مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

کدام عملیات ها در زمان ایام‌الله دهه فجر اجرا شدند؟

چاپلینک ثابت

عملیات "والفجر مقدماتی" به عنوان عملیاتی بزرگ در سال 1361  و عملیات "والفجر ۸" به عنوان عملیاتی تعیین کننده در سال 1364 به شمار می روند که در ماه بهمن همزمان با ایام‌الله دهه فجر رخ دادند.

 

عملیات والفجر مقدماتی
عملیات والفجر مقدماتی با رمز "یا الله" در شمال چزابه و در منطقه فکه- شوش – دزفول، طی دوره زمانی 17 /11/ 1361 تا 21 /11 /1361 و با هدف تصرف پل غزیله و پیشروی به سوی العماره و تهدید آن انجام شد. فرماندهی این عملیات در دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود ولیکن به صورت مشترک با ارتش جمهوری اسلای ایران اجرا شد. در این عملیات نیروهای خودی با استعداد 129 گردان پیاده، 11 گردان زرهی، 7 گردان مکانیزه و 7 گردان توپخانه از سپاه و 4 گردان پیاده و 7 گردان زرهی، 6 گردان مکانیزه و 16 گردان توپخانه از ارتش در مقابل نیروهای دشمن به پا خاستند و توانستند نیروهای و تجهیزات دشمن را منهدم کنند. اما به اهداف از پیش تعیین شده برای تصرف مناطقی از عراق دست نیافتند.


در این عملیات تعداد 2500 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی و 113 اسیر نفر اسیر شدند. از جمله خسارات های قابل توجه ارتش بعث در این عملیات انهدام تیپ‌های 905 و 704 و یک گردان از نیروهای سودانی بود.

 

عملیات والفجر8


دومین عملیاتی که مصادف با ایام دهه فجر انجام شده، عملیات والفجر8 است که به عنوان عملیاتی تعیین کننده به شمار می‌آید چراکه با تداوم جنگ در آن دوره، حفظ ابتکار عمل و اجرای عملیات‌های بزرگ، نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ موازنة سیاسی ـ نظامی جنگ داشت. از این رو، عملیات والفجر8، برای تحقق استراتژی تنبیه متجاوز در بعد نظامی و به‌ویژه در بعد سیاسی اهمیت بسزایی داشت. در طرح‌ریزی مانور عملیات والفجر8 دو عامل بسیار مؤثر بودند: تجارب عملیات بدر و پیچیدگی‌ها و ویژگی‌های خاص این عملیات. در واقع در طراحی مانور عملیات فاو مسائل مهمی وجود داشت که دربارة آنها ساعت‌ها بحث کارشناسی شد. این عملیات جبهه جنوبی و در منطقه عملیاتی فاو در بازه زمانی 20 /11 /1364 تا 9 /2 /1365 با رمز "یا فاطمه‌الزهرا(س)" با هدف تصرف فاو و تهدید بصره از جنوب، با فرماندهی و سازمان رزم سپاه پاسداران اجرا شد.


رزمندگان در عملیات والفجر8 طی چهار مرحله توانستند به اهداف مورد نظر برسند. از جمله مهم ترین دستاوردهای این عملیات، تصرف بخش جنوبی از شبه جزیره فاو و قطع ارتباط عراق با خلیج فارس، تصرف شهر بندری و مهّم فاو، تسلط بر اروندرود، تأمین شمال خلیج فارس، تصرف دو پایگاه موشکی ساحل به دریا،، آزاد‌سازی 600 کیلومترمربع، انهدام وسیع نیرو و تجهیزات دشمن، و ایجاد امکان تردد کشتی‌ها به بندر امام خمینی، و هم‌مرز شدن با کویت می باشد.


در این عملیات، یگان‌های ارتش عراق بیش از عملیات‌های دیگر متحمل خسارت و آسیب شدند به طوریکه 90000 کشته یا زخمی و 2365 اسیر آماری است که از خسارت ارتش بعث عراق در این عملیات موجود است.

 


فهرست منابع و مآخذ
1- مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، درودیان - محمد، "از خرمشهر تا فاو"، ص 49.
2- گزارش 79 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، ص 47؛ و: سند 70959 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، 1361/11/16.
3- مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، عملیات والفجر8 (فتح فاو)، تهران، 1382.
4ـ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، تنبیه متجاوز، حسین اردستانی،1379.
5ـ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، از خرمشهر تا فاو، نوشته محمد درودیان، تهران، 1376.

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس

دیدگاه جدیدی بگذارید