مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

پنجم تیرماه 1364؛ سالروز آغاز عملیات ظفر 2

چاپلینک ثابت

در چارچوب ضرورت اجرای عملیات‌های محدود، نفوذی و ایذایی، تیپ2 از لشکر21 حمزه ارتش، با هدف انهدام سنگرهای پدافندی دشمن در ساحل غربی اروندرود، یک عملیات ایذایی انجام داد.

 

در این عملیات کلیه سلاح‌های اجتماعی و انفرادی این‏ تیپ و سلاح‌های اجتماعی سایر یگان‌های لشکر و نیز توپخانه لشکری برای اجرای آتش به کار گرفته شد.

 

از نکات قابل توجه در این عملیات این است که برای شناسایی و انهدام دشمن، چهل نیروی تک‏ور با هشت قایق موتوری، شرکت داشته‌اند.

 

در ادامه عملیات "ظفر2"، عملیات کوچکی نیز به‌عنوان مرحله دوم عملیات، به‌‏وسیله تیپ2 از لشکر30 گرگان (ارتش) در منطقة پنجوین روی تپه 3105 انجام شد که این تپه را نیروهای خودی تصرف کردند و بعد از انهدام دشمن به مواضع قبلی بازگشتند.

 

همچنین تیپ1 این لشکر در منطقه کانی‌سیف و تبوک در جنوب منطقه پنجوین عراق (روبه‏روی منطقه مریوان) به اجرای آتش توپخانه پرداخت که بر اثر آن، سنگرهایی از ارتشیان دشمن منهدم شد و چند تن از آنان نیز هلاک شدند.

 

مطلب بالا برگرفته از کتاب روزشمار جنگ ایران و عراق جلد سی و هفتم ـ توسعه روابط با قدرت‌های آسیایی ـ منتشر شده در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس می‌باشد.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار- مرکز
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید