مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

هیچ جنگی به‌اندازه دفاع مقدس، اسناد واقعی ندارد

چاپلینک ثابت

در مراسم اولین سالگرد تحریم دکتر حسین اردستانی مسئول فقید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی اظهار داشت: سالگرد یکی از مجاهدین فی سبیل الله و یکی از مبارزین راه حق و حقیقت را گرامی می‌داریم و به روح بلند این عزیز ازدست‌رفته درود می‌فرستیم.


وی مرحوم اردستانی را به‌عنوان یکی از هم‌سنگران مبارزین فرماندهان دفاع مقدس و یکی از انقلابیون وفادار به نهضت بزرگ امام خمینی (ره) معرفی کرد و گفت: مرحوم اردستانی حدود 40 سال از عمرشان را صرف همین راه کردند و پا به‌پای فرماندهان زیر آتش توپخانه، زیر بمباران‌های دشمن و در میان دودهای شیمیایی، روزها و هفته‌ها در دفاع از اسلام و انقلاب ملت ایران پای فشردند و خستگی را به خود راه ندادند.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در چنین شرایطی هزاران سند از وقایع و حوادث و معارف دفاع مقدس را ضبط کردند و برای نسل‌های آینده به ارث گذاشتند.

 

شاید هیچ جنگی به‌اندازه دفاع مقدس اسناد واقعی نداشته باشد


وی روایتگری جنگ را از ابتکارات آقای اردستانی دانست و اظهار کرد: شاید هیچ جنگی به‌اندازه دفاع مقدس اسناد واقعی نداشته باشد. دفاع مقدس ما مملو از اسناد، حقایق و مکتوباتی است که راه هرگونه تحریف و انحراف را در این رویداد بزرگ مانع می‌شود و این نبود جز همت راویان دفاع مقدس ازجمله آقای اردستانی.


سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی بابیان اینکه دکتر اردستانی بعد از دفاع مقدس، این راه را رها نکرد، تصریح کرد: جنگ تمام‌شده بود اما برای خیلی‌ها مثل اردستانی، جنگ تمام نشده بود. دو گروه بودند که با جنگ درگیر بودند؛ یکی جانبازان که این درد مجروحیت را با خودشان کشاندند، مخصوصا جانبازان شیمیایی که باوجوداینکه جنگ تمام‌شده اما آن‌ها همچنان بر آثار این جنگ، دست‌وپا می‌زنند و پیش چشم فرزندانشان آب می‌شوند و دیگر کسانی که مثل آقای اردستانی برای انتقال این میراث بزرگ به نسل‌های بعدی عاشقانه کارکردند و از جنگ، فاصله نگرفتند و جنگ را در خود و خانواده‌شان حفظ کردند.

 

فرمانده سابق کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: لذا مرحوم اردستانی فعالیت‌های علمی، اجتماعی و سیاسی و زندگی روزمره خودش را وقف جنگ و این حادثه بزرگ کرد. اگر نگاهی به فعالیت‌های آقای اردستانی بیندازیم، می‌بینیم که از بعد از دفاع مقدس شبانه‌روز در فعالیت بودند. ازجمله برنامه‌ریزی و طراحی در امور فرهنگی، تربیتی، اجتماعی دانشجویان و طلاب و برگزاری نزدیک به شش کارگاه آموزشی بزرگ برای صدها دانشجو و طلبه.


سرلشکر پاسدار رضایی با اشاره اینکه مرحوم اردستانی در کسوت یک استاد دانشگاه نیز نقش دفاع مقدس را از یاد نبرد، اظهار داشت: ایشان بخش مهمی از تدریس، نوشته‌ها و کتاب‌های خودش را در امتداد دفاع مقدس بکار گرفته است. در دانشگاه شهید بهشتی، تجزیه‌وتحلیل جنگ ایران و عراق، مبانی این سیاست، تحولات سیاسی اجتماعی ایران و در دانشگاه جامع امام حسین (ع) تعداد بسیار زیادی مقاله نوشته‌اند.

 

مرحوم اردستانی تمام عمر خودش را وقف دفاع مقدس کرده بود


وی ادامه داد: کتاب‌های پژوهشی که انجام داده‌اند از پروژه صدام و حزب بعث گرفته تا پروژه روزشمار و بیانات امام در دوران دفاع مقدس درزمینه جنگ و دفاع مقدس هستند، همچنین سایه دفاع مقدس را در مشاوره‌هایی که در رابطه با پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا داشته‌اند، می‌بینیم. مرحوم اردستانی دبیر بیش از 30 همایش بوده‌اند. وقتی‌که به زندگی ایشان در دفاع مقدس نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تمام عمر خودش را وقف این حادثه بزرگ کرده است.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ارزش‌هایی که مرحوم اردستانی از انقلاب و جنگ در درون خودش پرورش داد تا به‌عنوان نمادی از دفاع مقدس و جنگ و محصولی از نهضت امام (ره) شد، حائز اهمیت دانست و گفت: در دوران قبل از انقلاب، جوان‌های ما هویت خودشان را ازدست‌داده بودند زندگی برای آن‌ها معنای واقعی نداشت و نمی‌دانستند برای چه دارند، زندگی می‌کنند اما در جریان انقلاب و به‌ویژه دفاع مقدس، خودشان را پیدا کردند و به زندگی‌شان معنا بخشیدند.


وی افزود: هویت پیدا کردند و به توانایی‌های خودشان پی بردند. هم از بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی خارج شدند و هم دغدغه‌مند و دردمند شدند و احساس مسئولیت پیدا کردند. کسی که دغدغه و احساس مسئولیت نداشته باشد، از حرکت کردن و پیشرفت بازمی‌ماند.


سرلشکر پاسدار محسن رضایی دستاوردهای انقلاب و جنگ را برشمرد و عنوان کرد: در دفاع مقدس دغدغه‌مندی و احساس مسئولیت به جوان‌های ما بازگشت. مسئله دومی که در دفاع مقدس در جامعه ما بسیار گسترش پیدا کرد، خودباوری و اعتمادبه‌نفس جوان‌ها بود. بدون خودباوری، خلاقیت و نوآوری شکل نمی‌گیرد. مسئله سوم آزادی و حریت بود. جوان‌های ما در دفاع مقدس، آزاده شدند و حریت پیدا کردند. از شهوات و اهداف دنیایی و از ترس فاصله گرفتند و به تعبیری از هر آنچه غیر خداست، آزاد شدند.


وی تأکید کرد: آقای اردستانی نمادی از این ویژگی‌هاست؛ اردستانی خودش را در انقلاب پیدا و اعتمادبه‌نفس پیدا کرد، آزاده شد، در دفاع مقدس هویت پیدا کرد و به یک عنصر مؤثر و سازنده تبدیل شد. دغدغه پیدا کرد و تا آخرین لحظات عمر، با این دغدغه زندگی می‌کرد.

 

مرحوم اردستانی درد تاریخی ملت ایران را داشت


فرمانده سابق کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اظهار به اینکه مرحوم اردستانی درد تاریخی ملت ایران را داشت، بیان کرد: دردی که بیش از چند قرن است، ملت را عقب نگه‌داشته و حالا اردستانی می‌خواهد این عقب‌ماندگی مملکت را با دویدن‌هایش جبران کند. دردمندی را از جنگ گرفته بود.


وی بابیان اینکه جنگ تمام‌شده بود اما اردستانی نمی‌توانست بی‌تفاوت باشد، تصریح کرد: چون جنگ، یک رویداد ساده نبود؛ اولا جنگ یک راه بود و ملت ایران راه خودش را در جنگ پیداکرده بود و او می‌فهمید که بعد از جنگ، همه تلاش می‌کنند تا این راه را کور و مه‌آلود کنند و نگذارند در نسل‌های بعدی ادامه پیدا کند. مرحوم اردستانی می‌فهمید باید این راه را روشن نگه دارد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید نورافکن‌هایی باشند تا راه جنگ در جامعه ما حفظ شود و محو نشود و او را از دست نسل‌های آینده خارج نکنند. اردستانی، این آگاهی را داشت و به همین دلیل تلاش زیادی کرد که نگذارد این راه از بین برود؛ لازمه‌اش این بود که آن چیزی که ضبط‌شده بود چه در دل رزمندگان و فرماندهان و چه در اسناد و مدارک، شفاف و آشکار شود. در حقیقت او به دنبال این بود تا با چاپ روزشمار و خاطرات، راه روشن ملت ایران را بعد از قرن‌ها حفظ کند.

 

جنگ نه یک رویداد ساده بلکه دارای ابعاد بسیار گسترده و عمیقی بوده است


وی بابیان اینکه مرحوم اردستانی به‌خوبی درک کرده بود که جنگ نه یک رویداد ساده بلکه دارای ابعاد بسیار گسترده و عمیقی بوده است، عنوان کرد: در جنگ ابعاد مختلف روابط بین‌الملل، سازمان‌های بین‌المللی، دفاع، تعاون، تاکتیک، استراتژی، فرهنگ، ارزش‌ها، جامعه‌شناسی، روانشناسی وجود داشت و مرحوم اردستانی، عظمت این حادثه بزرگ را می‌فهمید و می‌گفت نباید بگذاریم این حادثه را کوچک کنند و باید عظمت جنگ را حفظ کنیم.


سرلشکر پاسدار محسن رضایی به برخی از ابعادی که می‌توان در خصوص جنگ موردپژوهش قرار گیرند، اشاره و بیان کرد: اگر بخواهید در مورد روسیه و جنگ، مطلبی را بنویسید، آن‌قدر مطلب و رویداد است که می‌توان ده‌ها کتاب نوشت. همین‌طور در رابطه با آمریکا و دفاع مقدس، آمریکا و صدام، آمریکا و جنگ، آمریکا و خلیج‌فارس و یا در مورد فرانسه، آلمان، کنفرانس اسلامی و جنگ، کشورهای غیر متعهد و جنگ؛ می‌توان ده‌ها کتاب نوشت چون مطالب بسیار زیادی وجود دارد.


وی ادامه داد: در رابطه با سیاست داخلی، نیروهای معارض و مخالف، روشنفکران داخلی، معارضین خارجی و جنگ؛ مطالب و حقایق بسیار زیادی وجود دارد و می‌توان کتاب نوشت. همچنین در مورد فرهنگ و جنگ، توحید و جنگ، اعتقادات و باورها و جنگ، ایثارگری، آزادگی و جنگ ده‌ها کتاب می‌توانید بنویسید.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز به اینکه اردستانی نگران بود تا مبادا جنگ به موزه سپرده شود، یادآور شد: مرحوم اردستانی می‌گفت حتی موزه‌ها را باید برای نسل‌های آینده به دانشگاه تبدیل کرد.


وی به راهیان نور و روایتگری مرحوم اردستانی در راهیان نور اشاره کرد و گفت: این اواخر وقتی متوجه شد در راهیان نور، در صحبت‌هایی که در مورد جنگ می‌کنند، اشکالاتی وجود دارد و حقایق به‌درستی بیان نمی‌شود. بااینکه کار دیگری بر عهده‌اش بود ولیکن در ایام راهیان نور به مناطق جنگی مثل فاو، شلمچه و جزایر می‌رفت و به‌عنوان یک روایتگر برای مردم و جوانان و دانشجویانی که به مناطق جنگی می‌آمدند، از جنگ می‌گفت و یا سعی می‌کرد اشتباهات راویان دیگر را گوشزد کند و آماده‌شده بود تا در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه، گروهی را تربیت کند تا از این افراد برای روایتگری در مناطق جنگی استفاده شود.


سرلشکر پاسدار محسن رضایی با تأکید بر نیاز جامعه به شخصیت‌هایی همچون دکتر اردستانی، ابراز داشت: امروز جامعه ما، نیاز به احساس مسئولیت بیشتری دارد و نیاز است تا راهی که با هزینه‌های بسیار سنگین در دفاع مقدس پیدا کردیم، ادامه پیدا کند.


وی متذکر شد: نباید رخوت و سستی اداره کشور را در بربگیرد. بی‌تفاوتی نباید وارد اداره کشور و دانشگاه‌ها شود. جوانان ما نباید در سردرگمی به سر ببرند و حالت گمشدگی پیدا کنند اگر این عوامل وارد جامعه و اداره کشور شود، معلوم است که این راه پرهزینه و بسیار گران‌قیمتی را که به دست آوردیم، از دست می‌دهیم.

\فرمانده سابق کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: اینکه مقام معظم رهبری همیشه از دفاع مقدس، خاطرات دفاع مقدس، تاریخ دفاع مقدس، انتقال تجارب دفاع مقدس، انتقال فرهنگ و ادبیات و ارزش‌های دفاع مقدس؛ دفاع می‌کنند، مربوط به همین تجربه تلخ تاریخی است که دوباره به گمشدگی تاریخی خودمان برنگردیم. اعتمادبه‌نفس‌ها، خودباوری‌ها، آزادگی‌ها از دست نروند و ارزش‌هایی که در جامعه ما به وجود آمده بود، ضعیف نشود در غیر این صورت ما از خلاقیت و نوآوری و پیشرفت فاصله می‌گیریم و بسیاری از مسائل قبل از انقلاب، دوباره وارد جامعه و اداره کشور می‌شود و سرمایه عظیمی را از دست خواهیم داد. سرمایه‌ای که به قیمت خون هزاران شهید به‌دست‌آمده است.


وی جنگ تحمیلی عراق بر ایران را با سایر جنگ‌های به وقوع پیوسته در جهان مقایسه کرد و خاطرنشان شد: آمریکا با آن امکانات عظیم وارد افغانستان و عراق شد و نه‌تنها چیزی در این کشورها به دست نیاورد بلکه مشکلات عدیده‌ای هم برای خودشان و برای کشورهای منطقه به وجود آوردند؛ بااینکه هر نوع امکاناتی داشتند ولی از آن عواملی که ما را در جنگ به پیروزی رساند، هیچ‌چیزی نداشتند.


سرلشکر پاسدار محسن رضایی ادامه داد: ما در سوریه، دو نوع جنگ را می‌بینیم؛ جنگ تجهیزات و تکنولوژی و پول فراوان و یک جنگ ارزشی و انقلابی. جنگ انقلابی ادامه جنگی است که رزمندگان ما در ایران داشتند؛ یعنی ما امروز در سوریه و عراق و یمن باارزش‌ها می‌جنگیم اما دشمنان ملت‌های منطقه با بمب و توپخانه و هواپیماهای جنگی می‌جنگند و تجربه نشان داده که جنگ ارزشی غلبه خواهد کرد.


وی با رد این ادعا که ایران به سوریه، پول فراوانی را داده است؛ گفت: مگر ما با پول جنگمان را پیروز کردم که حالا می‌خواهیم در آنجا جنگ را پیش ببریم. ما در جنگ از 120 میلیارد دلار طی هشت سال جنگ، تقریبا 22 میلیارد دلار خرج جنگ کردیم، چیزی کمتر از 20 درصد درآمد ارزی. البته در حدود 30 الی 35 درصد هم ریال خرج کردیم.

 

در سوریه پول نمی‌جنگد بلکه ارزش‌ها و اعتمادبه‌نفس می‌جنگد


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه در سوریه پول نمی‌جنگد بلکه ارزش‌ها و اعتمادبه‌نفس می‌جنگد، افزود: آن‌هم اعتمادبه‌نفسی که ریشه در انقلاب اسلامی دارد. جبهه مقابل رزمندگان سوری و عراقی نیز الله‌اکبر می‌گویند و نماز می‌خوانند ولی الله‌اکبر انقلابی با نماز انقلابی که ریشه در صداقت و اخلاص و استقلال دارد با الله‌اکبر آمریکایی و نماز آمریکایی، از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اقتداری که از جنگ تحمیلی بیرون آمده هرجایی که بکار گرفته‌شده، ملت را پیروز کرده است.


وی ادامه داد: با توجه به این ویژگی‌ها اولا جنگ راه است، ثانیا جنگ یک رویداد بسیار عظیمی است و ثالثا جنگ عامل موفقیت امروز ملت‌هایی است که مورد تجاوز قرارگرفته‌اند و بر همه ما و راویان است تا این نهضتی که آقای اردستانی تا آخرین لحظات عمر خود را بر این کار گذاشت، ادامه دهند و از این هیاهوها و شایعه‌سازی‌ها نترسند و از اینکه جنگ را از خارج تا داخل گرفته، زیر سؤال می‌برند و هدایت و رهبری امام را زیر سؤال می‌برند و جنگ را شکست‌خورده و ناکام تلقی می‌کنند و تحریف‌های فراوانی را در جنگ به وجود می‌آورند، خود این هم یک جنگ است و مجاهدین این جنگ، کسانی مانند اردستانی هستند که این جنگ بعد از جنگ را درک کردند.

 

راویان، مجاهدین در جبهه بعد از جنگ هستند


سرلشکر پاسدار محسن رضایی با یادآوری اینکه راویان مجاهدین در جبهه جنگ بعد از جنگ هستند، اظهار کرد: ما یک جنگ بعد از جنگ داریم که از فروردین 1359 تا شهریور 1359 شروع شد. در جنگ ماقبل جنگ، هزار نفر شهید دادیم و تعداد زیادی از پاسگاه‌های ما مورد هجوم ارتش عراق قرارگرفته است. وقتی می‌گویند از 31 شهریور جنگ شروع‌شده، این جنگ رسمی است. جنگ دیگری با عنوان جنگ مابعد از جنگ داریم؛ یعنی جنگی که علیه جنگ و دفاع مقدس به راه انداختند؛ این جنگ هم بسیار مهم است و مجاهدین و مبارزین خودش را می‌خواهد.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
اخبار- فرماندهان دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید