مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

گَمبوعه، نماد مقاومت دربرابر استعمار و تجاوز

چاپلینک ثابت

روستای گمبوعه در پانزده کیلومتری غرب اهواز، محل سکونت گروهی از عشایر غیور عرب خوزستان است که در سفر مقام معظم رهبری در سال 1375 ، طبق دستور ایشان، یادمان شهدای جهاد عشایر برای بزرگداشت واقعه "المَنیور" در این روستا بنا گردیده است.


روز 21 اسفند 1395، گروهی از سران عشایر و مقامات محلی استان در این یادمان گردهم آمدند تا همزمان با حضور کاروانهای راهیان نور در خوزستان، بار دیگر این حادثه عظیم را گرامی دارند. این یادمان در محل دفن شهدای مقاومت خوزستان در برابر اشغالگران انگلیسی بنا گردیده است.

 

تاریخچه واقعه "المَنیور" که سبب ایجاد یادمان یادمان شهدای جهاد عشایر در گمبوعه شده است به شرح زیر است:

 


 

در سال 1293ش همزمان با جنگ جهانی اول، به رغم اعلام بی طرفی دولت ایران، قوای روس از شمال و قوای انگلیس از جنوب وارد سرزمین ایران شدند. انگلیسی ها پس از ورود به بندر بوشهر و رویارویی با دلیران تنگستان ، توانستند خود را به اهواز نزدیک کنند.

 

در منطقه "گمبوعه" خوزستان، برخی از طوایف عرب، عشایر غیور و مؤمن دشت آزادگان، هویزه، بخش‌هایی از شادگان و منطقه "ویس" شامل طایفه "بنی طرف" در هویزه ، طایفه عشایر "باوی" در "ویس"، عشایر "بنی لام" و همچنین عشایری از "بنی کعب" در مناطق حمیدیه ، منجور، شادگان و همچنین منطقه "گمبوعه" به‌صورت پراکنده به مقابله با نیروهای متجاوز انگلیسی پرداختند و تعداد زیادی از آن‌ها در مصاف با نیروهای متجاوز انگلیسی به شهادت رسیدند.

 

با شروع جنگ تحمیلی، جنگل گمبوعه در منطقه‌ای در کیلومتر 10 جاده اهواز-جمیدیه محل استقرار و مبارزه نیروهای نظامی و مردمی در مقابله با دشمن برای ممانعت از اشغال اهواز بود و در عملیات بیت‌المقدس نیز قرارگاه قدس و بخشی از نیروهای عمل‌کننده در این منطقه استقرار داشتند.

 

به دلیل اهمیت دفاع مقدس مردمی که پیوند عمیقی با مرجعیت دینی در سال 1293 ش و نیز در هشت سال دفاع مقدس داشت، به دستور رهبر معظم انقلاب در این منطقه "یادمان شهدای گمبوعه" در جوار قبور شهدا احداث‌شده است.

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید