مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

کتب روزشمار مرکز اسناد، حائز رتبه برتر در همه سال‌هاست

چاپلینک ثابت
برگزیده کتاب سال مطرح کرد:

کتاب روزشمار جلد بیست‌وهشت با عنوان «عملیات والفجر 4؛ انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکایی در بیروت؛ سفر فرستاده ویژه ریگان به بغداد» در سی‌و‌ششمین دوره کتاب سال در حوزه علوم اجتماعی و در بخش علوم نظامی به‌عنوان کتاب سال شناخته شد. به همین دلیل با مؤلف این کتاب علیرضا لطف‌اله‌زادگان به گفتگو نشسته‌ایم و در رابطه با این اثر، مصاحبه‌ای را داشته‌ایم که در زیر می‌خوانیم.

 

علیرضا لطف‌اله‌زادگان در آغاز با اظهار بر اینکه پروژه روزشمار، یک مسئله بی‌نظیر و در سطوح بین‌المللی است، خاطرنشان شد: مطالب این کتاب، هم به خاطر وسعت منابع مورداستفاده قرارگرفته و هم نوع نگارشی که نه به‌صورت تک خبر بلکه به‌صورت گزارش ارائه‌شده، بی‌بدیل و بی‌نظیر است.

 

وی تأکید کرد: به ضرس قاطع می‌گویم اگر جایی باشد که به‌صورت علمی مسائلی از این قبیل را بررسی کنند، کتاب‌های روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، هر سال به رتبه بالایی دست می‌یابد.

 

مؤلف کتاب روزشمار جلد 28، در ادامه در خصوص این کتاب گفت: کتاب روزشمار بیست و هشتم از جلدهای پروژه بزرگ روزشمار است و مقطع اجرای عملیات والفجر ۴ را در بر دارد و به وقایع و رویدادهای 1362/7/23 تا  1362/9/30 می‌پردازد.

 

وی یادآور شد: بخش نظامی کتاب را بنده و بخش غیرنظامی را دکتر ایرج همتی تألیف کرده‌ایم.

 

وی به مهم‌ترین موضوعات نظامی این کتاب اشاره و عنوان کرد: در این مقطع ۶۷ روزه، مباحث کتاب در بخش نظامی شامل گزارش‌های مربوط به تصمیم‌گیری، طراحی و اجرای عملیات والفجر 4، تحرکات عناصر ضدانقلاب در غرب و شمال‌غرب، تحولات نظامی در خلیج‌فارس است.

 

این راوی دوران دفاع مقدس افزود: از عملیات‌هایی دیگری که ما روی آن کار کردیم ولی اجرا نشده و در این کتاب مطرح‌شده، قضیه منتفی شدن عملیات در دربندیخان است و عملیات دیگری که قرار بود در خلیج‌فارس صورت بگیرد و هدف آن تصرف البکر و العمیه بود.

 

وی اقدامات نظامی عراق را از دیگر موضوعات نظامی موردبحث در این کتاب مطرح کرد و گفت: حملات موشکی عراق به شهرها و حمله به کاروان‌های باری و نفتکش ها در بندر امام خمینی و خور موسی از موضوعات نظامی دیگر است که به‌صورت مشروح به این موضوعات در روزهای متفاوت پرداخته‌شده است.

 

مؤلف روزشمار جلد 28، متذکر شد: روزشمار بیست و هشتم علاوه بر مسائل نظامی، مسائل غیرنظامی را هم شامل می‌شود، مسائل سیاسی که به نحوی به سرنوشت جنگ گره خورده بود.

 

لطف‌اله‌زادگان در ادامه به بعضی از اصلی‌ترین موضوعات کتاب اشاره کرد و گفت: اجرای عملیات والفجر 4 در منطقه شیلر، حملات عراق علیه اهداف غیرنظامی و بمباران شیمیایی نیروهای ایران، قطعنامه شماره 540 شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادامه بازتاب تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد به عراق، مقدمات انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی، اوضاع اقتصادی و تحولات روابط خارجی ایران و عراق، نزدیک شدن شوروی و آمریکا به عراق، انفجارهای بیروت و کویت، تشکیل دادگاه اعضا و مسئولان تشکیلات مخفی حزب توده ازجمله مسائل مهم این کتاب است.

 

 

وی با قدردانی از تمام افرادی که در مراحل مختلف تألیف روزشمار جلد بیست و هشتم تلاش نموده‌اند، گفت: دوستان عزیزی به کمک ما کردند ازجمله مجید مختاری و یدالله ایزدی که در بخش نظامی کار نظارت را بر عهده داشتند و در بخش سیاسی، حمیدرضا فراهانی ناظر کار بودند.

 

لطف‌اله‌زادگان ادامه داد: مدیریت روزشمار آقای کریمی در آماده‌سازی، کمک کردند. در ویراستاری ادبی سرکار خانم هانیه مرشدی علاوه بر ویراستاری کتاب، کنترل متون را بر عهده داشتند. در امر آماده‌سازی سرکار خانم سادات نجفی، صفحه‌آرایی کردند. نمایه کار را سعید حصاری بر عهده داشتند و محمد محمد پور در زمینه گزینش عکس همکاری کردند.

 

وی در خاتمه با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ جلد کتاب روزشمار کارکرده‌ام، گفت: اکنون دو کار جدید، در دست دارم که یکی از آن‌ها تمام‌شده و در دست ویراستاری است به نام «عملیات بدر» و جلد دیگر نیز در حال تحقیقات آن هستم و مربوط به عملیات والفجر ۲ و والفجر ۳ می‌شود که در منطقه پیرانشهر و مهران انجام‌شده است.

 

 

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - آثار مرکز
مصاحبه

دیدگاه جدیدی بگذارید