مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

یادمان بیمارستان صحرایی امام حسین علیه‌السلام

چاپلینک ثابت
معرفی یک اثر یادمانی دفاع مقدس

 

در کیلومتر 25 جاده خرمشهر به سمت اهواز، تابلویی در سمت راست (شرق) شما را به بیمارستان صحرایی امام حسین علیه‌السلام دعوت می‌کند. این تابلو بر سر جاده‌ای خاکی است که تا دارخوین به طول 24 کیلومتر ادامه دارد و به نام جاده شهید شرکت شناخت می‌شود. تقریباً هفت کیلومتر از این جاده را که طی کردید به بیمارستان صحرایی امام حسین علیه‌السلام می‌رسید.

 

 

این بیمارستان، که در دوران دفاع مقدس بیش از 27000 مجروح را پذیرش کرده و 1778 عمل جراحی در آن صورت گرفته است، اکنون به یک یادمان دفاع مقدس مبدل شده و اقدامات بهداری رزمی در طول جنگ تحمیلی را در آن به نمایش گذاشته شده است.

 

بازدید از این بیمارستان، توصیه ویژه‌ای است به کسانی که با خودروهای خود قصد دیدار از مناطق یادمانی را دارند. سابقه بنای این بیمارستان به سال 1361 بازمی گردد اما در سال 1364 در کمتر از هشت ماه ساختمان جدید با قابلیت مقاومت در برابر موشک و بمب ساخته شد تا محورهای عملیاتی شلمچه، زید، کوشک، طلائیه و خرمشهر را پشتیبانی کند.

 

اساساً تشکیل بهداری رزمی در یگان‌های سپاه به این ضرورت بازمی‌گشت که در سازمان رزم سپاه، امکان انتقال مجروح با بالگرد به نقاط دورتر در شهرها وجود نداشت. محدودیت پشتیبانی هوانیروز از رزمندگان در طول جنگ هشت‌ساله باعث شد تا سپاه اقدام به ایجاد سامانه‌ای برای بهداری رزمی کند.

 

این سامانه به‌هم‌پیوسته عبارت بود از:

دو امدادگر در هر دسته، دسته تعاون در گروهان (یا گروهان تعاون در گردان) که علاوه بر حمل مجروح وظیفه انتقال پیکر شهدا را نیز داشتند. پست امداد در نزدیک‌ترین عقبه، اورژانس صحرایی در منطقه‌ای عقب‌تر، و بیمارستان صحرایی در منطقه‌ای عقب‌تر از اورژانس. و بیمارستان‌های بزرگ شهری و نقاهتگاه‌ها.

 

با همه این اوصاف، فاصله بیمارستان‌های صحرایی سپاه تا مرز، چیزی حدود 25 کیلومتر بود که در سریع‌ترین زمان ممکن امکان انتقال مجروحین به آن وجود داشت. پد بالگرد در اورژانس‌ها و بیمارستان‌های صحرایی نیز بر سرعت روند انتقال مجروح می‌افزود.

 

 

 

بیمارستان‌های صحرایی به لحاظ نزدیکی به خط، در زیر آتش توپخانه دوربرد دشمن قرار داشت و به همین دلیل سازه آن به‌گونه‌ای مستحکم طراحی و بنا شد که در اثر اصابت گلوله‌های توپ آسیب نبیند. همچنین برای توقف آمبولانس‌ها، راهروی زیرزمینی مناسبی در نظر گرفته‌شده بود که مجروح در امنیت کامل تخلیه شود.

 

بیمارستان امام حسین (ع) در جاده دارخوین با 8 اتاق عمل و تجهیزات کامل بیمارستانی، امروزه محل بازدید کاروان‌های راهیان نور و مردم است تا از نزدیک، تلاش‌های بهداری رزمی سپاه را برای حفظ جان و سلامت مجروحان مشاهده کنند.

 

 

سوله‌ها و راهروهای بیمارستان، در سال 1393 بازسازی و رنگ‌آمیزی شده و تجهیزات اصلی این بیمارستان هنوز از همان دوران در اتاق‌ها چیده شده است. هر اتاق دارای تابلوی معرف است و راهنمای یادمان به‌خوبی شما را در مسیر بازدید از راهروهای زیرزمینی هدایت خواهد کرد.

 

بخش‌هایی از این بیمارستان جهت اسکان کاروان‌های راهیان نور با ظرفیت 216 تخت (و محل نمازخانه جمعاً 400 نفر) آماده شده است و دو سالن برای استماع کنفرانس به ظرفیت‌های 150 و 180 صندلی به‌صورت L شکل می‌تواند پذیرای گروه‌های بازدیدکننده باشد. (استفاده از این امکانات نیاز به هماهنگی قبلی دارد.)

 

 

 

97 عکس خاطره‌انگیز از اقدامات بهداری رزمی زینت‌بخش دیوارهای راهروها شده است که از آن جمله عکس‌های فریبرز ناصر صالحی است که گلوله عمل‌نکرده خمپاره 60 در بازوی او در اتاق عمل خنثی‌سازی شده و خارج شده است.

 

مختصات تقریبی یادمان:

N: 30.78975

E:048.25539

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
اخبار - دفاع مقدس
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید