مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

14 دی‌ماه؛ سالروز عملیات تنگه حاجیان

چاپلینک ثابت

ارتش عراق در 1359/7/5 پس از ناکامی در اشغال گیلان غرب، چند کیلومتر عقب‌نشینی کرد و روی ارتفاعات اطراف شهر موضع پدافندی گرفت. قوای دشمن با استقرار در تنگه حاجیان و روستای گورسفید و ارتفاعات داربلوط، جاده گیلان غرب به سرپل ذهاب و پادگان ابوذر را ناامن کرد. همچنین گیلان غرب را در تیررس توپخانه میان ‌بُرد خود قرار داد. لشکر 81 زرهی ارتش و سپاه پاسداران گیلان غرب با هدف انهدام قوای دشمن و کسب برتری تاکتیکی، در این منطقه، عملیاتی طرح‌ریزی کردند و در 1359/10/14 در دو محور شمالی و جنوبی تنگه حاجیان به اجرا درآوردند.

عملیات تنگه حاجیان

در محور شمالی موانع دشمن باعث شد تنها بخشی از ارتفاعات برآفتاب تصرف شود. در محور جنوبی گردان پیاده سپاه به همراه گردان 285 زرهی ارتش، دو روستای گورسفید و آوزین و ارتفاعات اطراف را تصرف کردند و سپس با پیشروی به سمت تنگه حاجیان با نیروهای محور شمالی الحاق کردند و بدین ترتیب تنگه حاجیان آزاد شد. همچنین در محور جنوبی گردان پیاده ژاندارمری مستقر در داربلوط، چغالوند را تصرف کرد، لیکن در برابر واکنش دشمن مجبور به عقب‌نشینی شد.

عملیات تنگه حاجیان

پس از آزاد شدن روستا و ارتفاعات آوزین و تنگه حاجیان و روستای گورسفید، ارتش عراق تا 1359/10/24 در این منطقه پاتک می‌کرد اما هر بار با تحمل خساراتی به عقب برمی‌گشت و سرانجام از هفت کیلومتری به دوازده کیلومتری گیلان غرب رانده شد، لذا آتش توپخانه عراق روی گیلان غرب کاهش یافت و نزدیک به 40 کیلومترمربع از مناطق اشغالی آزاد گردید.

 

                                                   استعداد نیروهای درگیر (گردان)

 

ایران

عراق

پیاده

4

5

زرهی

2

1

 

 

                                                 خسارات عراق (دستگاه، قبضه، فروند)

 

انهدام

غنیمت

هلی‌کوپتر

2

ـ

تانک و نفربر

29

ـ

توپ

10

ـ

مهندسی

1

ـ

خودرو

12

ـ

 

 

 

تلفات عراق (نفر)

کشته و زخمی

اسیر

1000

110

 
 
دسته بندی اخبار: 
گزارش

دیدگاه جدیدی بگذارید