مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

چهار روزشمار به بازار نشر رسید

چاپلینک ثابت
مدیریت مطالعات تاریخی و روزشمار جنگ ایران و عراق:

حجت‌الله کریمی مدیریت مطالعات تاریخی و روزشمار جنگ ایران و عراق مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به تولیدات جدید این بخش که در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارائه‌شده، اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه امسال چهار عنوان روزشمار ارائه‌شده است که همگی به‌تازگی منتشرشده‌اند.


وی به معرفی این آثار پرداخت و عنوان کرد: کتاب ۳۱ روزشمار جنگ ایران و عراق با عنوان «آغاز جنگ نفتکش‏ها» است که تحقیق و تدوین این کتاب توسط دکتر محمود یزدانفام انجام‌گرفته است.


کریمی افزود: کتاب مذکور شامل حوادث و رخدادهای نظامی و سیاسی روز از دوره جنگ عراق و ایران از ۱/۲/۱۳۶۳ تا ۱۹/۴/۱۳۶۳ است.


وی بابیان اینکه دومین جلد کتاب چهل و دوم روزشمار جنگ ایران و عراق است دومین اثر تازه منتشرشده در مدیریت روزشمار است، توضیح داد: عنوان این کتاب «آزادسازی مهران» است و تحقیق و تدوین این کتاب توسط مهدی حاجی خداوردی‌خان از راویان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام‌شده است. کتاب مذکور شامل وقایع و حوادث ۳۴ روز از دوران جنگ تحمیلی از ۱۵/۳/۶۵ تا ۱۷/۴/۶۵ می‏‌باشد.

 


مدیریت مطالعات تاریخی و روزشمار جنگ ایران و عراق مرکز از جلد ۳۲ روزشمار جنگ ایران و عراق به‌عنوان سومین اثر نام برد و گفت: تحقیق و تدوین این کتاب را یعقوب نعمتی وروجنی و حجت‏الله کریمی انجام داده‌اند و با عنوان «رکود در جبهه؛ تحرک در دیپلماسی» منتشرشده است.


وی ادامه داد: کتاب شامل رخدادهای نظامی و سیاسی ۷۳ از دوران جنگ ایران و عراق از تاریخ ۲۰/۴/۱۳۶۳ تا ۳۰/۶/۱۳۶۳ است.


کریمی با اظهار بر اینکه اولین جلد از کتاب سیزدهم روزشمار جنگ ایران و عراق است با عنوان «تداوم اشغال و بحران» اثر دیگری است که منتشرشده است، بیان کرد: این جلد از روزشمار شامل حوادث ۴۱ روز از دوران جنگ تحمیلی از ۱/۱/۱۳۶۰ تا ۱۰/۲/۱۳۶۰ می‌باشد و تحقیق و تدوین آن را دکتر فرهاد درویشی و محمد محمدپور بر عهده داشته‌اند.


وی در خاتمه از انتشار اولین جلد از کتاب پنجاه و سوم روزشمار جنگ ایران و عراق خبر داد و گفت: تحقیق و تدوین اولیه این کتاب را مرحوم دکتر حسین اردستانی رئیس فقید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام داده بود و پس از فوت ایشان یدالله ایزدی با انجام تحقیقات تکمیلی تدوین نهایی را انجام و کتاب را آماده انتشار ساخت. کتاب مذکور با نام «نبرد زمستانی در جبهه شمالی» روانه بازار نشر خواهد شد.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید