مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

یادمان ذوالفقاریه: تجربه یک شب اقامت در سنگر

چاپلینک ثابت

 

 

یادمان های دفاع مقدس خوزستان، هر یک دارای ویژگی خاص خود هستند.  یادمان ذوالفقاریه، ویژگی های متعدد و منحصر به فردی دارد که در کمتر یادمانی می‌توان آن را یافت.

 

این یادمان با نام شهدای دشت ذوالفقاریه ( موقعیت شهید شاهرخ ضرغام) در جنوبشرقی آبادان نزدیک روستای سادات و منطقه مدن دقیقا در محل خاکریزهای سال 59 واقع شده است و بازسازی بقایای آن خاکریزها و نمایش صحنه هایی از هجوم زرهی دشمن به مردم بی دفاع در حال فرار، از جذابیت های اولیه این یادمان است.

 

 

حسینیه یادمان پر است از عکسها و تجهیزات مربوط به "همین جبهه"!

قمه و چاقو و پنجه بکس و کلت ، از جمله سلاح های دفاعی کسانی است که از تهران با تصوراتی ابتدایی از "جنگ" راهی این منطقه شده بودند!

 

شهید سیدمجتبی هاشمی، فرمانده گروه فدائیان اسلام، با سازماندهی نفرات پراکنده تهرانی، آنان را در همین منطقه مستقر می کند. پس از مدتی با کمک بچه های جهاد، در برابر دشمن خاکریز می‌زنند و ...بقیه ماجراهای شنیدنی.

 

 

جمع آوری حدود 200 تصویر از تصاویر 400 شهید همین جبهه پس از گذشت بیش از سی سال، از جمله ویژگی های این یادمان است.

 

در داخل یادمان، که به شکل یک جبهه کوچک طراحی شده، تعدادی سنگر در پشت خاکریز وجود دارد که امکان استقرار شبانه 140 نفر را با همان سبک و سیاق فراهم آورده است. سنگرهایی که می‌توان شب را درون آنها بدون برق، با یک فانوس نفتی و یک والُر و پتو ‌سر کرد.

 

 

دیدار از این یادمان، یک فرهنگ پنهان را برای بازدیدکنندگان آشکار خواهد ساخت. این فرهنگ پنهان، بویژه پس از آشنایی با شخصیت شهید شاهرخ ضرغام و مطالعه جزوه کوچکی که او را معرفی می‌کند، شگفتی عمیقی را در دل و جان بازدیدکننده ایجاد خواهد کرد.

 

 

عکس‌های مرتبط: 
دسته بندی اخبار: 
گزارش تصویری

دیدگاه‌ها

سلام همین چند روز قبل بود که خیلی اتفاقی و بدون برنامه ریزی قبلی به یادمان « شاهرخ» رفتیم. خیلی عجیب بود . مخصوصا وقتی رفقای شاهرخ رو دیدیم که برامون روایتگری کردن. قدر افرادی مثل « حاج قاسم صادقی» و « حاج مرتضی» رو باید بدونیم. شهدا شرمنده ایم. یامهدی

دیدگاه جدیدی بگذارید