مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

پادگان دژ خرمشهر؛ قله ای از مقاومت

چاپلینک ثابت
روایتی از سرهنگ جاوید رحیمی

 

روز 24 اسفند 95، در شمال خرمشهر، میهمان سرهنگ جاوید رحیمی بودیم. پادگان دژ تا چند سال پیش، محل بازدید راهیان نور بود و نمادهایی از مقاومت دلیرانه فرزندان این مرزوبوم هنوز در بخش‌هایی از این پادگان به چشم می‌خورد.

 

بر اساس روایت سرهنگ رحیمی، پادگان شهید سرلشکر فرامرز جهانشیری، معروف به پادگان دژ خرمشهر، که در شمال این شهر واقع است، در زمان تجاوز دشمن بعثی محل استقرار گردان 151 (از ل 92 زرهی خوزستان) نیروی زمینی ارتش بوده است.

استعداد این گردان، قبل از تحولات سیاسی سال 59 با احتساب تمام واحدهای رزمی و پشتیبانی به 1250 نفرمی رسید.

 

در جریان تحولات سال 59، با انتقال برخی از کارکنان متخصص به شهرهای محل زندگی خود، اکثر خدمه اصلی تانک‌ها و خودروهای زرهی از این گردان خارج می‌شوند، به‌گونه‌ای که در زمان تجاوز دشمن، حدود 750 نفر باقیمانده بودند که اکثر آن‌ها با سلاح‌های سبک به مقابله با دشمن پرداختند.

 

دشمن که بنا داشت در سریع‌ترین زمان ممکن شهر خرمشهر و سپس آبادان را تصرف کند، با مقاومت شدید تکاوران نیروی دریایی و دلاوران نیروی زمینی ارتش و نیروهای مردمی و سپاه، بیش از سی روز در اشغال این شهر ناکام ماند.

 

در طول این سی‌وچهار روز، نزدیک به بیست بار فرمانده گردان تغییر کرد. زیرا فرمانده قبلی به شهادت می‌رسید یا مجروح می‌شد. گاه صبح تا عصر سه نفر فرمانده گردان می‌شدند!

 

سرهنگ رحیمی در بخشی از روایت خود، یکی از الهام‌بخش‌ترین جملات شهدا را، مربوط به شهید اسماعیل زارعیان، از فرماندهان همین دوران می‌داند. آن زمان که به او پیشنهاد عقب‌نشینی از پادگان و ادامه دفاع در محدوده داخل شهر و مسجد جامع داده می‌شود، شهید اسماعیل زارعیان می‌گوید: «ایران، کشور فراخ و بزرگی است ولی جایی برای عقب‌نشینی من ندارد»

 

در صبح روز سی‌وچهارم، هنگامی‌که قوای زرهی دشمن با هدف تصرف پادگان دژ از سمت پلیس‌راه و همچنین از سمت جاده کمربندی به پادگان یورش بردند. جنگ در پادگان با حضور 19 نفر به فرماندهی استوار خسروی به پارک موتوری کشیده شد.

مقاومت سنگین این نفرات به‌رغم گلوله‌باران تانک‌ها در پارک موتوری، ادامه یافت تا آن‌که ناگهان نیروهای محاصره کننده، اطراف ساختمان پارک موتوری را تخلیه کرده، به عقب می‌روند.

 

دقایقی بعد، هواپیمای دشمن ساختمان محل مقاومت دلیرمردان را هدف قرار می‌دهد و این بمباران موجب شهادت جمعی از رزمندگان و موج گرفتگی نفرات باقیمانده می‌شود.

با بمباران پارک موتوری، تانک‌ها به آخرین نقطه پادگان نزدیک شده و نفرات باقی مانده و آسیب‌دیده از موج انفجار را زیر چرخه‌ای خود به شهادت می‌رسانند.

 

پس از سقوط پادگان دژ، دشمن خبر تصرف شهر را اعلام می‌کند.

 

از جمله وقایع مهم رخ‎‌داده در این پادگان، حضور صدام برای دادن مدال به فرماندهان ارتش بعثی است. آن گونه که از آثار به‌جای مانده و اظهارات اسرای عراقی به دست آمده است، برای استقرار شبانه صدام، سنگر بزرگی در زیر زمین احداث و تجهیز می‌کنند. این سنگر تا چند سال پیش همچنان باقی بود.

عکس‌های مرتبط: 
برچسب ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید