مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 20 آذر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

12 تیر سالروز حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران

چاپلینک ثابت

ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا به نام «وینسنس» در یک اقدام جنایت‌کارانه با شلیک دو فروند موشک به سوی هواپیمای جمهوری اسلامی ایران که از بندرعباس عازم دبی بود جان 290 تن انسان غیر نظامی را گرفت. این حادثه به عنوان یک فاجعه انسانی، بازتاب نسبتاً گسترده‌ای داشت. امریکا که از عملکرد خود آگاه بود، برای محدود کردن اثرات منفی این اقدام در افکار عمومی، در نخستین واکنش مدعی شد که هواپیمای منهدم شده، نظامی بوده و قصد تجاوز به ناو امریکایی را داشته که پس از هشدار و بی‌توجهی خلبان به آن، هدف موشک قرار گرفته است. امریکایی‌ها که در ابتدا برای کاهش عواقب منفی حرکت فاجعه‌آمیز خود رسانه‌ها را جهت داده بودند و در گام بعدی پس از آن که مشخص شد در آن هنگام هیچ هواپیمای دیگری جز "ایرباس" مسافربری ایران در آسمان نبوده است مدعی شدند که اقدامشان کاملاً دفاعی بوده است. در همین راستا، رئیس ستاد نیروهای مسلح ارتش امریکا بیان کرد، کشتی‌های امریکایی برای دفاع از خودشان اقدام کردند. سران امریکایی از سویی مانع از هجوم افکار علیه خود بودند و از سوی دیگر تمایل داشتند به طرف ایرانی تفهیم کنند که امریکا برای به‌دست گرفتن ابتکار عمل در جنگ از هرگونه اقدام فاجعه‌آمیزی علیه مردم ایران خودداری نخواهد کرد. به همین دلیل، رئیس‌جمهور امریکا اقدام کشتی امریکایی را یک اقدام شایسته ذکر کرد.

سرنگونی هواپیمای ایرانی توسط امریکا

در پی تشدید درگیری میان ایران و امریکا و نگرانی از واکنش ایران، وزارت‌ خارجه امریکا به تمام سفارت‌خانه‌های این کشور توصیه کرد به عنوان اقدامی احتیاطی در برابر تلافی احتمالی ایران، تدابیر امنیتی ویژه‌ای را اعمال کنند. سپس برای فروکش کردن التهاب مردم ایران سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا نیز اعلام کرد: هدف امریکا پایان دادن به جنگ ایران و عراق است و کشورش به هیچ وجه خیال دیگری با ایران ندارد.

سقوط هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران به وسیله ناو امریکایی در فضای سیاسی- نظامی حاکم بر جنگ بازتاب گسترده‌ای نیز در داخل کشور  داشت. واکنش و تحلیل آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا به دلیل موقعیت و اعتبار و نفوذ وی بسیار مورد توجه بود. وی در مجلس شورای اسلامی این واقعه را آزمایش برای مجامع بین‌المللی دنیا دانست و گفت:

«باید ببینیم که سازمان ملل چه می‌کند؟ شورای امنیت چه می‌کند؟ چشم انسان‌های صالح و همه عدالت‌خواهان دنیا به دروازه این مرکز دوخته شده است تا ببینند این‌ها وظیفه‌شان را چگونه انجام می‌دهند.»

با توجه به درگیری نظامی و پاسخ‌گویی ایران به اقدامات خصمانه امریکا در خلیج‌فارس، این اظهارات به معنای تغییر موضع ایران ارزیابی شد. به نظر می‌رسید، ایران سیاست خارجی جدیدی را در پیش گرفته است و قصد ندارد در وضعیتی که در برابر تهاجمات پی‌درپی عراق گرفته و فضای تبلیغاتی بین‌المللی نیز با حادثه سقوط ایرباس به سود ایران تغییر کرده بود، با اقدامی تلافی‌جویانه علیه امریکا، اوضاع را تغییر دهد. در ادامه این خط مشی، ایران خواستار تشکیل فوری جلسه شورای امنیت شد. رئیس هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل اعلام کرد: "شورای امنیت باید هرچه سریع‌تر قتل عامی را که اقدامات تروریستی دیگر را نیز در پی خواهد داشت، مورد بررسی قرار دهد."

دیدگاه جدیدی بگذارید