مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

مهمترین اخبار

معرفی کتاب "شماره پنج" روایت فاطمه جوشی است از نقش زنان در مقاومت آبادان به قلم مرتضی قاضی

معرفی کتاب "شماره پنج" روایت فاطمه جوشی است از نقش زنان در مقاومت آبادان به قلم مرتضی قاضی

رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان کرد: در خصوص تربیت پژوهشگران و محققین اقدمات مهمی صورت گرفته است که در حال حاضر 150 پژوهش‌گر با مرکز همکاری دارند که هم اکنون در حال تدوین تاریخ شفاهی فرماندهان در دوران دفاع هستند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

زمان جنگ راویان کنار فرماندهان کارشان مستندسازی جنگ بود و تاریخ‌نگاری می‌کردند. تلاش داشتند با جمع‌آوری و مستندکردن اسناد دفاع مقدس جلوی تحریف در آینده گرفته شود. بعد از جنگ بخشی از راویان که کادر رسمی سپاه بودند در مرکز تحقیقات ماندند و به کار پژوهشی و تحقیقاتی پرداختند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس از تیزر مراسم "یادها و نام ها" رونمایی کرد.

رونمایی از تیزر برنامه "یادها و نام ها" رونمایی ازکتاب
همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس

1359:(اولین روز آغاز رسمی جنگ) هجوم نیروهای عراقی به ایران/ حمله هوایی به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های19 شهر/ امروز11 فروند هواپیمای عراقی سرنگون شدند.

1361: همراهی آمریکا و دولت‌های عربی  با عراق/ رئیس‌جمهور سابق الجزایر عراق را متجاوز جنگ معرفی کرد.

1362: فرمانده لشگر 8 نجف: اگر دشمن شمال دهانه شیلر را محکم کند، دیگر نمی توانیم عملیات کنیم/ افزایش احتمال استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی در حملات توپخانه‌ای به شمال سردشت و اطراف خرمشهر.

1363: حمله‌ موشکی عراق به مجتمع پتروشیمی رازی/ تداوم رکود نسبی جنگ در نبرد زمینی/ تهدید هاشمی رفسنجانی به بستن تنگه‌ هرمز.

1365: ابلاغ اجرای طرح عملیات فریب از فکه تا جزیره مجنون/ فتوای جدید امام درباره تصرف خاک عراق: دفاع از اسلام و مسلمین، نه تنها جایز بلکه واجب و موجب قرب و رضای خداست.

1366: واکنش‌های مختلف سیاسی داخلی و بین‌المللی درباره حمله آمریکا به کشتی ایران‌اجر/ حمله منافقین به پایگاه نیروهای خودی در مهران

مدیر گروه تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: با همت و تلاش محققان و پژوهشگران در حوزه تاریخ شفاهی نظامی، در هفته دفاع مقدس چهار اثر منتشر و روانه بازار نشر خواهد شد.

رونمایی از چهار عنوان تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس
مدیر گروه تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خبر داد:

1359: (قبل از آغاز رسمی جنگ) افزایش فشارهای سیاسی و دیپلماتیک عراق بر ایران در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی/ تغییرات عمده در آرایش نیروهای عراقی در نقاط مرزی مقابل ایران/ نبردهای سنگین در طول مرزهای غربی و جنوب غربی/ غرق‌کردن یک ناوچه ایرانی توسط دشمن/احتمال حمله‌ گسترده عراق در ساعات آتی براساس مشاهدات دیده‌بان‌های لشکر92 زرهی خوزستان.

1361: حمله عناصر وابسته به گروهک ها به یک پاسگاه ژاندارمری در غرب سنندج/ استمرار ترورهای کور توسط گروهک منافقین/ سه انفجار در سفارت عراق و دفتر هواپیمایی این کشور در وین و ساختمان مرکز فرهنگی عراق در مادرید.

1362: مهار نشت نفت از چاه نفتی آسیب دیده شماره 3 نورزو/ درخواست رئیس جمهور الجزایر از فرانسه مبنی بر خودداری از تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد به عراق/ یان الیاسون: قبول مسئله مجازات متجاوز بسیار سنگین است.

1365: تکذیب ادعای عراق مبنی بر بمباران یک هدف بزرگ دریایی در نزدیکی سواحل ایران/ آیت الله خامنه ای: مجازات متجاوز مسئله مهم و عمده ما است/ روزنامه کویتی القبس: کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس33 میلیارد دلار برای جنگ عراق با ایران خرج کرده‌اند.

1366: چند کارخانه و مرکز انتقال برق  در استان های باختران و لرستان و تاسیسات نفتی و اقتصادی دو جزیره سیری و لاوان هدف حملات هوایی عراق قرار گرفتند/ درخواست ریگان از رئیس جمهور ایران مبنی بر پاسخ صریح به قطعنامه 598/ حمله هلی‌کوپتر آمریکایی به کشتی تدارکاتی ایران اجر.

1359: (قبل از آغاز رسمی جنگ) افزایش فعالیت‌ها و تحرکات سیاسی و دیپلماتیک عراق بعد از لغو قرارداد 1975/ گسترش درگیری‌های مرزی میان قوای مسلح ایران و عراق از غرب تا دهانه اروندرود/ درگیری شدید بین قوای نظامی ایران و عراق در منطقه مرزی شلمچه/ ناکامی حمله 60 دستگاه تانک دشمن با پشتیبانی توپخانه به پاسگاه های فکه و دویرج.

1361: اجرای مرحله سوم عملیات چریکی حسن‌بن علی(ع) در منطقه میمک/ ارسال سلاح‌های ساخت آلمان غربی به عراق.

1362: بازتاب حملات روز گذشته و امروز نیروهای خودی به یگان‎های دشمن در دشت شیلر در رسانه‎های داخلی و خارجی/ با تهدید ایران به بستن تنگه هرمز، وزارت دفاع فرانسه زمان تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد را به تعویق انداخت.

1365: اجرای عملیات در منطقه ماووت منتفی شد/ تصرف یک ارتفاع دیگر در عملیات محدود ارتش در منطقه مهران.

1366: آغاز دومین مرحله عملیات ظفر در عمق 200 کیلومتری عراق/ اعدام عامل بمباران شیمیایی سردشت.

همزمان با گرامی داشت هفته دفاع مقدس آیین رونمایی از آثار جدید اسنادی و پژوهشی و تجلیل از جمعی از فرماندهان فعال در حوزه تاریخ شفاهی برگزار می‌شود.

 آیین رونمایی از آثار جدید اسنادی و پژوهشی و تجلیل از جمعی از فرماندهان فعال در حوزه تاریخ شفاهی برگزار می‌شود
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار می کند:

همزمان با گرامی داشت هفته دفاع مقدس آیین رونمایی از آثار جدید اسنادی و پژوهشی و تجلیل از جمعی از فرماندهان فعال در حوزه تاریخ شفاهی برگزار می‌شود.

 آیین رونمایی از آثار جدید اسنادی و پژوهشی و تجلیل از جمعی از فرماندهان فعال در حوزه تاریخ شفاهی برگزار می‌شود
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار می کند:

صفحه‌ها