مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

واگذاری رادارهای مراقبت زمینی به عراق ازسوی فرانسه در سال 1361

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

 

دولت فرانسه از ابتدای شروع جنگ تحمیلی حمایت وسیع و همه جانبه‏ ای را از عراق به عمل می‏ آورد و در طول جنگ، این حمایت ابعاد وسیع‏تری یافت.  فرانسه از اعطای هر گونه کمک و وام برای خریدهای تسلیحاتی عراق کوتاهی نمی‏ کرد و در ردیف فعال‌ترین کشورهایی بود که انواع سلاح‌های مهم جنگی را در اختیار عراق قرار می داد.(1)

دولت فرانسه در ادامه‌ کمک‌های همه‌جانبه‌ خود به عراق درسال 1361، تعدادی رادار مراقبت زمینی با فناوری پیشرفته، دراختیار ارتش بعث قرار داده است. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، این رادارها که ازنوع رازیت و راپیر72ب و 72ث می‌باشد، می‌تواند همه تحرکات و نقل‏ وانتقالات زمینی نیروهای اسلام را تا شعاع 14 و 30 کیلومتری دقیقاً کنترل کند. این رادارها که مجهز به سیستم اندازه‌گیری و سنجش انعکاس امواج الکترومغناطیس است، در مواضع پدافندی نصب می ‏شود و به‏ وسیله کلید تصفیه امواج، کلیه حرکت‌ها را مانند تلویزیون مداربسته منعکس می‌کند.

 

رادارهای مذکور که می‌توان آنها را توسط نفر حمل یا روی اتومبیل نصب کرد، 70 کیلوگرم وزن دارند. رادارهای رازیت و راپیر قادرند اهداف ثابت را تا 14 کیلومتر و اهداف متحرک را تا شعاع 30 کیلومتر دقیقاً کنترل کنند.(2) این دستگاه‌ها که به ‏صورت خودکار عمل می‌کنند برای تجسس روی محورهای عملیاتی رزمندگان اسلام به کار می‌روند. رادارهای مزبور تا دمای 55 درجه سانتی‌گراد قادر به کار هستند و بسامد هریک معادل 200 مگاهرتز می‌باشد.(3)

 

مشخصات رادار مراقبت زمینی رازیت

کلیه رادارهای مراقبت زمینی برمبنای اندازه‌گیری و سنجش انعکاس امواج الکترومغناطیسی هدف کار می‌کنند که امواج مزبور توسط دستگاه رادار ارسال می‌گردد.

 

باتوجه ‏به اینکه امواج و تشعشعات برگشتی از یک هدف متحرک ازنظر فرکانس با یکدیگر متفاوت است، می‌توان با مقایسه فرکانس‌های ارسالی و برگشتی به وجود یک شیء یا هدف متحرک پی برده و یک ارزیابی از نوع و ماهیت حرکت به عمل آورد.

 

باتوجه ‏به اینکه حرکت قسمت‌های مختلف بدن انسان و یا خودرو بستگی به یکدیگر دارند، تولید یک تصویر حرکت می‌نمایند و می‌توان این‏طور تعبیر نمود که هدف‌های مختلف، حرکات مختلف ایجاد نموده که نتیجتاً فرکانس‌های ارسالی و دریافتی نیز تغییر نموده و مختلف می‌باشند.

 

درعمل، موضوع ثابت گردیده است که با ارسال فرکانس‌های مختلف در شرایط مطلوب می‌توان حرکت یک زن و یا مرد را از یکدیگر تشخیص داد. به ‏وسیله این عمل می‌توان ماهیت و وجود هدف را تشخیص داد.

 

با ایجاد امواج رادیویی مستقیم امکان کشف و ردیابی مسیر هدف وجود دارد. البته این بدان معنی است که مراقبت از یک منطقه با هرنوع مشخصات مستلزم پوشیده ‏شدن آن منطقه به‏وسیله امواج ارسالی از رادار می‌باشد و رادارهای مدرن بجز رادارهای کوچک دارای وسعت دید بیشتری می‌باشند. زمان رفت و برگشت برخورد امواج به هدف به‏ وسیله تکنیک و روش رادارهای معمولی اندازه‌گیری شده که می‌تواند به ‏منظور کشف هدف‌های ثابت و درصورت نیاز هدف‌های متحرک به کار رود. در موقعی که متصدی دستگاه صدایی می‌شنود، با محدودکردن حرکت هدف موقعیت هدف را تشخیص می‌دهد... امکان می‌دهد که فقط صداهای حاصله از هدف در برد مورد نظر را کشف نموده و درنتیجه برد هدف را اندازه‌گیری نماید. بقیه صداهای مختل به‏ وسیله مدارها و قطعات اضافی عمل می‌گردد.

 

رادار مراقبت زمینی رازیت ساخت فرانسه

رادارهای رازیت نوعی از رادارهای مراقبت زمینی هستند که دارای برد 40 کیلومتر و توانایی کشف اهداف متحرک را در انواع شرایط اب و هوایی دارند . علاوه بر اهداف زمینی توانایی کشف هلیکوپتر را تا ارتفاع 300 متری دارا می باشند . این گونه رادارها در محیط باز و صحرایی حتی جنبنده ای مثل سگ راهم پیدا می کنند .عراق در جنگ تحمیلی از این نوع رادارها استفاده می کرد و بنابه گفته ی یکی از رزمندگان سپاه در جنگ نزدیک شدن به پست هایی که با این گونه رادارها محافظت می شد بدون شناسایی ممکن نبود. ولی رزمنده گان اسلام با استفاده از شرایط جوی نظیر باران و مه به این رادارها یورش می بردند. این رادارها را فرانسه در اختیار ارتش عراق قرار داده بود. تعدادی از رازیت های عراقی توسط نیروهای ایرانی در طول جنگ به غنیمت گرفته شد.

 

سه نوع رادار مراقبت زمینی توسط فرانسه ساخته شده که کلاً به نام رازیت خوانده می‌شود. کوچک‌ترین این رادارها دارای بردهای معادل 10 کیلومتر بوده که به‏ وسیله نفر حمل می‌گردد. در موقعی که این رادارها بر روی خودرو سوار شده و یا برای مدتی طولانی در مواضع پدافندی مستقر می‌گردند، نتایج بهتری در برخواهند داشت.

 

این رادارها کلاً سه نوع بوده که عبارت‌اند از "72آ" که اصلاً به نام راپیر خوانده می‌شود و "72ب" و "72ث".

رادار 72ب آ و 72ث ازنظر مشخصات با یکدیگر مشابه بوده و فقط ازنظر تجهیرات و نوع کار با یکدیگر اختلاف دارند و رادار 72 بر روی قسمت بالای دستگاه سوار شده است.

الف) رادار 72 آ (راپیر)

این رادار دارای بردی معادل 20 کیلومتر بوده که علاوه ‏بر آن دارای فیلتر و کلیدهایی جهت تصفیه امواج می‌باشد. آنتن این دستگاه از راه دور کنترل شده و می‌تواند برای دیدن یک منطقه حرکت کرده و یا به‏ صورت ثابت نگه‏ داشته شود و به‏وسیله دست کنترل می‌گردد.

 

هدف‌ها بر روی یک صفحه ظاهر شده و صدای حاصل از آن به‏وسیله گوشی متصدی دستگاه شنیده می‌شود و متصدی دستگاه می‌تواند برد آن را از 5/2 کیلومتر تا 2 کیلومتر تعیین نماید. آنتن این رادار قابل ‏تنظیم در برد بوده و می‌تواند به‏ صورت خطی یا مدور انتخاب گردد. این رادار دارای تجهیزات و امکانات ضدالکترونیک می‌باشد. این رادار قابل سوارشدن بر روی سه‌پایه و یا خودرو بوده که دستگاه کنترل آن می‌تواند 50 متر دورتر از رادار قرار گیرد. این رادار می‌تواند مجهز به یک دستگاه نشان‌دهنده تلویزیونی راه دور تعقیب‌کننده اتوماتیک برد و تنظیم‌کننده زاویه آنتن از راه دور و دو زاویه 3 درجه رادار باشد.

 

اطلاعات فنی دستگاه

1. فرکانس دستگاه:200 مگاهرتز.

2. حداکثر قدرت: 3 کیلو وات.

3. برد تشخیص: برای نفرات پیاده 14 کیلومتر و برای خودروهای متحرک بیش از 30 کیلومتر.

4. دقت: 20 متر در برد 8 میلیم در سمت.

5. نوع ظاهرشدن هدف: صفحه رادار تا مختصات شبکه و یا قطبی، گوشی دستگاه، بومی اعلام خطر ضدصدای اتوماتیک.

6. وزن: 70 کیلوگرم که می‌تواند به چهار قسمت تقسیم شده که سنگین‌ترین آن 25 کیلوگرم است.

7. قدرت تخلیه: 50 وات در 28 ولت.

8. درجه حرارت محیط کار: 40 تا 55 درجه سانتی‌گراد.

 

ب) رازیت 72ب

وزن این رادار کمتر از رادار 72 آ بوده و رادار بر روی دستگاه کنترل سوار شده است.

جهت آنتن رادار به ‏وسیله دست کنترل شده و به‏ خصوص برای تجسس بر روی یک محور خاص و ثابت مناسب است.

 

اطلاعات فنی

رادار 72 ب مشابه رادار 72 آ بوده و فقط در موارد زیر با یکدیگر اختلاف دارند.

1. دقت: 20 متر در برد و 10 میلیم در سمت.

2. نوع ظاهرشدن هدف: صفحه نشان‌دهنده خیلی به ‏صورت ترانزیستوری با استفاده از چراغ‌های دیود جهت تعیین برد هدف و گوشی هدف جهت تعیین سمت.

3. وزن: 50 کیلوگرم.

4. قدرت تخلیه: 100 وات.

 

پ) رازیت 72 ث

این رادار ازنوع برد کوتاه (10 کیلومتر بوده) که مشابه رادار 72 ولی با تجهیزات کمتر می‌باشد. که می‌توان آن را درصورت نیاز به یک کامپیوتر برای تبدیل مختصات قطبی و شبکه مجهز نمود.(4)

 

 

منابع:

1- صالحی، حمید (1390)، «نقش و عملکرد کشورهای اروپایی در طول جنگ عراق علیه ایران»، پژوهشنامه‌ی دفاع مقدس، سال اول، شماره‌ی 1، ص 121.

2-سند شماره 232104 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: بولتن اخبار داخلی مربوط به ضد انقلاب، دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست‌وزیری، شماره 190 ـ 11 ـ 2، 1361/12/15 ، ص 2.

3- خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه گزارش‌های ویژه، شماره 346، 1361/12/9، صص 2 و 3، اهواز، خبرگزاری جمهوری اسلامی، 1361/12/9.

4- گزیده اسناد عملیات والفجر1، جلد 2، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، صص 225-223.

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید