مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

«گام دوم و بایسته‌های آن»

چاپلینک ثابت

رهبر حکیم انقلاب اسلامی در نخستین روز از آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای به توصیف وضعیت گذشته، تحلیل کنونی و ترسیم آینده پرداختند که عنوان «گام دوم» را از آن خود کرد.

 

گام دوم درباره نگاه آینده‌نگری به 40 سال دوم حیات طیبه جمهوری اسلامی است. درباره تحلیل مؤلفه‌ها و مفصل‌بندی این بیانیه و خوانش درون‌متنی و فرامتنی آن یادداشت جداگانه نوشته‌ام. در این سطور درباره بایسته‌ها و ملاحظات کلی حاکم بر بیانیه که از سوی مسوولان، نخبگان و نهادهای ذی‌ربط و از همه مهم‌تر اقشار مختلف مردم به‌خصوص جوانان که موتور محرکه برای عملیاتی کردن این بیانیه هستند مواردی را تقدیم می‌کنم؛

 

یکم؛ بیانیه گام دوم باید با حفظ جامعیت، همه جانبه‌گری و وفاداری به همه اجزای آن مدنظر باشد . اگر برخی بخواهند به هر دلیل آن را تقطیع کنند امری مذموم و نکوهیده است.

 

دوم؛ جوانان موتور محرکه برای عملیاتی کردن مفاد بیانیه هستند. به همین دلیل است که رهبری خطاب اصلی خود را متوجه آنان ساخته است و صریحاً از جوانان می‌خواهند که شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت بگذارند. این گردش نخبگانی و جابه‌جایی نسلی امری لازم است. اما باید توجه کرد که انتقال قدرت و تجارب نسل اول و دوم انقلاب که بسیار گران‌سنگ و با هزینه‌های بسیاری به‌دست آمده است گرفتار حواشی نشود. ادب، اخلاق، حرفه‌ای‌گری، تخصص و کاربلدی و در یک کلمه «شایسته‌سالاری» اصل حاکم بر این انتقال قدرت است.

 

سوم؛ فراگیر و دربرگیری همه اقشار و آحاد جامعه روح حاکم بر این بیانیه است. از نگاه رهبری اگر چه جوانان در چهل سال دوم نقش محوری را برعهده خواهند گرفت اما به معنای نادیده انگاشتن سایر اقشار، صنوف، تشکل‌های جامعه نیست. مبادا به بهانه این بیانیه باز عده‌ای از گردونه انقلاب خارج شوند! دوقطبی‌های کاذب و ساختگی را باید یک سره کنار گذاشت.

 

چهارم؛ تولید ادبیات و گفتمان‌سازی یک اقدام حیاتی و بنیادین برای عملیاتی کردن بیانیه است. گروه‌های مرجع، نخبگان دانشگاهی و حوزوی، محققان و نویسندگان، اصحاب رسانه و مطبوعات نقش اصلی را در این حوزه ایفا می‌کنند. مقالات، همایش‌های علمی، کتاب سال، جشنواره‌های هنری، برای نیل به یک تحلیل جامع و همه‌جانبه یک ضرورت است.

 

پنجم؛ رسانه‌های دیداری و شنیداری، مطبوعات، سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، شبکه‌های فضای مجازی و به خصوص رادیو و تلویزیون نقش بایسته‌ای در اشاعه و ترویج بیانیه و نیز پرسشگری و مطالبه‌گری برای تحقق آن از سوی مسئولان دارند. البته آنچه که باید مدنظر رسانه‌ها باشد پرهیز از «مصادره جناحی» ، «اجتناب از مچ‌گیری و تخریب» و اهتمام بر «پیشرفت همه‌جانبه کشور» در سایه تحقق کامل بیانیه باشد.

 

ششم؛ پرهیز از شعارگرایی، کلیشه، کارهای کاریکاتوری و ظاهرگرایی از تریبون‌های عمومی در رسانه‌ها یا اسقاط تکلیف با برگزاری همایش‌های بی‌خاصیت و تشریفاتی از دیگر ملاحظات مهم درباره این بیانیه است. کمی‌گرایی باید از ابتدا مذموم و ناپسند شمرده شود و برای کاری عمیق، همه‌جانبه، فراگیر، بلندمدت، زمان‌دار، با برنامه‌ریزی و نظارت مؤثر و کارآمد دستور کار باشد.

 

هفتم؛ بیانیه باید دستور کار کشور قرار گیرد. از حاشیه به متن بیاید. دولت، مجلس شورای اسلامی، قوه‌قضاییه، شوراهای عالی کشور از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و ... نسبت معنادار خود را با بیانیه تعریف کنند. جای بسی خوشوقتی است رییس‌جمهوری محترم در لبیک به بیانیه گام دوم آمادگی دولت و شوراهای عالی کشور را برای تحقق آن اعلام کرده است.

 

هشتم؛ مدیریت جهادی، فرهنگ انقلابی باید «روش و سیره حاکم بر نحوه مدیریت اجرایی کشور» باشد.

 

مدیریت جهادی یعنی اعتماد به جوانان، بهره‌گیری از بزرگان و مشایخ، تلاش شبانه‌روزی، تقدم منافع جمعی بر منافع فردی، خدمت صادقانه و امانتداری از آرای مردم با صیانت از بیت‌المال، تولی و تبری، وحدت و همدلی، پرهیز از انگ‌زدن‌ها و برچسب‌های ناروا به یکدیگر است.

 

نهم؛ برجسته‌سازی کارنامه انقلاب به صورت مستدل، باورپذیر و عقلانی، پاسخگویی عالمانه به شبهات و پرسش‌ها، نقد مشفقانه و ناصحانه نسبت به ضعف و مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب برای برون‌رفت از چالش‌ها و موانع فرارو باید دستور کار همگان باشد.

 

دهم؛ «واقع‌گرایی و امید» روح حاکم بر بیانیه باید مدنظر همه باشد.

 

نباید از بیان آسیب‌ها و ضعف هراسید، باید مشکلات را درست شناخت تا بتوان بر آن‌ها غلبه کرد. از سوی دیگر با امید و تلاش سازنده، رقابت سالم و سازنده، اتحاد و برادری است که می‌توان کوه مشکلات را از سر راه برداشت و به فردای بهتر برای ایرانیان فکر کرد. بیانیه گام دوم همه ما را می‌خواند تا فردای بهتری را برای فرزندانمان و این سرزمین که جوانان برومندی را برای پاسداری از انقلاب و صیانت از امنیت پایدار، استقلال، آزادی، مشارکت واقعی، عزت و غرور ملی تقدیم راه خدا کرده است رقم بزنیم، رسیدن به شهادت را رقم زد.

 

آرمان‌های والای امام خمینی (ره) و شهیدان و منویات رهبری حکیم انقلاب اسلامی این‌گونه است که کاربست عملیاتی پیدا می‌کند. باشد که چنین باد!

 

دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید