مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا» منتشر شد

چاپلینک ثابت
مسئول بخش جغرافیای نظامی مطرح کرد:

اکبر رستمی کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی در گفتگو با تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا» خبر داد و گفت: «اطلس لشکر 31 عاشورا» که توسط جلال معبودی تهیه و تنظیم‌شده، به بررسی نقش و عملکرد لشکر 31 عاشورا و حماسه‌آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول 8 سال دفاع مقدس می‌پردازد.

 

وی اضافه کرد: در این اطلس سعی شده تا با استفاده از نقشه، نمودار، جدول و عکس، عملیات‌های آفندی که رزمندگان لشکر 31 عاشورا در آن شرکت داشته و حماسه‌آفرینی کرده‌اند، تبیین و تشریح شود.

 

رستمی در خصوص اهمیت انتشار اطلس‌های یگانی، توضیح داد: مباحثی مانند ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک، جغرافیای سیاسی، جغرافیای طبیعی و جغرافیای نظامی ازجمله علومی هستند که در علم جغرافیا بررسی و کنکاش می‌شوند. باوجود درهم‌تنیدگی جغرافیا و نقشه، آشکار است این ظرفیت می‌تواند در خدمت دفاع مقدس مردم ایران نیز قرار گیرد و از این طریق دُرهای گران‌بهایی از تجارب هشت‌ساله جنگ تحمیلی برای امروز و فردای ایرانیان حاصل آید.

 

وی افزود: برای بهره‌مندی از این تجارب و گسترش فرهنگ مقاومت در برابر متجاوزان و ستمگران به ایران‌زمین، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یکی از سیاست‌های انتشاراتی خود را چاپ و نشر اطلس عملکرد یگان‌های شاخص و ماندگار دوران دفاع مقدس قرار داده است.

 

کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی مرکز تأکید کرد: لشکر 31 عاشورا، یکی از یگان‌های شاخص دوران دفاع مقدس است که کارنامه درخشانی از جنگ با ضدانقلاب، جنگ در جبهه‌های جنوبی، میانی و شمال‌غرب دارد و شاهد تغییرات زیادی در سطوح مختلف فرماندهی بوده است. لذا چاپ اطلس عملکرد لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس، جزو برنامه‌های گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز قرار گرفت.

 

وی به منابعی که در تهیه و تنظیم «اطلس 31 عاشورا» استفاده‌شده، اشاره و عنوان کرد: اصلی‌ترین منبع تهیه این اطلس، کتاب شناسنامه لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس است که به همت مصطفی عابدی از رزمندگان لشکر عاشورا و زیر نظر سردار امین شریعتی و فرماندهان این لشکر تألیف شده است. همچنین در پژوهش این اثر تلاش شده با اتکا به اسناد و منابع دست‌اول موجود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و همچنین منابع موجود در لشکر 31 عاشورا و مصاحبه با فرماندهان حاضر درصحنه، تاریخ‌نگاری وقایع به‌صورت مستند و متقن به رشته تحریر درآید.

 

رستمی با اشاره به اینکه در کتاب «اطلس لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس» در شش فصل و 256 صفحه، به نقش مردم غیور و تاریخ‌ساز آذربایجان در هشت سال دفاع مقدس پرداخته‌شده است، اظهار داشت: فصل اول کتاب با عنوان «کلیات یگان» شامل تأسیس، توسعه و عملیات‌های محدود و در پی آن به حوادث 29 بهمن 1356 تبریز (بزرگداشت چهلمین روز شهدای قیام قم)، تأثیر پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 در تبریز، اغتشاش و درگیری‌های تبریز از طریق حزب منحله خلق مسلمان، نقش مردم آذربایجان در مقابله با اقدامات خرابکارانه گروهک‌های ضدانقلاب در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان نگاهی اجمالی داشته و سپس به نقش نیروهای آذربایجانی در مقابله با تجاوز ارتش بعثی عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران تا روند شکل‌گیری تیپ و لشکر 31 عاشورا پرداخته است.

 

وی افزود: در فصل دوم کتاب با عنوان «آزادسازی سرزمین‌های اشغالی» نیز به نقش تیپ عاشورا در عملیات‌های طریق‌القدس و بیت‌المقدس پرداخته‌شده است. همچنین در فصل‌های سوم و چهارم نقش یگان 31 عاشورا در عملیات‌های رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر 1، والفجر 4، خیبر، بدر و والفجر 8 با عنوان تنبیه متجاوز و نبردهای آبی - خاکی توضیح داده می‌شود.

 

کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی مرکز در خصوص دو فصل پایانی نیز گفت: در فصل پنجم با عنوان نبردهای شرق بصره نیز به نقش لشکر 31 عاشورا در عملیات‌های کربلای 4، کربلای 5، کربلای 8 و در فصل ششم با عنوان نبردهای جبهه غرب و شمال‌غرب به نقش همین لشکر در عملیات‌های نصر 7، بیت‌المقدس 2، 3 و مرصاد پرداخته‌شده است.

 

وی ادامه داد: در بخش پایانی کتاب هم ذیل عنوان ضمائم مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های 8 سال دفاع مقدس سپاه عاشورا، منابع اختصاصی لشکر در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نیز راویان یگان 31 عاشورا، باغ‌موزه دفاع مقدس و ستاد کنگره شهدا معرفی‌شده است.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید