مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گزارش قرارگاه مرکزی کربلا از عقب‌نشینی و نحوه استقرار نیروهای عراقی در جبهه میانی

چاپلینک ثابت
حسین عسگری

تصور عمومی از اعلام عقب نشینی عراق پس از آزادسازی خرمشهر این است که عراق واقعا به مرزهای بین المللی عقب نشینی کرده است. گزارش نوبه ای اطلاعاتی شماره 534 قرارگاه مرکزی کربلا  حقایقی را در مورد وضعیت عقب‌نشینی نیروهای عراقی از جبهه میانی  و محل استقرار و نحوه آرایش پدافندی آنها نمایش می دهد.

 

 

 

 

محل استقرار نیروهای عراقی:

الف ـ نیروهای عراق مواضع خود را در فکه ترک‌کرده و به عقب رفته و ارتفاع 85 را اشغال نموده و کاملاً به منطقه شرق فکه و جاده چنانه ـ فکه مسلط می‌باشند.

 

ب ـ دشمن منطقه موسیان و نهر عنبر را کاملاً تخلیه کرده و به عقب رفته و شهر موسیان را کاملاً تخریب نموده و فقط مسجد آن سالم است.*

 

پ ـ دشمن اغلب مناطق تخلیه شده را مین‌گذاری نموده و مجهز به تله‌های انفجاری می‌باشد.

 

ت ـ دشمن در ارتفاعات حمرین و دامنه شرقی آن و جبل فوقی و ارتفاع 85 کاملاً درعرض و در عمق آرایش پدافندی نموده و مواضع مستحکمی را که کاملاً مسلط بر منطقه‌است، اشغال نموده‌است.

 

ث ـ نیروهای عراقی در چم‌سری وچم‌هندی هنوز باقی مانده‌اند. با نگرش به این‌که در منطقه چم‌سری و چم‌هندی ارتفاعات داخل خاک ایران به خاک عراق مسلط بوده و چنانچه دشمن در این منطقه به پشت خط مرز برود، فاقد دید و تیر و تسلط کامل روی خاک ما خواهد بود لذا به نظر می‌رسد که دشمن منطقه را به طور کامل ترک ننماید و اگر هم به عقب برود، در منتهی‌الیه تپه‌های مرزی در خاک ایران مستقر خواهد شد.(1)

 

همچنین فرمانده ناحیه ژاندارمری باختران اعلام کرد نیروهای عراق که در ارتفاعات آق‌داغ مستقر هستند شهر قصرشیرین را با آتش سنگین توپخانه مورد حمله قرار داد. وی افزود که بخش مرزی خسروی نیز که تأسیسات و خانه‌های آن ویران شده از نیروهای عراقی پاک‌سازی شد اما به سبب تسلط آن‌ها بر ارتفاعات این منطقه فعلاً واحدهای ما از تردد در بخش خسروی خودداری می‌کنند.(2)

 

همچنین خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد که تاکنون اجساد 900 تن از افراد نیروهای ما که در جریان نبرد بیست و یک ماهه در جبهه‌های قصرشیرین و گیلان غرب به‌شهادت رسیده‌اند، جمع‌آوری و به سردخانه و شهرها منتقل شد‌ه‌اند.(3)

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره استقرار نیروهای عراقی در برخی جبهه‌های میانی در داخل خاک ایران گزارش داد: «هم اکنون پاسگاه‌های مرزی "میان‌تنگ"، " قلعه‌جوق" ،" قلعه‌مین"، "سان‌واپا"، "وارولین"، "چهارشترگه"، "سه‌تپان"، "بازرگان" و "کانی‌شیخ" ایران در اشغال نیروهای عراقی می‌باشند.(4)

 

در منطقه نفت‌شهر و سومار نیز عراق نیروهای خود را تا مرز بین المللی عقب برده و آن‌ها را در منطقه نفت‌خانه مقابل تأسیسات نفتی ایران مستقر کرده است.(5) همچنین به گزارش قرار‌گاه کربلا، به دلیل اهمیت ویژه جبهه‌های جنوب، ارتش عراق بخش عمده‌ای از قوای خود را در آن‌جا متمرکز کرده و ‌‌‌‌‌هم‌اکنون در حال تحکیم مواضع پدافندی جدید خود در محور جاده آسفالت فکه است و ضمن ایجاد مواضع و سنگر و کانال در آن سوی اروندرود، قصد دارد در روبه‌روی جزیره مینو با احداث خاک‌ریز در کنار جاده فاو ـ بصره، وسعت دید نیروهای خودی بر این جاده را کاهش دهد.(6)

 

 

منابع:

1 ـ سند شماره 16037 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزارش نوبه‌ای اطلاعاتی شماره 534، قرارگاه کربلا (رکن 2)، 1361/4/12، ص 1.

2- روزنامه کیهان، 1361/4/13 ، ص 1، به نقل از فرماندار ناحیه ژاندارمری باختران.

3 ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی، "گزارش ویژه"، نشریه شماره 106، 1361/4/13، ص 5، باختران ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی، 1361/4/12.

4ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی، گزارش‌های ویژه، نشریه شماره 108، 1361/4/15، ص2،  باختران ـ خبرگزاری جمهوری اسلامی، 1361/4/14.

5ـ سند شماره 016119، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از شاجا (اداره اطلاعات)، 1361/4/14.

6ـ سند شماره 016099، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: گزارش نوبه‌ای اطلاعاتی شماره 536، قرارگاه کربلا (رکن2)، 1361/4/14.

 

 


* این محل تا آخرین دقایق تخلیه، مقر فرماندهی افسران بعثی بوده‌است.

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید