مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

یادداشت شهید رضوانی، راوی مرکز تحقیقات جنگ در قرارگاه کربلا از آمادگی عملیات محرم

چاپلینک ثابت
حسین عسگری موفق

در جلسه مشترک فرماندهان سپاه و ارتش در مورخه 1361/7/27، جزئیات بیشتری از اجرای عملیات آینده (محرم) بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

این جلسه با حضور تعدادی از فرماندهان یگان‏های عمل‌کننده و مسئولان واحدهای پشتیبانی‌‌کننده عملیات از جمله مهندسی ارتش، جهاد سازندگی، توپخانه، هوانیروز در ساعت 16:30 در پادگان "عین‏ خوش" با هدف بررسی وضعیت آماده ‏سازی عملیات محرم، تشکیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

همچنین در این جلسه اخباری مبنی ‏بر بمباران هر روز منطقه، به‏ ویژه محدوده پادگان عین ‏خوش، حضور نیروهای عراقی در شرق دویرج، سرعت روزافزون دشمن در مین‏ گذاری و ایجاد موانع و اعلام آماده‏ باش دشمن ارائه شد که همه حاکی از افزایش حساسیت و هشیاری دشمن بود.

 

فعالیت‏ های شناسایی در محورهای عملیاتی یگان‏‏ها، نحوه گسترش نیروها و نقاط استقرار نیروهای کمین دشمن را تا حدودی روشن‏تر کرده بود. در این جلسه اولویت آتش توپخانه از نظر حجم آتش پشتیبانی به تیپ‌های امام‏ حسین ع و نجف اشرف با دو گردان توپخانه شامل 22 توپ 105 م.م و 2 کاتیوشا اختصاص داده شد.

 

برای امور مهندسی نیز بر آماده بودن 80 لودر و بولدزر که 20 دستگاه را ارتش و 60 دستگاه را یگان‏های عملیاتی سپاه و جهاد تهیه کرده بودند، با مأموریت ایجاد خاک‏ریز و پشتیبانی از نیروها تأکید شد. همچنین مهندسی ارتش متعهد شد پل‏های هجومی را برای گذر از رودخانه، شامل 3 پل 23 متری برای عبور تانک و تعدادی پل برای عبور نفر به طول 10 تا 40 متر (در مجموع به وزن 10 تن) وارد منطقه کند.

 

در پایان این جلسه نیز مقرر شد:

1ـ نیروهای سپاه و ارتش سریع‏تر ادغام شوند.

2ـ تیپ‏های عمل‌کننده طرح مانور عملیات را بررسی کنند.

3ـ طرح پدافندی منطقه برای استفاده از آن پس از اجرای موفقیت‏ آمیز عملیات تهیه شود.

4ـ قرارگاه‏های ارتش و سپاه برای عملیات تیپ‏ها تشکیل شود.(1)

 

همچنین با ابلاغ شفاهی سرهنگ صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش و حسن باقری مسئول عملیات قرارگاه خاتم مقرر شد، قرارگاه قائم (قرارگاه مشترک سپاه و ارتش) بر اساس اطلاعات ارائه‏ شده از شناسایی‏ها، طرح نهایی مانور را تا 48 ساعت آینده تهیه و مأموریت یگان‏ها را ابلاغ کند.(2)

 

لازم به توضیح است که شهید محمدتقی رضوانی در عملیات رمضان راوی تیپ 31 عاشورا و در مرحلۀ بعدی عملیات نیز راوی قرارگاه نصر بود. وی در عملیات والفجر مقدماتی راوی همراه شهید حسن باقری و شهید حمید بقایی بود و در شناسایی عملیات در منطقه فکه به فیض شهادت نائل آمد.(3)

 


منابع:

1ـ سند شماره 149 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دفترچه ثبت جنگ راوی، قرارگاه کربلا، عملیات محرم، راوی: شهید رضوانی، 27 /7 /1361، صص 38 ـ 45.

2ـ سند شماره 150 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ‌: دفترچه ثبت جنگ راوی، قرارگاه کربلا، عملیات محرم، راوی‌: شهید رضوانی، 14 /9 /1361، ص 7.

3- وفایی زاده فاطمه، تاریخ نگاران و راویان صحنه نبرد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،1394، ص60 و 61.

 

عکس‌های مرتبط: 

دیدگاه جدیدی بگذارید