مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش برگزار شد

چاپلینک ثابت

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش از صبح امروز (یکشنبه 6 اسفندماه) در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما آغاز شد.


این همایش با همکاری دانشگاه عالی دفاع ملی و آموزش و پرورش به منظور ترویج  مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس در نسل جدید برگزار شده است. سردار سرلشکر محمد باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح و سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، از جمله سخنرانان مراسم امروز هستند.


سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش طی سخنانی اظهار داشت: این همایش در شرایط خطیر جهان امروز که با سرعت در حال جریان است بسیار با اهمیت است.


 رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه می‌بایست از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کنیم، می‌گوید: یک مورد هم سراغ نداریم که در دوران دفاع مقدس فرماندهی به نیروهایش دستور داده باشد که آنها روی میدان مین بروند.


وی افزود: ما در شرایطی قرار داریم که از یک سو قدرت‌های بزرگ استکباری که قرن‌ها ملت‌ها را استعمار کردند بنا دارند فرهنگ مورد علاقه خودشان را به سایر ملت‌ها تحمیل کنند و از سوی دیگر ملت‌ها نیز علاقه دارند براساس فرهنگ خودشان حرکت کنند و این نبرد در بعد فرهنگی در حال جریان است.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ما در دوره‌ای هستیم که تحولات در بازه‌های زمانی کوتاه و با سرعت در حال اتفاق است و فضای مجازی هم به این جریان سرعت بخشیده است.


سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: در این میدان مفاهیم عالی انسانی و ملی دستخوش تغییر و دستکاری قدرت‌های بزرگ است و این موضوع تنها مختص به کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای غربی هم نگران هستند که چگونه از فرهنگ خود مراقبت کنند.


وی با بیان اینکه نوجوان و جوان ما در چنین شرایطی باید خود را برای اداره جامعه آماده کند، عنوان کرد: تکلیف ما در سند چشم‌انداز و سند بنیادین آموزش و پرورش مشخص شده است و در این اسناد مسیری که بایستی آموزش و پرورش برای تربیت نسل آینده کشور طی کند، ترسیم شده است.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مسئولیت سیاستگذاری تبیین راهبردها و هر آنچه برای تدوین نظام آموزش و پرورش نیاز است گنجانده شده و در سند گفته شده که دانش‌آموز ایرانی باید با هویت ایرانی - اسلامی و انقلابی تربیت شود.


سرلشکر باقری با بیان اینکه ایران به عنوان کشوری متمدن و تاریخی با شکوه است عنوان کرد: ما برای حدود 5 قرن تحت تاثیر حکام نالایق دچار ضعف‌هایی بودیم اما ملت ایران تحت تاثیر آموزش روحانیت و فرهنگ اسلامی، انقلاب برپا کرد و تصمیم گرفت با تکیه بر ارزش‌های اسلامی و ملی روی پای خود بایستد و استقلال کامل را برای خود رقم بزند. این ملت صلح‌دوست و با فرهنگ با توطئه‌هایی مواجه شد و به فاصله کمی بعد از انقلاب گرفتار تجاوزی آشکار از جانب استکبار و نماینده آن رژیم بعث شد.


وی ادامه داد: ملت ایران این تجاوز را به یک دفاع مقدس تبدیل کرد در این جنگ 35 کشور جهان از همه جهت عراق را پشتیبانی می‌کردند و قصد تحقیر ملت ایران، کشور ایران و شکست انقلاب را داشتند اما در مقابل ملت ایران بود که با تحریم‌ها مواجه و با توطئه‌هایی دیگر در جهت ناامن سازی کشور مواجه شد و با دست خالی در مقابل این تهاجم ایستادگی کرد.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ما شکست از شوروی در ماجرای عهدنامه گلستان و ترکمنچای را تجربه کردیم و می‌بایست گنجینه بزرگ دفاع مقدس را در مقابل آن سرافکندگی موجب افتخار و سربلندی ملت ایران بدانیم.


سرلشکر باقری تصریح کرد: دفاع مقدس می‌تواند مفاهیم مربوط به اداره کشور براساس چشم‌انداز 20 ساله را برای نسل جوان معنا کند و بگوید امنیت ملی، مشارکت مردم و بصیرت چگونه اتفاق می‌افتد.


وی، پیروی ملت ایران از آرمان‌های عالی را یکی از دلایل دشمنی‌ها با این ملت دانست و خاطرنشان کرد: اگر قرار است در برابر تهدیدها به بازدارندگی برسیم و صلح و آرامش برای مردم تامین کنیم نیاز به ابزارهای مختلف از جمله دفاع مقتدرانه داریم با شرایط کشور ما این دفاع غالبا انسان پایه است و نیاز به جوانانی دارد که می‌بایست در آموزش و پرورش تربیت شوند.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن قدردانی از اقدامات وزارت آموزش و پرورش در راستای ترویج معارف دفاع مقدس گفت: کاری که تاکنون انجام گرفته در مقابل آن کاری که می‌بایست انجام می‌گرفت بسیار کم است و ما باید در این زمینه تلاش بیشتری بکنیم.


سرلشکر باقری تولید محتوا در حوزه دفاع مقدس را یکی از اقدامات اساسی برای ترویج علوم و معارف این حوزه دانست و گفت: ما می‌بایست از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کنیم و از دروغ و افترا و سایر ابعاد غلط نیز مراقبت کرده و واقعیت را آنگونه که بوده منتقل کنیم.


وی ادامه داد: آنهایی که چیزی نمی‌دانند شاید جنگ را فقط در حوزه ایثار آن مشاهده کنند، اما من حتی یک مورد سراغ ندارم که فرماندهی به رزمندگانش دستور داده باشد روی مین بروند و یا اقداماتی کورکورانه برای افزایش تلفات نیروی انسانی صورت گرفته باشد شاید کسانی در بیان خاطرات خود با اغراق به این نکات پرداخته باشند اما دفاع مقدس مملو از ابتکار و عقلانیت بوده است برای مثال رزمندگان واحدهای تخریب کارهای مهمی انجام می‌دادند که باید ساعت‌ها روی آن بحث کرد.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس استراتژیست‌های بزرگی تربیت شده‌اند که هم اکنون در مقابل استراتژیست‌های بزرگ دنیا بسیار برتر هستند عنوان کرد: زمانی که فرماندهان ما و استراتژیست‌های نظامی ما با استراتژیست‌های بزرگ جهانی روبرو می‌شوند می‌فهمند که آنها در حوزه فهم راهبردی بسیار کوچکتر هستند.


سرلشکر باقری در ادامه با تاکید بر تربیت معلمان و اساتید برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به دانش‌آموزان عنوان کرد: می‌بایست از حضور پیشکسوتان دفاع مقدس برای بیان خاطرات و همچنین فناوریهای روز و استفاده از ابزار هنری برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس استفاده کرد.


وی با بیان اینکه طی 12 روز گذشته 10 موزه دفاع مقدس با حضور رئیس جمهور افتتاح شده است، گفت: حدود 5 موزه هم در حال ساخت است که ظرف یکی دو سال آینده آماده می‌شود.


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان با بیان اینکه در سال گذشته حدود 6 میلیون نفر در قالب اردوی راهیان نور از مناطق عملیاتی بازدید کردند، اظهار داشت: می‌بایست به اردوهای رزمی دانش‌آموزی بیش از پیش توجه کرد. البته بسیج در این زمینه کارهای خوبی کرده که باید توسعه یابد.


در ادامه سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: آموزش و پرورش در کنار بحث آموزش خواندن و نوشتن وظیفه آماده کردن جوانان برای بر عهده گرفتن نقش های آنها را در آینده را دارد.


بطحایی با بیان اینکه دانش آموزان باید در مدارس مهارت های زندگی و شغلی را فرا گرفته تا بتوانند برای آینده جامعه خودشان مفید باشند، اظهار کرد: در این زمینه آموزش و پرورش وظیفه انتقال ارزش های میان نسلی را بر عهده دارد. سبد آموزش ما در دوران تحصیل بسیار محدود است اما در سند تحول به دنبال غنی سازی این آموزه ها هستیم. وظیفه آموزش و پرورش این است که ارزش ها و فرهنگ ها را به نسل آینده منتقل کند.


وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزه ها و ارزش های دفاع مقدس که ویژگی های یک علم را دارد باید توسط آموزش و پرورش به جوانان انتقال پیدا کند. سوالی که اینجا مطرح است این است که چگونه باید این مطالب به جوانان انتقال داده شود.


بطحایی با اشاره به ظرفیت برنامه رسمی و محدودیت این برنامه در آموزش و پرورش ادامه داد: اگر بخواهیم برای انتقال ارزش های دفاع مقدس با تاکید بر برنامه های رسمی اقدام کنیم حتما با شکست مواجه می شویم، باید از برنامه های تکمیلی و فوق برنامه رسمی استفاده کنیم تا با محدودیت های برنامه های رسمی مواجه نباشیم.


بطحایی اظهار کرد: باید در کتب اسلامی با روش های هنرمندانه در انتقال مفاهیم و آموزه ها بهره ببریم و هر قدر هم از این ظرفیت استفاده کنیم این ظرفیت کافی برای انتقال ارزش های دفاع مقدس نیست و باید تلاش بیشتری کرد.


وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر ظرفیت راهیان نور خاطرنشان کرد: دوستان و همکاران ما با چنگ و دندان این چراغ را روشن نگه داشتند و امیدواریم هر روز این چراغ پرفروغ تر باشد. کاروان های راهیان نور با تمام مشکلات و مسایلی که دارند اما یکی از روش های موثر برای انتقال آموزه ها و ارزش های دفاع مقدس هستند و این اردوها راهی مناسب برای انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جوانی است که به لحاظ زمانی دفاع مقدس را درک نکردند.

 

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
از دیگر رسانه‌ها
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید