مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش فعالیت‌های دشمن در منطقه عملیاتی غدیر

چاپلینک ثابت

 

معاونت اطلاعات سپاه سوم قدس درمورخه 21 آبان 1365 گزارشی را در مورد منطقه عملیاتی غدیر(شلمچه) تهیه کرده و در آن به افزایش حساسیت دشمن در مورد منطقه عملیاتی آتی (کربلای5) پرداخته است.

 

 

 

 

 

در این گزارش جمع‌بندی نتایج شناسایی‌ها و تغییرات منطقه چنین ذکر شده‌است:

1- دشمن بعثی نسبت به گذشته حساسیت بیشتری دارد و در سواحل جزیره ام‌الرصاص دائماً اقدام به پرتاب نارنجک دستی می‌نماید و در سواحل جزایر ماهی و بلجانیه گشتی قایق راه انداخته‌است.

 

2- وضعیت پوشش در سواحل جزایر بوارین و ماهی نسبت به گذشته تغییر کرده و دشمن مبادرت به بریدن و یا سوزاندن و یا خواباندن نیزارها و چولان‌های این سواحل نموده‌است و در سواحل ام‌الرصاص نیز سعی در بریدن و خواباندن چولان‌های جلوی خطوط پدافندی را دارد.

 

3- موانع دشمن در سواحل جزایر ماهی، بوارین و ام‌الرصاص افزایش یافته طوری که در پشت ام‌الرصاص حداقل 6 ردیف سیم‌خاردار توپی و یک ردیف خورشیدی و رو‌به‌روی کارون دو ردیف سیم‌خاردار توپی و 3 ردیف خورشیدی که هرکدام دو طبقه می‌باشد، تعبیه کرده‌است و در 1/5 کیلومتری غرب کارون رو‌به‌روی اسکله مخفی چهار ردیف سیم‌خاردار و شش ردیف خورشیدی که یک در میان می‌باشد، نصب کرده‌است.

 

4- مواضع دشمن پشت ام‌الرصاص منظم‌تر از گذشته شده و به فاصله 25 الی 30 متر سنگر نگهبانی دارد. در رو‌به‌روی اسکله فاصله سنگرها کمتر از گذشته و بعضاً به 10 متر نیز می‌رسد. احداث مواضع در پشت ماهی و بوارین صورت گرفته و مستحکم‌تر از گذشته به نظر می‌رسد.

 

5- موانع نسبت به گذشته افزایش یافته، طوری که تا کنار خطوط دفاعی را موانع کشیده‌است و موقعیت جزر و مد را پوشانیده که برادران در جزر قادر به عبور از زیر موانع نمی‌باشند و در مد نیز قادر به عبور از روی موانع نیستند.

 

6- در پشت بوارین و ماهی پدهایی احداث شده‌است طوری که مزدوران عراقی بر ساحل و رودخانه تسلط نسبتاً خوبی دارند.

 

7- وضعیت خطوط بلجانیه نیز نسبت به گذشته منظم‌تر شده‌است و دشمن می‌تواند از آن به عنوان خط دوم استفاده کند. صدای عراقی‌ها هنگام شناسایی در این جزیره به گوش می‌رسد ولی در ام‌الرصاص سکوت نسبی و هوشیاری خاصی احساس می‌شود.

 

در بخش نتیجه‌گیری این گزارش آمده‌است:

1- به نظر می‌رسد که دشمن عملیات نیروهای خودی را در محور جزیره ام‌الرصاص همزمان با عملیات والفجر8 را یک بازوی آن عملیات محسوب کرده‌است و پیش‌بینی می‌کند که در آینده به احتمال 90% به این منطقه بازخواهیم گشت.

 

2- با توجه به عمل‌کرد بعضی از یگان‌ها در امور شناسایی و تخلف در تردد و فعالیت زیاد مهندسی برای احداث جاده و جلوگیری از دید دشمن در روی جاده‌های عقبه، عراقی‌ها به میزان 30% به این منطقه حساسیت نشان می‌دهند. و علت اصلی نشان ندادن عکس‌العمل‌ از خود، ناتمام بودن کارهای مهندسی و پشتیبانی‌شان می‌باشد.

 

از جمله شواهد حساسیت دشمن چنین است: تردد بیش از حد جیپ فرماندهی دشمن در منطقه. توجیه نیروهایش به منطقه، که اخیراً شدت یافته‌است. تعویض نیروهای دشمن در بوارین و ماهی و احتمالاً نیمه غربی ام‌الرصاص. احداث خاکریزهایی به عنوان سرپل در شمال پایگاه‌ دریایی ام‌القصر. احداث جاده چهارم که از خورالزبیر می‌گذرد و به ام‌القصر می‌رسد. احداث خاکریزهای ممانعتی بین جاده‌ اول و دوم فاو ـ بصره. کنترل بیش از پیش توسط رادار رازیت و دیده‌بانی منطقه که از احداث دکل‌ها و دکل رازیت به خوبی محسوس می‌باشد. ضمناً دشمن بعثی روبه‌روی مدرسه، در خطوط پدافندی ام‌الرصاص دوربین مادون قرمز بزرگ مستقر نموده که حرکات نیروهای خودی را کنترل می‌نماید.

 

در پایان این گزارش، برای جلوگیری از افزایش حساسیت دشمن پیشنهادهایی ارائه شده‌است، از جمله: دقت بیشتر در شناسایی‌ها و به حداقل رساندن آن، کنترل بیشتر ترددها به خصوص تردد دستگاه‌های مهندسی، به حداقل رساندن تردد به خطوط پدافندی و دکل‌های دیده‌بانی، پرهیز از تغییر در شکل زمین‌هایی که در دید دشمن است، کنترل و جلوگیری از تردد افراد عادی و اداری در خرمشهر.(1)

 

فرمانده قرارگاه کربلا در جلسه‌‌ی قرارگاه مرکزی سپاه خبر از افزایش فعالیت‌های شناسایی دشمن در منطقه عملیات آینده داد و اضافه کرد که دشمن در دو روز گذشته اقدام به عکس‌برداری کاملی از منطقه فاو تا چزابه کرده‌است.(2)

در همین حال طبق گزارش گردان اطلاعات نور قرارگاه نجف3، عراق قصد دارد در عملیات آینده ایران از سلاح میکروبی استفاده نماید و هم‌اکنون در حال آماده‌سازی آن می‌باشد.(3)

 

فرماندهی قرارگاه کربلا با صدور دستورالعملی، مأموریت و طرح مانور یگان‌های تابعه این قرارگاه را در عملیات بزرگ آتی ابلاغ کرد. در این دستورالعمل مأموریت کلی قرارگاه چنین ذکر شده‌است: «قرارگاه کربلا ضمن پدافند از مناطق محوله، درساعت "س" روز "ر" تحت پوشش تاریکی توأم با غافل‌گیری تک می‌کند و کانال ماهی‌گیری، پنج‌ضلعی، منطقه شلمچه، جزیره بوارین، جزیره ماهی را تصرف کرده، در پشت خط پیروزی پدافند می‌نماید.»

 

در ادامه این دستورالعمل آمده‌است: «قرارگاه کربلا با 6 یگان در خط به ترتیب لشکر19 فجر، لشکر7 ولی‌عصر(عج) و لشکر10 سیدالشهدا(ع) در سمت راست و لشکر5 نصر، لشکر17 علی‌بن‌ابیطالب(ع) و تیپ‌21 امام‌رضا(ع) در سمت چپ ضمن عبور از آب‌گرفتگی بوبیان و شلمچه و نهر خیّن و اروندرود، تک نموده و قسمتی از کانال ماهی‌گیری به اضافه پنج‌ضلعی و قسمتی از جبهه شلمچه و جزایر بوارین و ماهی را تصرف کرده و تک را به طرف کانال زوجی ادامه داده، در پشت خط پیروزی پدافند می‌نماید.

 

در ادامه این دستورالعمل بر حفظ سکوت رادیویی و آمادگی برای عملیات در روز "ر" که بعداً اعلام خواهد شد تأکید شده و از یگان‌های تابعه درخواست گردیده‌است آمادگی خود را تا تاریخ 65/9/10 اعلام کنند.(4)

 

منابع:

1- سند شماره 60300 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: معاونت اطلاعات سپاه سوم قدس، 21/8/65.

2- سند شماره 1257 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه ثبت راوی قرارگاه خاتم‌الانبیا (داود رنجبر)، 12 تا 65/8/24، ص130.

3- سند شماره 060288 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گردان اطلاعاتی نور قرارگاه نجف3، گزارش نوبه‌ای شماره 36، 65/8/21، ص3.

4- سند شماره 60290 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: فرماندهی قرارگاه کربلا، 65/8/21، ص8 و ص1و2.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید