مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

کتابشناسی حماسه هویزه و شهید حسین علم‌الهدی

چاپلینک ثابت

به نقل از صفحه پایداری روزنامه جوان (16 دی 93)، در میان کتاب‌های منتشرشده نام نصرت‌الله محمودزاده با دو کتاب "سفر سرخ" و "حماسه هویزه" پررنگ‌تر از دیگر نویسندگان می‌درخشد. محمودزاده یکی از همراهان شهید علم‌الهدی در هویزه بود که پس از مجروحیت تصمیم به نوشتن اتفاقاتی که آن روز بر او و همراهانش گذشته، می‌کند. کتاب‌هایی که با نظر مثبت مقام معظم رهبری روبه‌رو می‌شود و باعث می‌شود تا ایشان برای یکی از کتاب‌ها مقدمه‌ای زیبا بنویسد.

کتاب سفر سرخ به شخصیت شهید حسین علم‌الهدی و نقش او در حماسه 16 دی می‌پردازد. این کتاب با نثری روان و لحنی گیرا یکی از کتاب‌های موفق و خواندنی حوزه دفاع مقدس به شمار می‌آید. سبک واقع‌گرایانه و بدون اغراق سفر سرخ باعث باورپذیری شخصیت کتاب و ارتباط برقرار کردن مخاطبان با آن می‌شود. کتاب تابه‌حال 15 بار تجدید چاپ شده و بیش از 75 هزار نسخه از آن به چاپ رسیده است.

کتاب دیگر محمودزاده حماسه هویزه نام دارد که مجموعه خاطرات مستند محمودزاده درباره عملیات هویزه را شامل می‌شود و تابه‌حال بیش از 11 بار به چاپ رسیده است. این کتاب شامل مشاهدات عینی از وقایع و رویدادهای عملیات هویزه است. رهبر انقلاب در یادداشتی برای این کتاب این‌گونه می‌نویسد: «بخشی از این یادداشت‌ها را – که سرگذشت شورانگیز و عاشقانه جمعی از جوانان انقلابی ما در میدان نبرد با دشمن متجاوز است – مطالعه کردم. درسی که این خاطره حماسه‌آمیز و جان‌گداز می‌دهد، پیام جاودانه‌ای برای همه ملت‌ها و همه نسل‌هاست. درس مقاومت مردانه انسان‌های بزرگی است که اراده پولادین و قدرت والای بشری خود را به اراده الهی متصل ساختند و آگاهانه قدم در میدان فداکاری نهادند و صحنه نبرد با دشمن اسلام را با خون خود رنگین ساختند.»

او در ادامه می‌نویسد: «هویزه در آن زمان، بخشی بود که عراقی‌ها تنها برای مانور تبلیغاتی و با هدف انتقام‌گیری از مردم این شهر به خاطر مقاومت در برابر ارتش متجاوز صدام، آن را ویران کردند. اما از آنجا که قرار بود، عملیات بیت‌المقدس از چند محور انجام شود، نیروها باید از مسیر هویزه و پادگان حمید عبور می‌کردند.»

"لحظه‌های آشنا" نام کتاب دیگری است که خاطرات مربوط به شهید حسین علم‌الهدی در آن گردآوری شده است. این کتاب خاطرات قبل و بعد از انقلاب و دوران دفاع مقدس شهید علم‌الهدی را شامل می‌شود. در این کتاب خاطرات خواندنی از رهبر انقلاب و دیگر رزمندگان را با شهید علم‌الهدی می‌خوانیم. یکی از خاطرات باارزش کتاب به لحظه‌ای که خبر شهادت دانشجویان و رزمندگان را به امام‌خمینی می‌دهند برمی‌گردد. امام بعد از شنیدن خبر شهادت این عزیزان با چشمانی اشکبار دست‌هایش را رو به آسمان بلند می‌کند و می‌گوید: خدایا! این شهدای ما را قبول کن.

"گزارش به خاک هویزه" کتاب دیگری است که به خاطرات شفاهی سرهنگ یونس شریفی می‌پردازد. او از همکاران نزدیک شهید حسین علم‌الهدی بوده و برای اولین‌بار، ناگفته‌های بسیاری درباره فعالیت این شهید در هویزه و چگونگی شهادت او را روایت کرده است. سید قاسم یاحسینی، محقق و نویسنده کتاب گزارش به خاک هویزه نیز می‌گوید: «هویزه در زمان جنگ، تنها به خاطر حماسه شهید حسین علم‌الهدی شناخته شد. بسیاری از فضاهای جنگ هنوز دست‌نخورده‌اند که باید به آنها پرداخته شود. بستان در جنگ و نقش تکاوران نیروی دریایی ارتش در مقاومت خرمشهر، برخی از این سوژه‌هایند.»

"کتاب هویزه" سرخط داستان مقاومت این شهر و شهادت چندین نفر از زاویه دیدی متفاوت است. این داستان براساس مدارک و اسناد به‌دست‌آمده توسط شهرام شفیعی نگاشته شده است. "هویزه، شهر شهید" و "حدیث حماسه‌ها" به همت اداره کل تبلیغات و انتشارات وزارت ارشاد اسلامی، "روزهای هویزه" و "تا کوچه‌های آسمان" به قلم سیدنظام مولاهویزه و "سیب سرخی که به من دادی" به قلم مجید ملامحمدی که شامل قصه‌های زندگی شهید سیدحسین علم‌الهدی است، کتاب‌های دیگری با محوریت حماسه جاودان هویزه است که به چاپ رسیده‌اند.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
اخبار- پژوهش در حوزه دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید