مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گــزارش عملیات نیروی هوایی سپاه در عملیات کربلا 4 و 5

چاپلینک ثابت

درپی فرمان حضرت امام خمینی(ره) در شهریور 1364 برای تشکیل سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه پاسداران، عملیات کربلا 4، اولین عملیات گسترده‌ای بود که نیروی هوایی سپاه مستقیماً در آن عهده‌دار مأموریت شد؛ هرچند به‌دلیل نوپایی و فقدان نیرو و تجهیزات لازم، در این عملیات نیروی هوایی سپاه بیشتر عهده‌دار هماهنگی سپاه پاسداران با ارتش جمهوری اسلامی و فراهم‌کردن زمینه پشتیبانی هوایی ارتش از عملیات سپاه و همچنین تلاش برای کسب تجربه بود.

مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ نیز برای اولین‌بار راوی خود را به این نیرو مأمور کرد تا مباحث طرح‌ریزی و اقدامات آماده‌سازی و جریان عملیات را ثبت و ضبط کند. روای مرکز مطالعات در نیروی هوایی سپاه در جریان این دو عملیات، برادر حسین سعادتی بود که کار خود را با حضور در قرارگاه صاعقه در تاریخ 1365/9/25 آغاز کرد و مباحث مطرح‌شده و مشاهدات خود را از عملیات کربلا 4 و 5  در تعدادی نوار کاست و دفترچه ضبط و یادداشت کرد.

برادر حسین سعادتی پس از بازگشت از منطقه عملیاتی با استفاده از نوارهای ضبط‌شده و یادداشت‌های خود گزارش‏های اولیه‌ای را تهیه کرد که برادر مهدی انصاری با اصلاح و بازنویسی بخش‌هایی از این گزارش ‏‏ها، آنها را آماده تایپ کرد و گزارش به‌ صورت محدود منتشر شد. این گزارش‏ ها برای تکمیل یا تصحیح برخی اطلاعات متن و مآخذها، اسامی افراد و مکان‌ها و نیز رفع ابهام از بعضی مطالب، در سال 1385 مجدداً بازخوانی شد و با تکیه بر گزارش‏های اصلی (دست‌نوشته راوی)، منابع دیگر، افراد آشنا به موضوع و نقشه‌های جغرافیایی، اصلاح و تکمیل شدند.

گزارش‌های اصلاح‌شده و تکمیل‌شده مذکور هم‌اکنون به‌عنوان اسناد شماره 658 و 662 در آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس (مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ) نگهداری می‏‌شوند.

 

برای مشاهده کامل این گزارش در نمایۀ شماره سی‌ام فصلنامه نگین ایران اینجا و برای مشاهده اصل مقاله در تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اینجا را کلیک کنید.

 

 

دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید