل به صلح دارد که هیئت‌های حل اختلاف را متهم به منعکس‌نکردن واقعیت‌ها می‌کند، این راه ساده‌ای دارد و آن این است که هرکس صلح می‌خواهد، به تجاوز خاتمه می‌دهد. ایشان(صدام) نیروهای خود را از ایران خارج کند و به آن‌طرف مرز ببرد تا ما باور کنیم که وی صلح‌طلب است و هروقت فهمیدیم که صدام صلح‌طلب است، ما هم اصرار به ادامه جنگ نخواهیم کرد و جنگ ادامه پیدا نخواهد کرد، ولی درهرحال مسئله خسارت‌های جنگی و مجازات متجاوز به‌جای خود محفوظ است.

 

رئیس شورای عالی دفاع افزود: این مسئله که صدام هیئت‌ها را متهم کند به دروغ‌گویی و خودش را به‌عنوان یک چهره صلح‌طلب معرفی کند، درعین‌حالی که قوای متجاوزش دائماً در بیابان‌ها و کوه‌های ایران در مانور و حرکت باشند، امری است که برای ما قابل‌قبول نیست.

 

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین درباره آزادی 37 تن از اتباع ایرانی از اسارت عراق با اشاره به چگونگی به اسارت درآمدن این افراد توسط متجاوزان صدام گفت: در روزهای نخست جنگ که نیروهای متجاوز عراق وارد کشور ما شدند و یکی دو تا از جاهای مهم خوزستان را اشغال کردند، هر وسیله نقلیه‌ای ازجمله اتوبوس حامل مسافر که از جاده‌ها عبور می‌کرد، سربازان عراقی مسافرین آنها را به‌عنوان اسیر جنگی می‌گرفتند و می‌بردند و برای آنها تفاوتی نداشت که چه کسی باشد؛ پیرمرد، پیرزن، جوان یا خردسال و مدتی قبل نیز عده‌ای از این هم‌وطنان ما را به‌عنوان اسیر جنگی با ما مبادله کردند و عده‌ای را هم اخیراً آزاد کرده‌اند.

 

منبع:

. روزنامه اطلاعات، 1360/9/29، ص1.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید