مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 5 اسفند؛

 

یادداشت شهید رضوانی، راوی مرکز تحقیقات جنگ در قرارگاه کربلا از آمادگی عملیات محرم

چاپلینک ثابت
حسین عسگری

در جلسه مشترک فرماندهان سپاه و ارتش در مورخه 1361/7/27، جزئیات بیشتری از اجرای عملیات آینده (محرم) بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

این جلسه با حضور تعدادی از فرماندهان یگان‏های عمل‌کننده و مسئولان واحدهای پشتیبانی‌‌کننده عملیات از جمله مهندسی ارتش، جهاد سازندگی، توپخانه، هوانیروز در ساعت 16:30 در پادگان "عین‏ خوش" با هدف بررسی وضعیت آماده ‏سازی عملیات محرم، تشکیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

همچنین در این جلسه اخباری مبنی ‏بر بمباران هر روز منطقه، به‏ ویژه محدوده پادگان عین ‏خوش، حضور نیروهای عراقی در شرق دویرج، سرعت روزافزون دشمن در مین‏ گذاری و ایجاد موانع و اعلام آماده‏ باش دشمن ارائه شد که همه حاکی از افزایش حساسیت و هشیاری دشمن بود.

 

فعالیت‏ های شناسایی در محورهای عملیاتی یگان‏‏ها، نحوه گسترش نیروها و نقاط استقرار نیروهای کمین دشمن را تا حدودی روشن‏تر کرده بود. در این جلسه اولویت آتش توپخانه از نظر حجم آتش پشتیبانی به تیپ‌های امام‏ حسین ع و نجف اشرف با دو گردان توپخانه شامل 22 توپ 105 م.م و 2 کاتیوشا اختصاص داده شد.

 

برای امور مهندسی نیز بر آماده بودن 80 لودر و بولدزر که 20 دستگاه را ارتش و 60 دستگاه را یگان‏های عملیاتی سپاه و جهاد تهیه کرده بودند، با مأموریت ایجاد خاک‏ریز و پشتیبانی از نیروها تأکید شد. همچنین مهندسی ارتش متعهد شد پل‏های هجومی را برای گذر از رودخانه، شامل 3 پل 23 متری برای عبور تانک و تعدادی پل برای عبور نفر به طول 10 تا 40 متر (در مجموع به وزن 10 تن) وارد منطقه کند.

 

در پایان این جلسه نیز مقرر شد:

1ـ نیروهای سپاه و ارتش سریع‏تر ادغام شوند.

2ـ تیپ‏های عمل‌کننده طرح مانور عملیات را بررسی کنند.

3ـ طرح پدافندی منطقه برای استفاده از آن پس از اجرای موفقیت‏ آمیز عملیات تهیه شود.

4ـ قرارگاه‏های ارتش و سپاه برای عملیات تیپ‏ها تشکیل شود.(1)

 

همچنین با ابلاغ شفاهی سرهنگ صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش و حسن باقری مسئول عملیات قرارگاه خاتم مقرر شد، قرارگاه قائم (قرارگاه مشترک سپاه و ارتش) بر اساس اطلاعات ارائه‏ شده از شناسایی‏ها، طرح نهایی مانور را تا 48 ساعت آینده تهیه و مأموریت یگان‏ها را ابلاغ کند.(2)

 

لازم به توضیح است که شهید محمدتقی رضوانی در عملیات رمضان راوی تیپ 31 عاشورا و در مرحلۀ بعدی عملیات نیز راوی قرارگاه نصر بود. وی در عملیات والفجر مقدماتی راوی همراه شهید حسن باقری و شهید حمید بقایی بود و در شناسایی عملیات در منطقه فکه به فیض شهادت نائل آمد.(3)

 


منابع:

1ـ سند شماره 149 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه ثبت جنگ راوی، قرارگاه کربلا، عملیات محرم، راوی: شهید رضوانی، 27 /7 /1361، صص 38 ـ 45.

2ـ سند شماره 150 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ‌: دفترچه ثبت جنگ راوی، قرارگاه کربلا، عملیات محرم، راوی‌: شهید رضوانی، 14 /9 /1361، ص 7.

3- وفایی زاده فاطمه، تاریخ نگاران و راویان صحنه نبرد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،1394، ص60 و 61.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید