مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

پیام امام خمینی (ره) درپی پیروزی رزمندگان درعملیات طریق‌القدس

چاپلینک ثابت

به‌ مناسبت پیروزی نیروهای خودی در عملیات طریق‌القدس، امام خمینی در پاسخ پیام‌های رئیس‌جمهور، رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی، فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده نیروی زمینی ارتش پیام تبریکی خطاب به این شخصیت‌ها ارسال کرد. متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 

 

 

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جناب آقای حاج سیدعلی خامنه‌‏ای رئیس‌جمهوری محترم اسلامی ایران، تیمسار سرتیپ ظهیرنژاد رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، سرکار سرهنگ علی صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی، جناب آقای محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،

انْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْکمْ وَ یثَبِّتْ اقْدامَکمْ  تلگراف‌های شریف که بشارت پیروزی قوای مسلح شجاع را بر قوای شیطان امریکایی صدامیان که با هجوم ظالمانه خود فتح قادسیه را به مغزهای تهی از ایمانِ به غیب وعده می‏‌دادند، واصل گردید. اتکا به مسلسل و تانک و غفلت از خداوند قادر و جنود الهی، انسان‏ها را به ورطه هلاکت و فضاحت می‏‌کشاند.

آنان که رمز پیروزی را مجهز به جهاز شیطانی و میگ‌ها و میراژ‌ها می‏‌دانند و ایمان به غیب و خداوند قادر را به حساب نمی‏‌آورند و دم از پیروزی قادسیه می‏‌زنند و رمز پیروزی قادسیه و مؤمنان صدر اسلام را باز نیافته‏‌اند و قدرت ایمان و شهادت‌طلبی را نمی‏‌فهمند، باید با شکست مفتضحانه روبه‌رو شوند و گوشمالی الهی ببینند. اینان از پیروزی‌های صدر اسلام ـ که پیروزی ایمان و خون بر شمشیر و قوای جهنمی بود ـ باید عبرت بگیرند. مردم ایران و ارتش و سپاه و بسیج و سایر قوای نظامی و غیر‌نظامی برای حفظ اسلام و کشور اسلامی و رسیدن به لقاء‌اللّه دفاع می‏‌کنند و فرق است بین این عزیزان و آن گول‌خوردگان که برای مقاصد پلید امریکا و وابستگان آن به جنگ برضد ‌اسلام و قرآن مجید برخاسته‏‌اند. آنچه برای اینجانب غرورانگیز و افتخارآفرین است روحیه بزرگ و قلوب سرشار از ایمان و اخلاص و روح شهادت‌طلبی این عزیزان [می‌باشد] که سربازان حقیقی ولی‌اللّه الاعظم ـ ارواحنا فداه ـ هستند، و این است فتح الفتوح. من به ملت بزرگ ایران و به فرماندهان شجاع قبل از آنکه پیروزی شرافتمندانه و بزرگ خوزستان را تبریک بگویم، وجود چنین رزمندگانی را که در دو جبهه معنوی و صوری و ظاهر و باطن از امتحان سرافراز بیرون آمده‏‌اند، تبریک می‏‌گویم.

 

مبارک باد بر کشور عزیز ایران و بر ملت شریف، رزمندگانی چنین قدرتمند و عاشقانی چنین محو جمال ازلی و سربازانی چنین دلباخته که شهادت را آرزوی نهایی خود و جانبازی در راه محبوب را آرمان اصیل خویش می‏‌دانند. افتخار بر رزمندگانی که جبهه‏‌های نبرد را با مناجات خویش و راز و نیاز با محبوب خود عطرآگین نمودند. فخر و عظمت بر جوانان عزیزی که در راهی قدم برداشته و پاسداری از مکتبی می‏‌کنند که شکست‌ناپذیر و سرتاپا پیروزی است. و ننگ بر آنان که در راهی جان خود را هدر می‏‌دهند و عِرض و آبروی خود را می‏‌برند که پیروزیشان شکست و زندگیشان ننگ‏‌آفرین است.

 

اینجانب از فرماندهان محترم و رزمندگان عزیز قوای مسلح نظامی و انتظامی، ارتش و سپاهی و بسیج مستضعفان و ژاندارمری و شهربانی و عشایر محترم و نیروهای نامنظم و مردمی تشکر و قدردانی می‏کنم. درود بر شما و همه آنان که برای اسلام و کشور عزیز خود حماسه می‏‌آفرینند. از خداوند تعالی پیروزی نهایی رزمندگان اسلام و سلامت و سعادت همگان را خواهانم.(1)

والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته
روح‌الله الموسوی الخمینی
8 /9 /1360

 

متن پیام تبریک رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی دفاع به امام خمینی به ‌مناسبت پیروزی نیروهای ایرانی در عملیات طریق‌القدس در منطقه بستان به این شرح است:

 

«محضر امام بزرگوار حضرت آیت‌الله العظمی ‌امام خمینی رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی‌ایران،

دراثر رشادت و جان‌بازی‌های فرزندان شما در جبهه نبرد حق علیه باطل، منطقه مهم بستان از لوث وجود سربازان مهاجم و متجاوز دشمن پاک گردیده است، ضمن ادای احترام به روان پاک شهیدان سرافراز، این پیروزی بزرگ را به پیشگاه امام عصر(عج) و آن امام عزیز و امت قهرمان ایران و به همه نیروهای اسلام اعم از ارتش، سپاه و بسیج مردمی‌ و عشایری تبریک گفته و با درود به روان پاک شهدای راه اسلام و انقلاب اسلامی‌ایران، توفیق هرچه بیشتر رزمندگان اسلام و شکست قوای متجاوز را از درگاه خدای بزرگ مسئلت می‌نمایم.(2)

 


منبع:

1- مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، صحیفه امام (مجموعه آثار امام خمینی)، جلد 15، تهران: مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینی، چاپ اول، پاییز1378، ص394.

2- روزنامه اطلاعات، 1360/9/9، ص14.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید