مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

پیش بینی حمله عراق به ایران توسط روزنامه الحوادث

چاپلینک ثابت

 

با شروع سال 1358 روابط عراق و ایران با توجه به رویدادهای داخلی و مرزی دو کشور هم جوار، روز به روز تیره تر شد. حکومت بعث عراق علاوه بر تجاوزات مرزی زمینی و هوایی که تا آن زمان خیلی مهم و جدی تلقی نمی شد، و نیز تحریک و تسلیح گروه های ضدانقلاب داخلی در کردستان و خوزستان، جنگ روانی و تبلیغاتی شدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخت. این تغییراتِ رو به تشنج در منطقه، از دید ناظران آگاه و تحلیل گران منطقه‌یی و بین المللی، دور نبود و آن ها را به تفکر و اندیشه درباره ی آینده ی تحولات منطقه ی حساس خلیج فارس وامی داشت.

 

روزنامه‌ی الحوادث چاپ بیروت در مقاله‌یی تحلیلی و مستند در این زمینه با عنوان "توطئه‌ی امریکا در خلیج فارس" ضمن اشاره به تبلیغات و تحریکات عراق، آینده‌ی پرمناقشه‌یی برای منطقه‌ی خلیج فارس پیش بینی کرد که به دلیل وضعیت و تحولات داخلی در جمهوری اسلامی ایران،  جدی گرفته نشد.

 

این روزنامه وقوع جنگی در زمستان 1358 را میان عراق و ایران با دسیسه چینی دولت ایالات متحده آمریکا و با هدف خاموش کردن چراغ روشن شده انقلاب اسلامی در منطقه پیش‌بینی نمود. گرچه این پیش‌بینی حدود ۸ یا ۹ ماه عقب افتاد، اما سرانجام این جنگ در 31 شهریور 1359 رخ داد.

 

در خصوص دلیل اصلی عقب افتادن چنین رویداد قابل پیش‌بینی‌، چنین می توان تحلیل کرد که حکومت بعث عراق، به لحاظ مختلف هنوز نیاز به تمهیدات، زمینه چینی ها و تدارکات بیش تری داشت. از این رو، ضمن تشدید جنگ تبلیغاتی علیه ایران و تحریک قومیت ها در مناطق حساس کردستان و خوزستان، به تحرکات مرزی از قبیل ساخت و تعریض جاده های وصولی به مرز، ایجاد استحکامات و سنگرها و جا‌به‌جایی نیرو نیز اقدام کرد و در کنار این اقدامات به تسلیح عناصر ضدانقلابی و وابسته به خود، به ویژه در استان خوزستان پرداخت.

 

پیش بینی بسیار جالب و خواندنی روزنامه الحوادث به شرح زیر است:

 


 

روزنامه الحوادث:

همه‌ی کسانی که تحولات سیاسی را پی گیری می کنند، می دانند و یا پیش بینی می کنند که در زمستان آینده، منطقه‌ی خلیج فارس دستخوش حریق خواهد شد؛ حریقی که تنها محدود به چاه های نفت ایران نخواهد بود، بلکه باعث بسته شدن راه نفت کش ها از تنگه‌ی هرمز نیز خواهد شد. ایالات متحده‌ی امریکا خود را برای یک نبرد قاطع و سرنوشت ساز در پاییز و زمستان امسال آماده می کند تا آتش انقلاب ایران را با همان روشی که امریکایی ها برای خاموش کردن حریق ابداع کرده‌اند، خاموش کنند. این روش بر اساس انفجاری قوی‌تر برای از میان بردن قدرت آتش سوزی قرار دارد.

 

انقلاب ایران یک واقعیت است و همه‌ی نیروهای دشمن بر این اساس با آن رفتار می کنند. همان قدر که انقلاب ایران دامنه‌ی وسیعی در کشورهای اسلامی جهان دارد، به همان اندازه نیز توطئه‌یی که برای مبارزه با آن طراحی شده، پردامنه است تا کاخ های امیدی را که توسط این انقلاب بنا شده است، فرو بریزد. طرح‌ریزان استراتژی امریکا از مسئله‌ی کردها به عنوان عامل انفجار استفاده کردند و به این نتیجه رسیدند که این عامل نمی تواند موفقیت آمیز باشد و لذا حریق مورد نظر در خلیج‌فارس بر اساس برخورد بین ایران و عراق پی‌ریزی شده و تحریک کردها از خاک ایران بر ضد عراق، خود کمکی به آتش افروزان است.

 

کشمکش میان قومیت ها اساسِ این معرکه است و آنچه در خوزستان روی داده، تنها مقدمه یا جرقه‌یی از یک حریق بزرگ است که به عقیده‌ی محافل جهانی در زمستان آینده، منطقه‌ی خلیج فارس را در بر خواهد گرفت، به گونه‌یی که این حریق به کمبود نفت در جهان و از میان رفتن انقلاب ایران منجر شود.(1)

 


منابع

- سلیمانی خواه نعمت الله، این سوی اروند جایی برای دشمن نیست، تهران، مرکزاسناد و تحقیقات دفاع مقدس،چاپ اول 1393

1. روزنامه ی کیهان، 1358/3/27 ، ص۱۲، به نقل از الحوادث چاپ بیروت.

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید